reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Sport i turystyka > Kto ponosi koszty transportu chorego

Kto ponosi koszty transportu chorego

Moja mama przebywa w szpitalu, lekarz poinformował mnie, że w przyszłym tygodniu będzie wypisana do domu. Jest osobą leżącą. Kto w takiej sytuacji pokrywa koszty transportu chorego?


Jeżeli pacjent przebywa w szpitalu, zlecenie na transport wystawia lekarz prowadzący leczenie w trakcie hospitalizacji. Podejmując decyzję o konieczności zapewnienia pacjentowi transportu sanitarnego, lekarz musi brać pod uwagę dysfunkcję ruchową pacjenta i jego stan ogólny. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy zdrowotnej, pacjentowi na podstawie zlecenia lekarza przysługuje bezpłatny transport środkami transportu sanitarnego w przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego. Z opisanej przez panią sytuacji wynika, że właśnie w takiej sytuacji znajduje się pani mama. Wobec powyższego zapewnienie transportu sanitarnego leży po stronie szpitala. W takiej sytuacji kosztami transportu nie powinna być obciążona np. rodzinna chorego.

DOMINIKA SIKORA

Podstawa prawna

Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama