REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Laboratoria przyszłości: od 7 kwietnia 2022 r. nabór wniosków dla szkół niesamorządowych

gogle wirtualne
gogle wirtualne
Media

REKLAMA

REKLAMA

Od 7 kwietnia 2022 r. rusza nabór wniosków dla szkół niesamorządowych w programie "Laboratoria Przyszłości".

Czym jest program "Laboratoria Przyszłości"?

Program "Laboratoria Przyszłości" to wsparcie, które może być przeznaczone na zakup innowacyjnych pomocy dydaktycznychod drukarek 3D, przez gogle wirtualnej rzeczywistości po narzędzia do prac ręcznych, czy sprzęt do nagrań i obróbki dźwięku i wideo. Szkoły mogą wybierać z ponad 200 rodzajów wyposażenia, których katalog jest efektem szeroko zakrojonych konsultacji.

REKLAMA

Rozszerzenie programu "Laboratoria Przyszłości" o szkoły niepubliczne

7 kwietnia 2022 r. Minister Edukacji poinformował, że szkoły niepubliczne mogą składać wnioski o otrzymanie wsparcia w programie.

REKLAMA

To 2500 szkół, w tym artystyczne, w zakładach poprawczych oraz szkoły polskie działające w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edkacji za Granicą. Uczy się w nich ponad ćwierć miliona uczniów. Wysokość wsparcia oraz katalog wyposażenia będą takie same dla wszystkich szkół podstawowych.

Łącznie, wsparcie dla szkół podstawowych trafi więc do blisko 15 000 szkół, czyli 3 milionów uczniów. Środki finansowe zostaną także przeznaczone na działania wspierające podnoszenie kompetencji kadry uczącej.

Organy prowadzące szkoły niepubliczne i niesamorządowe – wszyscy zainteresowani mogli przed 7 kwietnia 2022 r. zostawić swoje dane kontaktowe na stronie gov.pl/laboratoria, żeby otrzymać powiadomienie o możliwości wnioskowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program "Laboratoria Przyszłości" trafi do szkół ponadpodstawowych

Według planu rządu do programu zostaną włączone szkoły ponadpodstawowe – Licea Ogólnokształcące, Technika i Szkoły Branżowe. Dzięki temu, Program trafi do wszystkich uczniów w Polsce – blisko 5 milionów uczniów, w około 20 000 szkół i placówek oświatowych. 

Dla właściwego określenia potrzeb szkół ponadpodstawowych, przygotowany zostanie specjalny katalog wyboru wyposażenia.

"Laboratoria przyszłości" - dotychczasowa realizacja programu

We wrześniu 2021 roku, Rada Ministrów przyjęła uchwałę ustanawiającą “Laboratoria Przyszłości” dla szkół podstawowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. W ramach tej inicjatywy, blisko 12 000 szkół z całej Polski mogło ubiegać się o środki w wysokości:

 • 30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów (jest ich 3627 a uczy się w nich 220 434 uczniów) 
 • 60 000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów (jest ich 3083 a uczy się w nich 436 796 uczniów) 
 • 70 000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów (jest ich 606 a uczy się w nich 131 811 uczniów) 
 • 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów (jest ich 4503 a uczy się w nich 2 070 668 uczniów).

Oznacza to, że dla każdej szkoły samorządowej w Polsce przeznaczono co najmniej 300 zł na ucznia. Mniejsze szkoły otrzymały dodatkowe wsparcie finansowe odzwierciedlające ich potrzeby, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA

Wsparcie może być przeznaczone na zakup innowacyjnych pomocy dydaktycznychod drukarek 3D, przez gogle wirtualnej rzeczywistości po narzędzia do prac ręcznych, czy sprzęt do nagrań i obróbki dźwięku i wideo. Szkoły mogą wybierać z ponad 200 rodzajów wyposażenia, których katalog jest efektem szeroko zakrojonych konsultacji.

Program spotkał się z zainteresowaniem – zgłoszenie wysłało 99% samorządowych szkół podstawowych, z których każda otrzymała 100% wnioskowanej kwoty. Dwa miesiące po inauguracji programu na kontach organów prowadzących szkoły znalazł się niemal miliard złotych. Wsparcia udzielano bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Do września 2022 roku trwa etap zakupu i wyposażenia szkół.

Już niedługo wnioski o wsparcie w Ramach Laboratoriów Przyszłości będą mogły składać szkoły inne niż samorządowe. Rozpoczęliśmy konsultacje dotyczące wyposażenia szkół ponadpodstawowych w nowoczesne pracownie techniczne. To kolejne kilkaset milionów złotych na unowocześnienie edukacji w Polsce. To jest sposób na szlifowanie talentów, które są w naszych szkołach.

Harmonogram programu "Laboratoria Przyszłości"

Data Etap
15 września 2021 rozpoczęcie konsultacji dotyczących katalogu wyposażenia dla szkół samorządowych
30 września 2021 zakończenie konsultacji
początek października 2021 ogłoszenie finalnej wersji katalogu wyposażenia i rozpoczęcie zgłoszeń szkół samorządowych oraz organów prowadzących  
30 listopada 2021 zakończenie przyjmowania zgłoszeń dla szkół samorządowych
31 grudnia 2021 ostateczny termin dla szkół samorządowych na wykorzystanie co najmniej 60% środków przyznanych w ramach programu 
28 lutego 2022 termin składania przez organy prowadzące informacji o wykorzystaniu wsparcia przez szkoły samorządowe w 2021 roku
31 marca 2022 termin przekazania przez wojewodę zbiorczej informacji o wykorzystaniu wsparcia przez szkoły samorządowe w 2021 roku
kwiecień 2022 rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń dla szkół niesamorządowych
31 maja 2022 zakończenie przyjmowania zgłoszeń dla szkół niesamorządowych
31 sierpnia 2022 ostateczny termin dla szkół samorządowych na wykorzystanie pozostałych maksymalnie 40% środków przyznanych w ramach programu
1 września 2022 ostateczny termin na dostarczenie zamówionego wyposażenia Laboratoriów Przyszłości do szkół, które zgłosiły się przed 1 grudnia 2021 roku
30 czerwca 2023 ostateczny termin na dostarczenie zamówionego wyposażenia Laboratoriów Przyszłości do szkół niesamorządowych
30 czerwca 2023 ostateczny termin na zaopatrzenie szkół samorządowych i niesamorządowych w wyposażenie z katalogu podstawowego Laboratoriów Przyszłości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA