reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Wycieczka szkolna – prawa i obowiązki nauczyciela

Wycieczka szkolna – prawa i obowiązki nauczyciela

Nauka dzieci nie ogranicza się jedynie do lekcji przeprowadzanych w szkole. Proces kształcenia przewiduje również inne formy nauki i wypoczynku poza siedzibą szkoły, które służą edukacji i wychowaniu uczniów. To, co jednak dla podopiecznych będzie rozrywką, dla nauczycieli oznacza pracę i dodatkowe obowiązki.

Organizowanie form krajoznawstwa i turystyki zawsze było naturalnym elementem działalności dydaktycznej i wychowawczej szkoły. Przedszkola, szkoły i placówki mogą organizować swoim uczniom i wychowankom różne formy takiej edukacji. Jej najpopularniejszym rodzajem są niewątpliwie wycieczki. Na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki, wycieczki dzielimy na:

● przedmiotowe – inicjowane i organizowane przez nauczyciela danego przedmiotu w celu uzupełnienia programu nauczania, w ramach danego przedmiotu lub przedmiotów pokrewnych,

● krajoznawczo-turystyczne – które nie są związane ściśle z realizowanym programem nauczania (choć mogą mieć cechy dydaktyczne) oraz nie wymagają szczególnego przygotowania kondycyjnego lub umiejętności.

Zamów książkę: Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach >>

Poza wycieczkami szkoła może także organizować tzw. imprezy – czyli biwaki, konkursy i turnieje (imprezy krajoznawczo-turystyczne), imprezy turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne (wymagające pewnego przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych) oraz imprezy wyjazdowe (np. tzw. zielone szkoły). Organizację i program wycieczek oraz imprez dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb uczniów, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej, stopnia przygotowania i umiejętności specjalistycznych.

Dyrektor, który wydał zgodę na zorganizowanie wycieczki szkolnej, wyznacza jej kierownika, który będzie odpowiedzialny za jej przygotowanie i realizację.

Obowiązki nauczycieli

W ramach opieki nad uczniami nauczyciel ma również obowiązek zapewnić bezpieczeństwo uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę (art. 6 ustawy z 26 stycznia 1983 r. – Karta Nauczyciela; dalej: KN). Zasada ta dotyczy zarówno lekcji, jak i wszystkich innych form nauki i wypoczynku organizowanych przez szkołę, w których uczniowie biorą czynny udział (np. wycieczki, zawody, olimpiady). Nauczyciel, który zostanie kierownikiem wycieczki, ma jednak z tego tytułu dodatkowe obowiązki.

Więcej w Rachunkowości Budżetowej - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Zakup sprzętu komputerowego do zdalnej nauki w ramach projektu Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) „Zdalna szkoła” (PDF)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama