Ile wynosi dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli w przedszkolach w 2022 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Minimalna wysokość dodatku dla nauczyciela, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, wynosi 300 zł.
REKLAMA
Wynika to z art. 34 a ustawy Karta nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762).
Komu należy się dodatek funkcyjny za wychowawstwo?
Zgodnie z odpowiedzią na interpelację nr 22386 w sprawie dodatku funkcyjnego za wychowawstwo (Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Warszawa, 29-04-2021), powyższy przepis ma zastosowanie wyłącznie do nauczycieli, którym powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy.
Czy opieka nad klasą jest dodatkowym zadaniem nauczyciela?
REKLAMA
Na gruncie przepisów oświatowych pojęcie „klasy” zostało przyporządkowane wyłącznie szkole. Zgodnie z art. 96 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) podstawową jednostką organizacyjną szkoły, z wyjątkiem szkoły artystycznej realizującej wyłącznie kształcenie artystyczne, jest oddział.
Oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca. Jednocześnie przepis art. 96 ust. 3 ustawy – Prawo oświatowe wiąże pełnienie funkcji nauczyciela wychowawcy z wykonywaniem pracy wychowawczej. W celu zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej, nauczyciel wychowawca opiekuje się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego, przy czym zakres zadań nauczyciela wychowawcy należy określić w statucie szkoły. Tak więc opieka nad klasą jest dodatkowym zadaniem nauczyciela (sprawowaniem dodatkowej funkcji), a nie treścią jego stosunku pracy, określonego zakresem zadań i podstawowych obowiązków na stanowisku nauczyciela.
Kto nie otrzyma dodatku funkcyjnego za wychowawstwo?
REKLAMA
W świetle obowiązujących przepisów prawa, dodatek z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy nie przysługuje natomiast nauczycielom, którzy nie sprawują tej funkcji. Należy bowiem zauważyć, że dodatek ten nie wynika z faktu realizacji przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych z uczniami, lecz z wykonywania dodatkowych obowiązków polegających na realizowaniu określonej pracy wychowawczej
Przepis dotyczący dodatku funkcyjnego dla nauczyciela, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, nie ma również zastosowania do nauczycieli, którym powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym. Z dniem 1 września 2019 r. w § 5 w pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.) dodany został w lit. d przepis, zgodnie z którym, dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi opiekującemu się oddziałem przedszkolnym.
Jakie znaczenia dla dodatku funkcyjnego za wychowawstwo ma regulamin?
Organy prowadzące będące jednostkami samorządu terytorialnego określają wysokość dodatku z tego tytułu w trybie określonym w art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, tj. w drodze regulaminu wynagradzania, przy czym przepis art. 34a ustawy – Karta Nauczyciela, określający minimalną wysokość dodatku z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, nie ma zastosowania do nauczycieli, którym powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym.
Roman Lorens - specjalista prawa oświatowego Ambasador marki MAC Technologie Grupa MAC S.A. oraz ekspert w dziedzinie prawa oświatowego w Wielkopolskim Ośrodku Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. Certyfikowany trener MANAGEMENT im BILDUNGSSEKTOR” – „TRAIN the TRAINER”, akredytowany Ekspert ©KFE & Akredytowany Trener Instytutu Konsultantów Europejskich. Autor licznych publikacji książkowych i artykułów z zakresu zarządzania oświatą. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z organizacją i zarządzaniem oświatą oraz nowymi technologiami w edukacji. |
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.