reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Sport i turystyka > Kto ustala odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość pod Euro 2012

Kto ustala odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość pod Euro 2012

Czy odszkodowanie przyznane za wywłaszczoną nieruchomość pod budowę autostrady ulega waloryzacji na dzień wypłaty tego odszkodowania?


Ustawa z 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 określa zasady nabywania nieruchomości dla potrzeb realizacji przedsięwzięć Euro 2012 określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Ustawa, mimo wielu wątpliwości oraz kontrowersji, które wywołuje, przewiduje skrócenie procedur administracyjnych mających na celu nabywanie, w tym wywłaszczanie niezbędnych nieruchomości.

Pierwszym uregulowanym w ustawie sposobem nabywania niezbędnych nieruchomości przez spółkę celową na rzecz Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego jest zawarcie umowy zgodnie z regułami prawa cywilnego. Na zawarcie umowy wojewoda wyznaczy na piśmie odpowiedni termin, nie krótszy niż dwa miesiące od dnia otrzymania przez uprawnionego pisemnej oferty zawarcia umowy.

Po bezskutecznym upływie wyznaczonego do zawarcia umowy terminu, na wniosek spółki celowej lub innego właściwego podmiotu wojewoda wszczyna postępowanie wywłaszczeniowe, którego konsekwencją jest wydanie przez wojewodę decyzji o wywłaszczeniu i odszkodowaniu. W stosunku do nieruchomości, której stan prawny jest nieuregulowany, wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje na wniosek spółki lub innego właściwego podmiotu, bez konieczności podjęcia próby nabycia nieruchomości na podstawie umowy. Od powyższych decyzji wojewody przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość zostanie ustalone przez rzeczoznawcę majątkowego według stanu na dzień wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 oraz według wartości z dnia wydania decyzji o ustaleniu wysokości odszkodowania. Odszkodowanie podlega waloryzacji na dzień wypłaty, według zasad obowiązujących w razie zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.

W stosunku do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego decyzja o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 stanowi podstawę do wydania decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu ustanowionego na nieruchomości, wypowiedzenia umowy dzierżawy lub najmu ze skutkiem natychmiastowym lub rozwiązania ustanowionego użytkowania. Za straty poniesione na skutek rozwiązania umowy dzierżawy, najmu lub użytkowania przysługuje uprawnionemu odszkodowanie.

Po wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego, na wniosek spółki celowej lub innego właściwego podmiotu, wojewoda wydaje decyzję zezwalającą na zajęcie nieruchomości przeznaczonych na realizację Euro 2012.


Anna Jönsson

radca prawny w Kancelarii Prawnej GLN

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama