reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Sport i turystyka > Koncesja na alkohol

Koncesja na alkohol

Koncesja na alkohol daje możliwość detalicznej sprzedaży produktów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży. Zezwolenie to wymaga uiszczenia odpowiednich opłat.

Zezwolenie na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na lokalizację punktu sprzedaży, na pisemny wniosek przedsiębiorcy. Zezwolenia na alkohol wydawane są oddzielnie, w zależności od procentowej zawartości alkoholu w napojach alkoholowych. Wyróżnia się trzy grupy zezwoleń, zezwolenia na napoje alkoholowe do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo, na napoje alkoholowe powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz na napoje alkoholowe powyżej 18% zawartości alkoholu.

Zadaj pytanie na: Forum

We wniosku o wydanie koncesji na alkohol, należy wskazać oznaczenie rodzaju zezwolenia, oznaczenie przedsiębiorcy ubiegającego się o koncesję, z uwzględnieniem jego siedziby i adresu, a w przypadku ustanowienia pełnomocników, również ich imiona, nazwiska i adresy zamieszkania, numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej, przedmiot działalności gospodarczej, adres punktu sprzedaży oraz adres punktu składowania napojów alkoholowych. Do wniosku o udzielenie koncesji należy dołączyć między innymi pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeśli punkt sprzedaży napojów alkoholowych będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Do wniosku należy dołączyć również dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, w którym napoje alkoholowe mają być sprzedawane oraz pozytywną decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Koszt koncesji

Zezwolenia na alkohol, podlegają stosownym opłatom. Koszt uzyskania koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu i piwa oraz napojów alkoholowych zawierających od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) wynosi 525 złotych. Koszt uzyskania licencji na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu wynosi 2 100 złotych.

Polecamy także: Usługi turystyczne świadczone przez gminę

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą już sprzedaż napojów alkoholowych również podlegają stosownym opłatom, które uzależnione są od wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych. Przedsiębiorcy, którzy w roku poprzednim prowadzili sprzedaż alkoholu są zobowiązani do przedłożenia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku poprzednim, do dnia 31 stycznia każdego roku. W przypadku w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych w danym roku przekroczyła 37 500 złotych dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa, a także napojów alkoholowych o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa), opłata wynosi 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w danym roku. W przypadku zaś napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu, opłata wynosi 2,7% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w danym roku, jeśli roczna wartość z ich sprzedaży przekroczyła 77 000 złotych. Jeśli roczny dochód ze sprzedaży alkoholu nie przekroczył wskazanych wartości, przedsiębiorca wnosi opłaty w wysokości obowiązującej przy uzyskiwaniu koncesji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama