REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Koncesja na alkohol
Koncesja na alkohol
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Koncesja na alkohol daje możliwość detalicznej sprzedaży produktów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży. Zezwolenie to wymaga uiszczenia odpowiednich opłat.

Zezwolenie na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na lokalizację punktu sprzedaży, na pisemny wniosek przedsiębiorcy. Zezwolenia na alkohol wydawane są oddzielnie, w zależności od procentowej zawartości alkoholu w napojach alkoholowych. Wyróżnia się trzy grupy zezwoleń, zezwolenia na napoje alkoholowe do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo, na napoje alkoholowe powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz na napoje alkoholowe powyżej 18% zawartości alkoholu.

REKLAMA

Zadaj pytanie na: Forum

We wniosku o wydanie koncesji na alkohol, należy wskazać oznaczenie rodzaju zezwolenia, oznaczenie przedsiębiorcy ubiegającego się o koncesję, z uwzględnieniem jego siedziby i adresu, a w przypadku ustanowienia pełnomocników, również ich imiona, nazwiska i adresy zamieszkania, numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej, przedmiot działalności gospodarczej, adres punktu sprzedaży oraz adres punktu składowania napojów alkoholowych. Do wniosku o udzielenie koncesji należy dołączyć między innymi pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeśli punkt sprzedaży napojów alkoholowych będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Do wniosku należy dołączyć również dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, w którym napoje alkoholowe mają być sprzedawane oraz pozytywną decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Koszt koncesji

Zezwolenia na alkohol, podlegają stosownym opłatom. Koszt uzyskania koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu i piwa oraz napojów alkoholowych zawierających od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) wynosi 525 złotych. Koszt uzyskania licencji na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu wynosi 2 100 złotych.

Polecamy także: Usługi turystyczne świadczone przez gminę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą już sprzedaż napojów alkoholowych również podlegają stosownym opłatom, które uzależnione są od wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych. Przedsiębiorcy, którzy w roku poprzednim prowadzili sprzedaż alkoholu są zobowiązani do przedłożenia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku poprzednim, do dnia 31 stycznia każdego roku. W przypadku w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych w danym roku przekroczyła 37 500 złotych dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa, a także napojów alkoholowych o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa), opłata wynosi 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w danym roku. W przypadku zaś napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu, opłata wynosi 2,7% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w danym roku, jeśli roczna wartość z ich sprzedaży przekroczyła 77 000 złotych. Jeśli roczny dochód ze sprzedaży alkoholu nie przekroczył wskazanych wartości, przedsiębiorca wnosi opłaty w wysokości obowiązującej przy uzyskiwaniu koncesji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

REKLAMA

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA