REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protokół rozbieżności przy podziale subwencji oświatowej

Renata Maciejczak

REKLAMA

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego negatywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej w 2013 roku. Samorządowcy domagają się także opracowania standardów, na podstawie których byłaby ona ustalana. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało od marca 2013 r. prace nad ustaleniem nowego sposobu podziału.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego obradowała 28 listopada br. Jedną z najważniejszych kwestii poddanych ocenie były propozycje minister edukacji narodowej (MEN) dotyczące podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na 2013 rok, a także zmian w ustawie o systemie oświaty. Oba rozwiązania zostały negatywnie zaopiniowane.

REKLAMA

Propozycja podziału subwencji

REKLAMA

Subwencja oświatowa dzielona jest między samorządy na podstawie algorytmu, który jest opisany w załączniku do rozporządzenia MEN o podziale subwencji oświatowej. Punktem wyjścia do obliczenia jest tzw. standard A, czyli kwota bazowa na każdego ucznia (w 2012 r. wynosi ona 4942 zł). Kwoty, jakie dostają poszczególne samorządy, są pochodną kwoty bazowej i liczby uczniów na ich terenie. Ze względu na specyfikę niektórych szkół, samorządów (np. obejmujących tereny wiejskie lub miejscowości poniżej 5 tys. mieszkańców) oraz potrzeb uczniów (np. wynikających z różnego rodzaju niepełnosprawności) kwota bazowa może być zwiększana o mnożniki, tzw. wagi.

Według szacunków MEN, kwota subwencji oświatowej przypadająca na jednego ucznia przeliczeniowego w poszczególnych szczeblach samorządu wzrośnie w porównaniu z tegoroczną średnio o 4,6%. Finansowy standard A wyniesie zatem ok. 5171 zł i będzie wyższy od tegorocznego o około 229 zł.

Podział kwoty subwencji oświatowej (pomniejszonej o 0,4% rezerwy) na poszczególne rodzaje JST przedstawia się następująco:

● gminy – 23 715 196 tys. zł (w tym miasta na prawach powiatu w zakresie zadań gminy 5 639 497 tys. zł),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● powiaty – 14 862 690 tys. zł (w tym miasta na prawach powiatu w zakresie zadań powiatu 6 913 276 tys. zł),

● samorządy województw – 775 121 tys. zł.

Katalog przykładowych zadań uwzględnianych przy podziale subwencji oświatowej został w projekcie rozporządzenia uzupełniony o finansowanie prac komisji egzaminacyjnych powołanych przez JST w związku z awansem zawodowym nauczycieli.

Jak wynika z uzasadnienia projektu, dodano nowe wagi algorytmu, zgodnie z którym dzielone są pieniądze między samorządy. Waga P30 ma objąć uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych organizowanych przez szkoły i placówki prowadzone przez JST, co oznacza, że samorządy mają mieć zapewnione środki subwencyjne na finansowanie tego zadania w 2013 roku.

REKLAMA

Dokument modyfikuje również zasadę subsydiowania uczniów mniejszości narodowych, etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym. Zmiana polega na objęciu nową wagą P12 = 0,2 uczniów oddziałów i szkół z nauczaniem w języku mniejszości narodowej lub mniejszości etnicznej bądź w języku regionalnym oraz uczniów oddziałów i szkół, w których zajęcia prowadzone są w dwóch językach: polskim oraz języku mniejszości lub języku regionalnym, będącym drugim językiem nauczania. Ma to pozwolić na rozwój tych szkół, bo nauczanie w języku mniejszości lub dwujęzyczne wymaga wprowadzenia większej liczby godzin – przeciętnie o około dwie godziny tygodniowo – niż w przypadku dodatkowej nauki języka mniejszości.

Doprecyzowano również opisy niektórych wag, m.in. wagi P5, poprzez zastąpienie wyrazów „organizowanych w szkołach podstawowych i gimnazjach” wyrazami „organizowanymi przez szkoły podstawowe i gimnazja”. Uwzględniono w ten sposób, że zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci upośledzonych umysłowo mogą być organizowane nie tylko w szkole, lecz także np. w placówce leczniczej.

W opisach wag P13, P14, P23, P27 wyraz „klas” zastąpiono wyrazem „oddziałów”, aby były zgodne z terminologią stosowaną w Systemie Informacji Oświatowej. Następnie skorygowano opis wagi P26, wykreślając wyrazy „klas wyrównawczych”, gdyż od roku szkolnego 2012/2013 w systemie oświaty takie klasy nie funkcjonują. Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA