REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prace domowe w szkołach (podstawówkach) - zakaz oceniania od kwietnia 2024 r. Co to jest praca domowa? Wiersz na pamięć? Przeczytanie lektury? Wypracowanie? Powtórzenie do kartkówki?

Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej
Lublin, 22.01.2024. Minister edukacji Barbara Nowacka podczas spotkania z p.o. lubelskiego kuratora oświaty Sebatianem Płonką i nauczycielami w Kuratorium Oświaty w Lublinie, 22 bm. (ad) PAP/Wojtek Jargiło
Wojtek Jargiło
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Co z pracami domowymi w szkołach? Barbara Nowacka, ministra edukacji zapowiada, że przygotowywane w jej ministerstwie rozporządzenie już od kwietnia 2024 roku wprowadzi zakaz zadawania prac domowych dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych i zakaz oceniania prac domowych w klasach 4-8 tych szkół. Oczywiście ważne są szczegóły, a najbardziej definicja pracy domowej. Tu musimy poczekać na rozporządzenie. Przy czym Barbara Nowacka w jednym z wywiadów wskazała np. że uczenie się wiersza na pamięć nie jest pracą domową. Ale już z projektu rozporządzenia wynika, że pamięciowe prace domowe będzie można zadawać i oceniać.

Zmiany w pracach domowych dla uczniów szkół podstawowych od kwietnia 2024 roku

Wśród 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów Koalicja Wyborcza umieściła pod nr 45 obietnicę likwidacji prac domowych w szkołach podstawowych.

W dniu 19 stycznia 2024 r. minister edukacji Barbara Nowacka w programie "Tłit" Wirtualnej Polski poinformowała, że gotowe jest już rozporządzenie w tej sprawie i wejdzie w życie od 1 kwietnia 2024 roku. Tego samego dnia Premier Donald Tusk na platformie X powiedział, że od kwietnia br. w klasach 1-3 szkół podstawowych nie będzie można zadawać prac domowych dla uczniów, a w klasach 4-8 prace domowe będą "tylko dla chętnych i bez oceniania".

REKLAMA

Co to jest praca domowa?

Zatem kierunkowa decyzja już jest. Ale jak wiadomo „diabeł tkwi w szczegółach” i po tych zapowiedziach pojawiły  wątpliwości co to jest właściwie praca domowa. Oczywiście konkretną odpowiedź przyniesie najprawdopodobniej zapowiadane przez Barbarę Nowacką rozporządzenie. Ale ministra edukacji narodowej w wywiadach dla różnych mediów wyjaśniała co jej zdaniem jest lub nie jest pracą domową.

W wyżej wskazywanym wywiadzie Barbara Nowacka wskazała np. że uczenie się wiersza na pamięć nie jest pracą domową.

W dniu 22 stycznia 2024 r. w Polsat News (program "Graffiti") Barbara Nowacka mówiła m.in.:
- nie będzie można zadawać „manualnych w klasach 1-3”, które zazwyczaj wykonywali rodzice w klasach 1-3;

- w klasach 4-8 prace domowe nie będą oceniane ani obowiązkowe, "co oznacza, że nauczyciel może zadać, ale nie ma prawa tego ocenić";

- za brak pracy domowej nauczyciel nie będzie mógł wstawić oceny;

- można zadać do domu nauczenie się słówek z języka obcego - ale nie można ocenić tego, czy dziecko się nauczyło, czy nie;

- zadanie do przeczytania w domu lektury szkolnej będzie również możliwe ale uczeń nie będzie miał obowiązku tego zrobić i ta praca domowa nie może być oceniona;

- nauczyciel będzie mógł od kwietnia 2024 r. zadać pracę domową i ją sprawdzić, ale nie może jej ocenić;

Niezapowiedziane kartkówki nie są zdaniem Barbary Nowackiej pracą domową. "Uczeń ma zdobywać wiedzę w szkole, a w domu może ją utrwalać" - mówiła ministra edukacji narodowej.

Odmiennie niż w ww. wywiadzie, w Polsat News Barbara Nowacka mówiła, że wiersz na pamięć zadany do domu także nie może być oceniony jak inne prace domowe.

W tym samym wywiadzie Barbara Nowacka wskazała, że przykładowo nauczyciel może zadać do domu wypracowanie (którego nie można ocenić) ale może być podstawą późniejszej dyskusji w klasie.

Również 22 stycznia br. na konferencji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim Barbara Nowacka potwierdziła, że prace domowe od kwietnia będą nieobowiązkowe i nieoceniane - ale będzie można je zadawać. Jej zdaniem dzięki temu młodzież będzie miała więcej czasu na naukę i rozwój osobisty.

Zakazane będą tylko prace pisemne i praktyczne

Nie ma mowy o całkowitym zakazie zadawania prac, będzie brak zadań domowych pisemnych i praktycznych - powiedziała 26 stycznia 2024 r. wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Tego samego dnia został opublikowany opublikowany i przekazany do konsultacji publicznych, uzgodnień międzyresortowych i opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji dotyczący niezadawania prac domowych (wyłącznie pisemnych i praktycznych) uczniom klas I-III szkół podstawowych i braku możliwości oceniania przez nauczyciela oraz brak obowiązku wykonywania prac domowych (też tylko pisemnych i praktycznych) przez uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA