Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Laboratoria przyszłości: od 7 kwietnia 2022 r. nabór wniosków dla szkół niesamorządowych

gogle wirtualne
gogle wirtualne
Media
Od 7 kwietnia 2022 r. rusza nabór wniosków dla szkół niesamorządowych w programie "Laboratoria Przyszłości".

Czym jest program "Laboratoria Przyszłości"?

Program "Laboratoria Przyszłości" to wsparcie, które może być przeznaczone na zakup innowacyjnych pomocy dydaktycznychod drukarek 3D, przez gogle wirtualnej rzeczywistości po narzędzia do prac ręcznych, czy sprzęt do nagrań i obróbki dźwięku i wideo. Szkoły mogą wybierać z ponad 200 rodzajów wyposażenia, których katalog jest efektem szeroko zakrojonych konsultacji.

Rozszerzenie programu "Laboratoria Przyszłości" o szkoły niepubliczne

7 kwietnia 2022 r. Minister Edukacji poinformował, że szkoły niepubliczne mogą składać wnioski o otrzymanie wsparcia w programie.

To 2500 szkół, w tym artystyczne, w zakładach poprawczych oraz szkoły polskie działające w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edkacji za Granicą. Uczy się w nich ponad ćwierć miliona uczniów. Wysokość wsparcia oraz katalog wyposażenia będą takie same dla wszystkich szkół podstawowych.

Łącznie, wsparcie dla szkół podstawowych trafi więc do blisko 15 000 szkół, czyli 3 milionów uczniów. Środki finansowe zostaną także przeznaczone na działania wspierające podnoszenie kompetencji kadry uczącej.

Organy prowadzące szkoły niepubliczne i niesamorządowe – wszyscy zainteresowani mogli przed 7 kwietnia 2022 r. zostawić swoje dane kontaktowe na stronie gov.pl/laboratoria, żeby otrzymać powiadomienie o możliwości wnioskowania.

Program "Laboratoria Przyszłości" trafi do szkół ponadpodstawowych

Według planu rządu do programu zostaną włączone szkoły ponadpodstawowe – Licea Ogólnokształcące, Technika i Szkoły Branżowe. Dzięki temu, Program trafi do wszystkich uczniów w Polsce – blisko 5 milionów uczniów, w około 20 000 szkół i placówek oświatowych. 

Dla właściwego określenia potrzeb szkół ponadpodstawowych, przygotowany zostanie specjalny katalog wyboru wyposażenia.

"Laboratoria przyszłości" - dotychczasowa realizacja programu

We wrześniu 2021 roku, Rada Ministrów przyjęła uchwałę ustanawiającą “Laboratoria Przyszłości” dla szkół podstawowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. W ramach tej inicjatywy, blisko 12 000 szkół z całej Polski mogło ubiegać się o środki w wysokości:

 • 30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów (jest ich 3627 a uczy się w nich 220 434 uczniów) 
 • 60 000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów (jest ich 3083 a uczy się w nich 436 796 uczniów) 
 • 70 000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów (jest ich 606 a uczy się w nich 131 811 uczniów) 
 • 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów (jest ich 4503 a uczy się w nich 2 070 668 uczniów).

Oznacza to, że dla każdej szkoły samorządowej w Polsce przeznaczono co najmniej 300 zł na ucznia. Mniejsze szkoły otrzymały dodatkowe wsparcie finansowe odzwierciedlające ich potrzeby, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Wsparcie może być przeznaczone na zakup innowacyjnych pomocy dydaktycznychod drukarek 3D, przez gogle wirtualnej rzeczywistości po narzędzia do prac ręcznych, czy sprzęt do nagrań i obróbki dźwięku i wideo. Szkoły mogą wybierać z ponad 200 rodzajów wyposażenia, których katalog jest efektem szeroko zakrojonych konsultacji.

Program spotkał się z zainteresowaniem – zgłoszenie wysłało 99% samorządowych szkół podstawowych, z których każda otrzymała 100% wnioskowanej kwoty. Dwa miesiące po inauguracji programu na kontach organów prowadzących szkoły znalazł się niemal miliard złotych. Wsparcia udzielano bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Do września 2022 roku trwa etap zakupu i wyposażenia szkół.

Już niedługo wnioski o wsparcie w Ramach Laboratoriów Przyszłości będą mogły składać szkoły inne niż samorządowe. Rozpoczęliśmy konsultacje dotyczące wyposażenia szkół ponadpodstawowych w nowoczesne pracownie techniczne. To kolejne kilkaset milionów złotych na unowocześnienie edukacji w Polsce. To jest sposób na szlifowanie talentów, które są w naszych szkołach.

Harmonogram programu "Laboratoria Przyszłości"

Data Etap
15 września 2021 rozpoczęcie konsultacji dotyczących katalogu wyposażenia dla szkół samorządowych
30 września 2021 zakończenie konsultacji
początek października 2021 ogłoszenie finalnej wersji katalogu wyposażenia i rozpoczęcie zgłoszeń szkół samorządowych oraz organów prowadzących  
30 listopada 2021 zakończenie przyjmowania zgłoszeń dla szkół samorządowych
31 grudnia 2021 ostateczny termin dla szkół samorządowych na wykorzystanie co najmniej 60% środków przyznanych w ramach programu 
28 lutego 2022 termin składania przez organy prowadzące informacji o wykorzystaniu wsparcia przez szkoły samorządowe w 2021 roku
31 marca 2022 termin przekazania przez wojewodę zbiorczej informacji o wykorzystaniu wsparcia przez szkoły samorządowe w 2021 roku
kwiecień 2022 rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń dla szkół niesamorządowych
31 maja 2022 zakończenie przyjmowania zgłoszeń dla szkół niesamorządowych
31 sierpnia 2022 ostateczny termin dla szkół samorządowych na wykorzystanie pozostałych maksymalnie 40% środków przyznanych w ramach programu
1 września 2022 ostateczny termin na dostarczenie zamówionego wyposażenia Laboratoriów Przyszłości do szkół, które zgłosiły się przed 1 grudnia 2021 roku
30 czerwca 2023 ostateczny termin na dostarczenie zamówionego wyposażenia Laboratoriów Przyszłości do szkół niesamorządowych
30 czerwca 2023 ostateczny termin na zaopatrzenie szkół samorządowych i niesamorządowych w wyposażenie z katalogu podstawowego Laboratoriów Przyszłości

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Tylko teraz
29,00 zł
39,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Matura 2022 r.: chemia i język włoski na poziomie rozszerzonym [16 maja 2022 r.]
  Maturzyści w poniedziałek 16 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu z chemii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
  Międzynarodowy Dzień Rodzin: 120 000 zł na każde dziecko. Emerytura dla matek czwórki dzieci. [15 maja 2022 r.]
  Wsparcie ze strony państwa w roku 2022 na dziecko od urodzenia do 18. roku życia z wszystkich rządowych programów, to jest w sumie 120 tys. zł dla każdego dziecka – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Ukraińcy ściągają tańsze o 30% samochody na Ukrainę. Kolejka 14 km na granicy
  Ponad 2 tys. kierowców czekało w piątek do odprawy samochodów w tranzycie przez przejście z Ukrainą w Zosinie (Lubelskie). Niektórzy spędzili na granicy trzy dni w kolejce. Ukraińcy masowo kupują auta i wwożą do swojego kraju ze względu za zniesienie opłat celnych.
  Członek RPP nie wykluczył przejściowego wzrostu inflacji do 20%. Uznał, że podwyższanie stóp procentowych przebiega zbyt szybko
  Obecne podnoszenie stóp procentowych w Polsce to proces zbyt szybki - ocenia Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej. Litwiniuk jest zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale nie chce by dokonywało się to "gwałtownie".
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z wiedzy o społeczeństwie [PDF]
  Maturzyści w piątek 13 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie.
  Wsparcie dla Straży Granicznej w obliczu kryzysu bez odrębnych uchwał rady gminy
  OPIS NIEPRAWIDŁOWOŚCI: Rada gminy postanowiła przyjąć na sesji rady gminy specjalną uchwałę w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Oddziału Straży Granicznej z przeznaczeniem na zakup wyposażenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. W założeniu radnych ma to wspomóc jednostki Straży Granicznej; co jest rzeczą niezbędną w obliczu aktualnego kryzysu na Ukrainie, a co w części dotyczy także interesów Polski.
  RIO: z końcem czerwca 2022 r. wygasają "stare" uchwały dot. opłat za śmieci
  Z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały śmieciowe dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed wejściem w życie ustawy zmieniającej z 2021 r. - przypomina RIO w Lublinie. Izba wyjaśniła co się zmienia i co w tej sytuacji mogą zrobić gminy.
  Skąd się wziął przesąd „Piątek trzynastego”? [Templariusze?]
  Piątek trzynastego – przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca [piątek 13-ego].
  Matura: wiedza o społeczeństwie i język niemiecki na poziomie rozszerzonym [13 maja 2022 r.]
  Maturzyści w piątek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Po południu będą pisemne egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
  Inflacja 12,3% za kwiecień? [PKO BP]
  13% - szczyt inflacji?
  Podwyższony dodatek osłonowy: Czy gminy mają prawo do sprawdzania w bazie CEEB zgłoszenia pieca węglowego [komunikat UODO i Ministerstwa Środowiska]
  UODO stwierdził, że nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi do weryfikowania faktu zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB w związku z wnioskiem o dodatek osłonowy. Do stanowiska UODO odniosło się ministerstwo środowiska.
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z biologii poziom rozszerzony [PDF]
  12 maja 2022 r. maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z biologii.
  Niedzielski: Życzenia na Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej [12 maja 2022]
  Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.
  Wakacyjny wyjazd tylko dla 50 proc. Polaków. Jest za drogo [Sondaż]
  W tym roku na wakacje wyjedzie tylko co drugi z nas - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu IBRiS dla Radia Zet. Przed rokiem na wakacje poza domem zdecydowało się 57 procent Polaków.
  Pracodawco sprawdź, czy musisz wydać nowe polecenia pracy zdalnej? Bo odwołano stan epidemii, co zmienia zasady pracy zdalnej
  Jeśli firmy kierowały zatrudnionych do pracy z domu na czas stanu epidemii, to muszą teraz wydawać nowe polecenia w tej sprawie. I uwzględniać zmiany przepisów w tym względzie.
  Soboń: Czy nowy WIBOR obejmie kredyty dla przedsiębiorców i samorządów?
  Nowy wskaźnik będzie obowiązywał wszędzie tam, gdzie kredyt opiera się na WIBOR - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Wyraził też nadzieję, że oferta nowych obligacji skarbowych wpłynie na banki, by i one zwiększyły oprocentowanie depozytów.
  Czarnek dla "DGP": Optymalne rozwiązanie to zakaz działania w szkołach dla organizacji pozarządowych
  Szkoła jest miejscem pracy nauczyciela, a organizacja może się prezentować np. w lokalnym domu kultury - mówi szef MEiN Przemysław Czarnek w wywiadzie dla "DGP".
  Matura: biologia i język rosyjski na poziomie rozszerzonym [12 maja 2022 r.]
  12 maja 2022 r. maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z biologii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z matematyki poziom rozszerzony [PDF]
  Maturzyści w środę 11 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu z matematyki, poziom rozszerzony. W artykule publikujemy arkusz egzaminacyjny z tego egzaminu.
  MRiRW: wnioski o dopłaty bezpośrednie do 31 maja 2022 r.
  Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie został wydłużony do 31 maja. Minister rolnictwa podpisał stosowne rozporządzenie; oczekuje ono na publikację.
  Koniec pandemii to nie koniec koronawirusa SARS-CoV-2
  Koniec pandemii nie oznacza końca wirusa, a koniec zagrożenia dla aparatu państwowego nie oznacza końca zagrożenia dla jednostek – podkreślił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy na jesieni COVID wróci? Czy nadal warto stosować maseczki?
  Matura: egzaminy z matematyki i z języka hiszpańskiego [11 maja 2022 r.]
  Maturzyści w środę 11 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu będą pisemne egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Nie są to egzaminy obowiązkowe.
  Czarnek kontra związkowcy: Minister o odrzuconej przez związki podwyżce o 36% dla nauczycieli. Związkowcy o zwolnieniu z pracy 60 000 nauczycieli.
  Krajowa Sekcja Nauki i Oświaty NSZZ "Solidarność" chce odwołania ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Na wtorkowej konferencji prasowej zaprezentowano pismo w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z jęz. polskiego, poziom rozszerzony [PDF]
  Maturzyści we wtorek 10 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu z języka polskiego, poziom rozszerzony. W artykule publikujemy arkusz egzaminacyjny z tego egzaminu.
  Aktywny druk: świadczenie za zapewnienie zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińcom [wersja od 30 kwietnia 2022 r.]
  Świadczenie za zapewnienie i zakwaterowania wy żywienia obywateli Ukrainy przyznawane jest na podstawie art. 13 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.