REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest podróżowanie w duchu smart?

smart tourism hulajnoga turystyka
smart tourism hulajnoga turystyka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Potrzeby podróżnych zmieniają się i coraz częściej deklarują oni chęć podróżowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju- aż 80% Takie są wyniki globalnego badania przeprowadzonego przez agencję Statista. Czym jest smart tourism? Jak przeciętny turysta może realizować założenia zrównoważonej turystyki i zoptymalizować swój wyjazd pod każdym względem? 

Wiedza na temat zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia jest coraz powszechniejsza, dlatego coraz więcej osób poszukuje bardziej zrównoważonych i ekologicznych sposobów podróżowania, które minimalizują szkodliwy wpływ na środowisko, a także zapewniają oszczędność czasu i pieniędzy. Świadome działania mogą realnie oddziaływać na nasze otoczenie. 

REKLAMA

Czym jest podróżowanie w duchu smart

REKLAMA

Smart tourism to pomysł na podróżowanie, który zrodził się dzięki szybkiemu rozwojowi technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Koncepcja ta wywodzi się z potrzeby połączenia nowoczesnych rozwiązań z rosnącą świadomością ekologiczną podróżnych. Władze miast na całym świecie zaczęły inwestować w nowoczesną infrastrukturę, która nie tylko przyciąga turystów, ale również zapewnia dbałość o środowisko i rozwój ośrodków turystycznych. 

W Europie działania te każdego roku są poddawane ocenie przez Komisję Europejską, która już od kilku lat organizuje konkurs na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki. Jego celem jest wyróżnienie wybitnych osiągnięć europejskich miast jako ośrodków turystycznych w czterech kategoriach: zrównoważony rozwój, dostępność, cyfryzacja, dziedzictwo kulturowe i kreatywność. W 2024 roku tytuł „inteligentnej stolicy” zdobył Dublin, który wyróżnia się m.in. rozbudowanym systemem transportu publicznego, inicjatywami wspierającymi turystów z niepełnosprawnościami oraz innowacyjnymi projektami cyfrowymi, takimi jak aplikacje turystyczne i trasy cyfrowe. 

„Inteligentne miasta” starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnych podróżnych, oferując im także dostęp do bezpłatnego Wi-Fi na ulicach i w miejscach publicznych, umożliwiając im stały dostęp do informacji, co jest kluczowe w planowaniu trasy, rezerwacji biletów czy znalezieniu najlepszych restauracji. Ułatwia to również relacjonowanie na bieżąco podróży w mediach społecznościowych. Ponadto oferują bogaty program zajęć kulturalnych i interaktywnych, które można łatwo znaleźć i zarezerwować za pomocą aplikacji mobilnych. Dostęp do muzeów, galerii sztuki, koncertów i festiwali jest dzięki technologii zdecydowanie bardziej ułatwiony.

Nowoczesne podróżowanie

REKLAMA

Smart tourism to przyszłość podróżowania. Dzięki nowoczesnym technologiom w zasadzie każdy „przeciętny turysta” może cieszyć się bardziej spersonalizowanymi, efektywnymi i ekologicznymi doświadczeniami. Warto je wykorzystywać już na etapie planowania podróży. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Planowanie podróży w duchu „smart” porównać można do wykorzystywania takich aplikacji, jak Google Maps czy jakdojade.pl, w których użytkownik wskazuje czas i trasę przemieszczania się w mieście, ale dla kompletnej, na przykład zagranicznej podróży. Dzięki temu jej plan staje się zindywidualizowany i zoptymalizowany, a turysta otrzymuje najlepszą możliwą konfigurację wyjazdu. Preferowane wymagania podróżującego, na przykład „wyjazd z kilkoma miejscami pobytu”, „hotel stawiający na zrównoważony rozwój” są analizowane przez system, a następnie wygenerowane odpowiedzi przechodzą przez algorytmy, zostają ze sobą logicznie połączone i są prezentowane w propozycji wyjazdu w postaci modułów składających się na całą podróż. Tak tworzone są interaktywne przewodniki dostępne ze smartfona, w których podróżny ma łatwy dostęp do kart pokładowych, potwierdzeń, biletów czy informacji o lokalizacji najbliższej stacji benzynowej przy lotnisku wylotu. Taki wirtualny, „smart” concierge to zdecydowanie przyszłość turystyki — mówi Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO platformy Getaway. 

Również w transporcie podróżni mogą liczyć na nowoczesne rozwiązania, takie jak elektryczne pojazdy dwu-, trzy- i czterokołowe. Tego rodzaju środki transportu idealnie wpisują się w koncepcję smart turystyki, oferując wiele korzyści zarówno podróżnikom, jak i miastom goszczącym. Nie emitują spalin, co znacząco redukuje zanieczyszczenie powietrza, a cicha praca sprawia, że poruszanie się nimi jest przyjemniejsze i nie wpływa na komfort życia mieszkańców miast. 

– Pojazdy elektryczne świetnie sprawdzają się w turystyce – dzięki nim zwiedzanie staje się bardziej elastyczne i komfortowe. Microcary umożliwiają szybkie przemieszczanie się między atrakcjami turystycznymi, omijanie korków i eliminują problemy z parkowaniem. W wielu popularnych destynacjach obowiązują Strefy Czystego Transportu, po których takie pojazdy mogą się swobodnie poruszać, a często nawet są zwolnione z opłat za postój. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę na równi z ekologią i chcą maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na zwiedzanie – podkreśla Aneta Skórczyńska, Dyrektor Generalna Electroride. 

Pojazdy elektryczne to również praktyczność i wygoda. Wiele „inteligentnych miast” oferuje stacje ładowania w strategicznych punktach, jest również coraz więcej miejsc, w których można wypożyczyć elektryczny skuter czy microcar, co daje turystom swobodę w eksplorowaniu miasta i okolicznych atrakcji. Dzięki nim nowoczesne podróżowanie staje się nie tylko łatwiejsze, ale także bardziej przyjemne i odpowiedzialne.

Podróżowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w lutym 2023 r. przez instytut badawczy Statista, aż 80 procent podróżnych na całym świecie uważa, że ​​podróżowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju jest ważne[1]. Coraz częściej decydują się oni na podróże organizowane w duchu ekoturystyki, czyli takiej, która stara się zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne i społeczności lokalne. W praktyce oznacza to dążenie do ochrony zasobów naturalnych, promowanie lokalnej kultury i ekonomii oraz dbanie o to, aby podróże nie przyczyniały się do degradacji środowiska[2]

Planując podróż, warto wybierać obiekty noclegowe, które stosują praktyki zrównoważonego rozwoju, najlepiej posiadające certyfikaty ekologiczne, takie jak Green Key przyznawany przez Fundację Edukacji Ekologicznej czy EarthCheck. Tego typu miejsca dbają o efektywne zużycie energii i wody, minimalizację odpadów oraz wspierają lokalne społeczności. Podróżując, lepiej wybierać środki transportu, które mają mniejszy wpływ na środowisko. Pociągi, autobusy i carpooling są bardziej ekologiczne niż samoloty czy przemieszczanie się samochodem w pojedynkę. Na krótkie dystanse idealnym rozwiązaniem jest mikromobilność (różnego rodzaju pojazdy elektryczne) czy piesze wycieczki. 

Ponadto warto pamiętać o szacunku dla lokalnej kultury i tradycji i zwracaniu uwagę na normy i obyczaje, np. z zakresu doboru ubioru stosownie do odwiedzanego miejsca. Nauczenie się kilku podstawowych zwrotów w lokalnym języku również jest miłym gestem w stronę lokalnych mieszkańców. Spędzając urlop w popularnych regionach, warto kupować produkty od miejscowych rzemieślników, kosztować posiłków w regionalnych restauracjach i korzystać z usług okolicznych przewodników. 

Dzięki zrównoważonej turystyce możemy odkrywać świat w harmonii z naturą i lokalnymi społecznościami, w mniejszym stopniu ingerując w środowisko naturalne i dbając, aby najpiękniejsze atrakcje turystyczne przetrwały kolejne dziesięciolecia. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w podróży pozwoli nam na czerpanie korzyści i odkrywanie atrakcji w sposób świadomy i efektywny. 

[1] https://www.statista.com/topics/1916/green-tourism/#topicOverview

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA