REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest podróżowanie w duchu smart?

smart tourism hulajnoga turystyka
smart tourism hulajnoga turystyka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Potrzeby podróżnych zmieniają się i coraz częściej deklarują oni chęć podróżowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju- aż 80% Takie są wyniki globalnego badania przeprowadzonego przez agencję Statista. Czym jest smart tourism? Jak przeciętny turysta może realizować założenia zrównoważonej turystyki i zoptymalizować swój wyjazd pod każdym względem? 

Wiedza na temat zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia jest coraz powszechniejsza, dlatego coraz więcej osób poszukuje bardziej zrównoważonych i ekologicznych sposobów podróżowania, które minimalizują szkodliwy wpływ na środowisko, a także zapewniają oszczędność czasu i pieniędzy. Świadome działania mogą realnie oddziaływać na nasze otoczenie. 

REKLAMA

Czym jest podróżowanie w duchu smart

REKLAMA

Smart tourism to pomysł na podróżowanie, który zrodził się dzięki szybkiemu rozwojowi technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Koncepcja ta wywodzi się z potrzeby połączenia nowoczesnych rozwiązań z rosnącą świadomością ekologiczną podróżnych. Władze miast na całym świecie zaczęły inwestować w nowoczesną infrastrukturę, która nie tylko przyciąga turystów, ale również zapewnia dbałość o środowisko i rozwój ośrodków turystycznych. 

W Europie działania te każdego roku są poddawane ocenie przez Komisję Europejską, która już od kilku lat organizuje konkurs na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki. Jego celem jest wyróżnienie wybitnych osiągnięć europejskich miast jako ośrodków turystycznych w czterech kategoriach: zrównoważony rozwój, dostępność, cyfryzacja, dziedzictwo kulturowe i kreatywność. W 2024 roku tytuł „inteligentnej stolicy” zdobył Dublin, który wyróżnia się m.in. rozbudowanym systemem transportu publicznego, inicjatywami wspierającymi turystów z niepełnosprawnościami oraz innowacyjnymi projektami cyfrowymi, takimi jak aplikacje turystyczne i trasy cyfrowe. 

„Inteligentne miasta” starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnych podróżnych, oferując im także dostęp do bezpłatnego Wi-Fi na ulicach i w miejscach publicznych, umożliwiając im stały dostęp do informacji, co jest kluczowe w planowaniu trasy, rezerwacji biletów czy znalezieniu najlepszych restauracji. Ułatwia to również relacjonowanie na bieżąco podróży w mediach społecznościowych. Ponadto oferują bogaty program zajęć kulturalnych i interaktywnych, które można łatwo znaleźć i zarezerwować za pomocą aplikacji mobilnych. Dostęp do muzeów, galerii sztuki, koncertów i festiwali jest dzięki technologii zdecydowanie bardziej ułatwiony.

Nowoczesne podróżowanie

REKLAMA

Smart tourism to przyszłość podróżowania. Dzięki nowoczesnym technologiom w zasadzie każdy „przeciętny turysta” może cieszyć się bardziej spersonalizowanymi, efektywnymi i ekologicznymi doświadczeniami. Warto je wykorzystywać już na etapie planowania podróży. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Planowanie podróży w duchu „smart” porównać można do wykorzystywania takich aplikacji, jak Google Maps czy jakdojade.pl, w których użytkownik wskazuje czas i trasę przemieszczania się w mieście, ale dla kompletnej, na przykład zagranicznej podróży. Dzięki temu jej plan staje się zindywidualizowany i zoptymalizowany, a turysta otrzymuje najlepszą możliwą konfigurację wyjazdu. Preferowane wymagania podróżującego, na przykład „wyjazd z kilkoma miejscami pobytu”, „hotel stawiający na zrównoważony rozwój” są analizowane przez system, a następnie wygenerowane odpowiedzi przechodzą przez algorytmy, zostają ze sobą logicznie połączone i są prezentowane w propozycji wyjazdu w postaci modułów składających się na całą podróż. Tak tworzone są interaktywne przewodniki dostępne ze smartfona, w których podróżny ma łatwy dostęp do kart pokładowych, potwierdzeń, biletów czy informacji o lokalizacji najbliższej stacji benzynowej przy lotnisku wylotu. Taki wirtualny, „smart” concierge to zdecydowanie przyszłość turystyki — mówi Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO platformy Getaway. 

Również w transporcie podróżni mogą liczyć na nowoczesne rozwiązania, takie jak elektryczne pojazdy dwu-, trzy- i czterokołowe. Tego rodzaju środki transportu idealnie wpisują się w koncepcję smart turystyki, oferując wiele korzyści zarówno podróżnikom, jak i miastom goszczącym. Nie emitują spalin, co znacząco redukuje zanieczyszczenie powietrza, a cicha praca sprawia, że poruszanie się nimi jest przyjemniejsze i nie wpływa na komfort życia mieszkańców miast. 

– Pojazdy elektryczne świetnie sprawdzają się w turystyce – dzięki nim zwiedzanie staje się bardziej elastyczne i komfortowe. Microcary umożliwiają szybkie przemieszczanie się między atrakcjami turystycznymi, omijanie korków i eliminują problemy z parkowaniem. W wielu popularnych destynacjach obowiązują Strefy Czystego Transportu, po których takie pojazdy mogą się swobodnie poruszać, a często nawet są zwolnione z opłat za postój. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę na równi z ekologią i chcą maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na zwiedzanie – podkreśla Aneta Skórczyńska, Dyrektor Generalna Electroride. 

Pojazdy elektryczne to również praktyczność i wygoda. Wiele „inteligentnych miast” oferuje stacje ładowania w strategicznych punktach, jest również coraz więcej miejsc, w których można wypożyczyć elektryczny skuter czy microcar, co daje turystom swobodę w eksplorowaniu miasta i okolicznych atrakcji. Dzięki nim nowoczesne podróżowanie staje się nie tylko łatwiejsze, ale także bardziej przyjemne i odpowiedzialne.

Podróżowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w lutym 2023 r. przez instytut badawczy Statista, aż 80 procent podróżnych na całym świecie uważa, że ​​podróżowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju jest ważne[1]. Coraz częściej decydują się oni na podróże organizowane w duchu ekoturystyki, czyli takiej, która stara się zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne i społeczności lokalne. W praktyce oznacza to dążenie do ochrony zasobów naturalnych, promowanie lokalnej kultury i ekonomii oraz dbanie o to, aby podróże nie przyczyniały się do degradacji środowiska[2]

Planując podróż, warto wybierać obiekty noclegowe, które stosują praktyki zrównoważonego rozwoju, najlepiej posiadające certyfikaty ekologiczne, takie jak Green Key przyznawany przez Fundację Edukacji Ekologicznej czy EarthCheck. Tego typu miejsca dbają o efektywne zużycie energii i wody, minimalizację odpadów oraz wspierają lokalne społeczności. Podróżując, lepiej wybierać środki transportu, które mają mniejszy wpływ na środowisko. Pociągi, autobusy i carpooling są bardziej ekologiczne niż samoloty czy przemieszczanie się samochodem w pojedynkę. Na krótkie dystanse idealnym rozwiązaniem jest mikromobilność (różnego rodzaju pojazdy elektryczne) czy piesze wycieczki. 

Ponadto warto pamiętać o szacunku dla lokalnej kultury i tradycji i zwracaniu uwagę na normy i obyczaje, np. z zakresu doboru ubioru stosownie do odwiedzanego miejsca. Nauczenie się kilku podstawowych zwrotów w lokalnym języku również jest miłym gestem w stronę lokalnych mieszkańców. Spędzając urlop w popularnych regionach, warto kupować produkty od miejscowych rzemieślników, kosztować posiłków w regionalnych restauracjach i korzystać z usług okolicznych przewodników. 

Dzięki zrównoważonej turystyce możemy odkrywać świat w harmonii z naturą i lokalnymi społecznościami, w mniejszym stopniu ingerując w środowisko naturalne i dbając, aby najpiękniejsze atrakcje turystyczne przetrwały kolejne dziesięciolecia. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w podróży pozwoli nam na czerpanie korzyści i odkrywanie atrakcji w sposób świadomy i efektywny. 

[1] https://www.statista.com/topics/1916/green-tourism/#topicOverview

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA