REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prace domowe w szkołach (podstawówkach) - zakaz oceniania od kwietnia 2024 r. Co to jest praca domowa? Wiersz na pamięć? Przeczytanie lektury? Wypracowanie? Powtórzenie do kartkówki?

Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej
Lublin, 22.01.2024. Minister edukacji Barbara Nowacka podczas spotkania z p.o. lubelskiego kuratora oświaty Sebatianem Płonką i nauczycielami w Kuratorium Oświaty w Lublinie, 22 bm. (ad) PAP/Wojtek Jargiło
Wojtek Jargiło
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Co z pracami domowymi w szkołach? Barbara Nowacka, ministra edukacji zapowiada, że przygotowywane w jej ministerstwie rozporządzenie już od kwietnia 2024 roku wprowadzi zakaz zadawania prac domowych dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych i zakaz oceniania prac domowych w klasach 4-8 tych szkół. Oczywiście ważne są szczegóły, a najbardziej definicja pracy domowej. Tu musimy poczekać na rozporządzenie. Przy czym Barbara Nowacka w jednym z wywiadów wskazała np. że uczenie się wiersza na pamięć nie jest pracą domową. Ale już z projektu rozporządzenia wynika, że pamięciowe prace domowe będzie można zadawać i oceniać.

Zmiany w pracach domowych dla uczniów szkół podstawowych od kwietnia 2024 roku

Wśród 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów Koalicja Wyborcza umieściła pod nr 45 obietnicę likwidacji prac domowych w szkołach podstawowych.

W dniu 19 stycznia 2024 r. minister edukacji Barbara Nowacka w programie "Tłit" Wirtualnej Polski poinformowała, że gotowe jest już rozporządzenie w tej sprawie i wejdzie w życie od 1 kwietnia 2024 roku. Tego samego dnia Premier Donald Tusk na platformie X powiedział, że od kwietnia br. w klasach 1-3 szkół podstawowych nie będzie można zadawać prac domowych dla uczniów, a w klasach 4-8 prace domowe będą "tylko dla chętnych i bez oceniania".

REKLAMA

Co to jest praca domowa?

Zatem kierunkowa decyzja już jest. Ale jak wiadomo „diabeł tkwi w szczegółach” i po tych zapowiedziach pojawiły  wątpliwości co to jest właściwie praca domowa. Oczywiście konkretną odpowiedź przyniesie najprawdopodobniej zapowiadane przez Barbarę Nowacką rozporządzenie. Ale ministra edukacji narodowej w wywiadach dla różnych mediów wyjaśniała co jej zdaniem jest lub nie jest pracą domową.

W wyżej wskazywanym wywiadzie Barbara Nowacka wskazała np. że uczenie się wiersza na pamięć nie jest pracą domową.

W dniu 22 stycznia 2024 r. w Polsat News (program "Graffiti") Barbara Nowacka mówiła m.in.:
- nie będzie można zadawać „manualnych w klasach 1-3”, które zazwyczaj wykonywali rodzice w klasach 1-3;

- w klasach 4-8 prace domowe nie będą oceniane ani obowiązkowe, "co oznacza, że nauczyciel może zadać, ale nie ma prawa tego ocenić";

- za brak pracy domowej nauczyciel nie będzie mógł wstawić oceny;

- można zadać do domu nauczenie się słówek z języka obcego - ale nie można ocenić tego, czy dziecko się nauczyło, czy nie;

- zadanie do przeczytania w domu lektury szkolnej będzie również możliwe ale uczeń nie będzie miał obowiązku tego zrobić i ta praca domowa nie może być oceniona;

- nauczyciel będzie mógł od kwietnia 2024 r. zadać pracę domową i ją sprawdzić, ale nie może jej ocenić;

Niezapowiedziane kartkówki nie są zdaniem Barbary Nowackiej pracą domową. "Uczeń ma zdobywać wiedzę w szkole, a w domu może ją utrwalać" - mówiła ministra edukacji narodowej.

Odmiennie niż w ww. wywiadzie, w Polsat News Barbara Nowacka mówiła, że wiersz na pamięć zadany do domu także nie może być oceniony jak inne prace domowe.

W tym samym wywiadzie Barbara Nowacka wskazała, że przykładowo nauczyciel może zadać do domu wypracowanie (którego nie można ocenić) ale może być podstawą późniejszej dyskusji w klasie.

Również 22 stycznia br. na konferencji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim Barbara Nowacka potwierdziła, że prace domowe od kwietnia będą nieobowiązkowe i nieoceniane - ale będzie można je zadawać. Jej zdaniem dzięki temu młodzież będzie miała więcej czasu na naukę i rozwój osobisty.

Zakazane będą tylko prace pisemne i praktyczne

Nie ma mowy o całkowitym zakazie zadawania prac, będzie brak zadań domowych pisemnych i praktycznych - powiedziała 26 stycznia 2024 r. wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Tego samego dnia został opublikowany opublikowany i przekazany do konsultacji publicznych, uzgodnień międzyresortowych i opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji dotyczący niezadawania prac domowych (wyłącznie pisemnych i praktycznych) uczniom klas I-III szkół podstawowych i braku możliwości oceniania przez nauczyciela oraz brak obowiązku wykonywania prac domowych (też tylko pisemnych i praktycznych) przez uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA