REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ustala odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość pod Euro 2012

Anna Jönsson

REKLAMA

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za wywłaszczoną nieruchomość pod budowę autostrady ulega waloryzacji na dzień wypłaty tego odszkodowania?

Ustawa z 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 określa zasady nabywania nieruchomości dla potrzeb realizacji przedsięwzięć Euro 2012 określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Ustawa, mimo wielu wątpliwości oraz kontrowersji, które wywołuje, przewiduje skrócenie procedur administracyjnych mających na celu nabywanie, w tym wywłaszczanie niezbędnych nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym uregulowanym w ustawie sposobem nabywania niezbędnych nieruchomości przez spółkę celową na rzecz Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego jest zawarcie umowy zgodnie z regułami prawa cywilnego. Na zawarcie umowy wojewoda wyznaczy na piśmie odpowiedni termin, nie krótszy niż dwa miesiące od dnia otrzymania przez uprawnionego pisemnej oferty zawarcia umowy.

Po bezskutecznym upływie wyznaczonego do zawarcia umowy terminu, na wniosek spółki celowej lub innego właściwego podmiotu wojewoda wszczyna postępowanie wywłaszczeniowe, którego konsekwencją jest wydanie przez wojewodę decyzji o wywłaszczeniu i odszkodowaniu. W stosunku do nieruchomości, której stan prawny jest nieuregulowany, wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje na wniosek spółki lub innego właściwego podmiotu, bez konieczności podjęcia próby nabycia nieruchomości na podstawie umowy. Od powyższych decyzji wojewody przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość zostanie ustalone przez rzeczoznawcę majątkowego według stanu na dzień wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 oraz według wartości z dnia wydania decyzji o ustaleniu wysokości odszkodowania. Odszkodowanie podlega waloryzacji na dzień wypłaty, według zasad obowiązujących w razie zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.

REKLAMA

W stosunku do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego decyzja o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 stanowi podstawę do wydania decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu ustanowionego na nieruchomości, wypowiedzenia umowy dzierżawy lub najmu ze skutkiem natychmiastowym lub rozwiązania ustanowionego użytkowania. Za straty poniesione na skutek rozwiązania umowy dzierżawy, najmu lub użytkowania przysługuje uprawnionemu odszkodowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego, na wniosek spółki celowej lub innego właściwego podmiotu, wojewoda wydaje decyzję zezwalającą na zajęcie nieruchomości przeznaczonych na realizację Euro 2012.


Anna Jönsson

radca prawny w Kancelarii Prawnej GLN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA