REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wywóz nieposegregowanych śmieci kosztuje coraz więcej

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za jeden pojemnik posegregowanych odpadów zapłacimy mniej niż za pojemnik z zawartością zmieszaną. Jednak, płacąc za odpady zmieszane i posegregowane razem, i tak zapłacimy więcej niż przed rokiem.

Od początku 2008 roku obowiązuje wyższa opłata marszałkowska za składowanie odpadów na wysypiskach. Skutkuje to tym, że na przykład w okolicach Kawęczyna w woj. wielkopolskim mieszkańcy, którzy do tej pory musieli zapłacić 3,85 zł za opróżnienie jednego pojemnika, teraz zapłacą 9,63 zł. Dojdzie do tego jeszcze opłata za odbiór posegregowanych odpadów - 4,60 zł za jeden pojemnik. W skali miesiąca, jeżeli odpady zmieszane są wywożone trzykrotnie, rachunek wyniesie prawie 29 zł. Ponieważ nie wszyscy segregują domowe śmieci, wyższa opłata za składowanie odpadów ma wymusić na mieszkańcach selektywne zbieranie śmieci, a na firmach zajmujących się gospodarką odpadami ich recykling.

REKLAMA

Redukcja opłat

Koszty wywozu odpadów można nieco zmniejszyć. Trzeba jednak ograniczyć ilość odpadów, które nie są segregowane, gdyż opróżnienie pojemnika z selektywnie zgromadzonymi śmieciami jest tańsze. Segregowanie odpadów spowoduje, że wolniej będzie się zapełniać pojemniki przeznaczone na odpady zmieszane. Jednak w takiej sytuacji trzeba się jeszcze porozumieć z firmą odbierającą śmieci, aby zmniejszyć częstotliwość opróżniania pojemnika z nieposegregowanymi odpadami.

Kłopotliwa segregacja

REKLAMA

- Im więcej się posegreguje, tym mniej zapłaci się za wywóz odpadów zmieszanych, których będzie po prostu mniej. Jeżeli segregacja będzie prowadzona dokładnie, to istnieje możliwość, że firma rzadziej będzie opróżniać pojemnik na odpady zmieszane - zapewnia Katarzyna Stamatel, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. Tłumaczy, że receptą na oszczędności jest dokładna selekcja odpadów.

Wiele osób nie ma jednak możliwości, by w pobliżu domu zapewnić kilka pojemników na poszczególne rodzaje odpadów. Katarzyna Stamatel tłumaczy, że w takim przypadku mogą być dostarczane czerwone worki, które są na frakcję suchą - odpady pochodzące z plastikowych opakowań, metalu i papieru.

- Jeżeli ktoś chce dokładnie segregować, to może otrzymać także trzy różne worki, z których każdy jest na inny rodzaj odpadów - mówi rzeczniczka warszawskiego MPO.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że przy każdym odbiorze śmieci mieszkańcom dostarczane są nowe worki, a ich cena jest już wliczona w koszt usługi odbioru odpadów.

W podwarszawskim Pruszkowie władze gminy poszły mieszkańcom na rękę. Za posegregowane śmieci jeszcze nic nie płacą. Ponoszą koszty wywozu pozostałych śmieci.

- Praktyka wygląda tak, że na barkach gminy spoczywa ponoszenie kosztów za selektywną zbiórkę odpadów. Rozdajemy komplet worków i raz w miesiącu mieszkańcy wystawiają je zapełnione selektywnie zebranymi śmieciami, a firma świadcząca usługi przyjeżdża i je zabiera - mówi Elżbieta Jakubczak-Gerczyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Pruszkowie.

Obowiązek nakłada gmina

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na swoim terenie. W regulaminie, który jest aktem prawa miejscowego, gminy mają możliwość nałożenia na mieszkańców wymogu segregacji odpadów. Przykładowo taki obowiązek został określony w regulaminach w Warszawie czy Pruszkowie. Jednak takiego wymogu nie mają mieszkańcy Krakowa.

Selektywne zbieranie odpadów z jednej strony wymusza możliwość ograniczenia w pewien sposób opłat. Jest to możliwe, jeżeli segreguje się większość śmieci. Jednak w niektórych rejonach kraju jest to wymóg prawa miejscowego, a za niestosowanie się do przepisów może grozić mandat, gdyż straż miejska sprawdza realizację tego obowiązku.

- Sprawdzamy, czy mieszkańcy mają umowy na odbiór selektywnie zgromadzonych odpadów - mówi Marek Kulasza z Biura Prasowego Straży Miejskiej w Warszawie.

Jeżeli administratorzy budynków lub właściciele domów jednorodzinnych nie mają takiej umowy, to narażają się na karę.

- Strażnicy już nie stosują upomnień, jak to było na początku, ale karzą mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 zł lub kierują sprawę do sądu grodzkiego - wyjaśnia Marek Kulasza.

 

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Podstawa prawna

Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 czerwca 2007 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. nr 106, poz. 723).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA