reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Warunki nabycia uprawnień do stypendium

Warunki nabycia uprawnień do stypendium

Ustawa o systemie oświaty w art. 90g ust. 2 mówi, że stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium. Natomiast stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium.

Pojęcie „wysokiej średniej ocen” na użytek danej szkoły określa komisja stypendialna na podstawie art. 90g ust. 7 ustawy o systemie oświaty. Natomiast o „wysokich wynikach we współzawodnictwie sportowym” może np. świadczyć uzyskanie medalu na zawodach odbywających się co najmniej na szczeblu międzyszkolnym. Wymaganie „co najmniej dobrej oceny z zachowania” w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium, ma przyczynić się do wzmocnienia wychowawczego wymiaru tych stypendiów. Warunek uzyskania co najmniej dobrej oceny zachowania nie dotyczy uczniów szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych (art. 90g ust. 2a ustawy o systemie oświaty).

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

O przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe uczeń może ubiegać się nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego okresu (semestru) nauki w danym typie szkoły (art. 90g ust. 3 ustawy o systemie oświaty). Ma to przeciwdziałać przyznawaniu stypendium w sposób przypadkowy i czysto uznaniowy, bez wykazania się przez ucznia realnymi osiągnięciami.

W każdym przypadku od ubiegania się o szkolne stypendium motywacyjne wyłącza się uczniów klas I–III szkół podstawowych (art. 90g ust. 4 i 5 ustawy o systemie oświaty). Natomiast stypendium za wyniki w nauce przyznaje się dopiero od drugiego semestru nauki w klasie IV. Rozwiązanie to uzasadnione jest koniecznością dokonania podsumowania wyników nauki za semestr poprzedzający.

Zobacz również: Stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama