REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koncesja na alkohol

Agnieszka Fryc
Koncesja na alkohol
Koncesja na alkohol
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Koncesja na alkohol daje możliwość detalicznej sprzedaży produktów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży. Zezwolenie to wymaga uiszczenia odpowiednich opłat.

Zezwolenie na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na lokalizację punktu sprzedaży, na pisemny wniosek przedsiębiorcy. Zezwolenia na alkohol wydawane są oddzielnie, w zależności od procentowej zawartości alkoholu w napojach alkoholowych. Wyróżnia się trzy grupy zezwoleń, zezwolenia na napoje alkoholowe do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo, na napoje alkoholowe powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz na napoje alkoholowe powyżej 18% zawartości alkoholu.

REKLAMA

Zadaj pytanie na: Forum

We wniosku o wydanie koncesji na alkohol, należy wskazać oznaczenie rodzaju zezwolenia, oznaczenie przedsiębiorcy ubiegającego się o koncesję, z uwzględnieniem jego siedziby i adresu, a w przypadku ustanowienia pełnomocników, również ich imiona, nazwiska i adresy zamieszkania, numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej, przedmiot działalności gospodarczej, adres punktu sprzedaży oraz adres punktu składowania napojów alkoholowych. Do wniosku o udzielenie koncesji należy dołączyć między innymi pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeśli punkt sprzedaży napojów alkoholowych będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Do wniosku należy dołączyć również dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, w którym napoje alkoholowe mają być sprzedawane oraz pozytywną decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Koszt koncesji

Zezwolenia na alkohol, podlegają stosownym opłatom. Koszt uzyskania koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu i piwa oraz napojów alkoholowych zawierających od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) wynosi 525 złotych. Koszt uzyskania licencji na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu wynosi 2 100 złotych.

Polecamy także: Usługi turystyczne świadczone przez gminę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą już sprzedaż napojów alkoholowych również podlegają stosownym opłatom, które uzależnione są od wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych. Przedsiębiorcy, którzy w roku poprzednim prowadzili sprzedaż alkoholu są zobowiązani do przedłożenia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku poprzednim, do dnia 31 stycznia każdego roku. W przypadku w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych w danym roku przekroczyła 37 500 złotych dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa, a także napojów alkoholowych o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa), opłata wynosi 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w danym roku. W przypadku zaś napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu, opłata wynosi 2,7% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w danym roku, jeśli roczna wartość z ich sprzedaży przekroczyła 77 000 złotych. Jeśli roczny dochód ze sprzedaży alkoholu nie przekroczył wskazanych wartości, przedsiębiorca wnosi opłaty w wysokości obowiązującej przy uzyskiwaniu koncesji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejm proponuje: Dodatek na dowolny cel od 228,8 zł do 822,25 zł. Kryterium dochodowe 1500 zł albo 2100 zł. Prezydent tego chyba nie zawetuje?

  Sejm pracują nad wypłatą 2,3 mld zł dla kilku milionów Polaków. To reaktywacja znanego wszystkim dodatku osłonowego z 2022 r. 

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  REKLAMA

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  REKLAMA