REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co utrudnia opracowanie map akustycznych przez samorządy

_ ŁK

REKLAMA

REKLAMA

Jakie uprawnienie ma główny inspektor ochrony środowiska w stosunku do samorządów zobowiązanych do opracowania map akustycznych? Jakie mogą być konsekwencje braku map?

EWA ZRAŁEK

REKLAMA

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

REKLAMA

Obowiązek sporządzenia map akustycznych na swoim terenie do 30 czerwca 2007 r. miały aglomeracje miejskie o liczbie mieszkańców powyżej 250 tys., zarządzający głównymi drogami o obciążeniu ruchem ponad 6 milionów przejazdów rocznie i liniami kolejowymi o obciążeniu ruchem ponad 60 tysięcy przejazdów składów pociągów rocznie, a także główne lotniska w kraju. Strona polska miała do 30 grudnia 2007 r. przekazać Komisji Europejskiej poszczególne dane z tych map. Do KE trafiły już wymagane dane z map akustycznych opracowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz kilku prezydentów miast.

Mapy akustyczne potrzebne są do ustalenia obszarów zagrożonych nadmiernym hałasem w celu podejmowania działań naprawczych, a także określania obszarów cichych, podlegających ochronie. Za pięć lat dobiegnie końca kolejna tura opracowywania takich map. Tym razem będą musiały opracować je również miasta o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., a także zarządzający drogami i liniami kolejowymi o mniejszym natężeniu ruchu.

Każdy, na kim spoczywa obowiązek opracowania map akustycznych, musi w rok po ich przygotowaniu sporządzić programy naprawcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska tak naprawdę może jedynie przypominać samorządom o tym, aby przygotowały mapy akustyczne. Nie może jednak nałożyć żadnych sankcji karnych, które by zmobilizowały je do terminowego wypełniania obowiązków. Wkrótce może jednak pojawić się problem dla państwa polskiego. Niedługo Komisja Europejska będzie przeglądać zawartość tych map. Wówczas może ostrzec Polskę o braku realizacji tego obowiązku. Jeżeli później mapy akustyczne nadal nie będą sporządzone, to wówczas Polsce grożą kary ze strony Unii Europejskiej.

Trudność samorządów przy sporządzaniu map głównie polega na braku pieniędzy. Środki finansowe potrzebne są m.in. na sporządzenie mapy miasta w postaci elektronicznej. Znacznie ułatwiłoby posiadanie trójwymiarowych modeli terenu, co jednocześnie przydałoby się władzom miast do zarządzania nie tylko środowiskiem.

Przyczyną opóźnień w realizacji obowiązku sporządzenia map akustycznych jest także to, że miasta muszą uwzględniać hałas na terenach np. lotnisk, które są w granicach aglomeracji. W praktyce wygląda to tak, że na przykład lotnisko Okęcie w Warszawie jest zobowiązane do zrobienia mapy akustycznej swojego terenu, którą po wykonaniu musi przekazać prezydentowi miasta. Dane z takiej mapy są następnie wykorzystywane do sporządzenia mapy akustycznej całego miasta. Bywa jednak tak, że zarządzający opóźniają się z realizacją map i to przekłada się także na problemy samorządów. Przykładowo Gdańsk postanowił od samego początku do końca samodzielnie przygotować mapę akustyczną swojego terenu.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dał narzędzie samorządom w postaci szkoleń oraz odpowiednich wytycznych dla wszystkich, którzy są zobowiązani przygotować mapy akustyczne. Samorządy mają zatem wiedzę, jak sporządzać takie mapy. Pozostaje kwestia mobilizacji i wygospodarowania środków finansowych na ten cel.

Za pięć lat obowiązek opracowania map akustycznych obejmie miasta o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. Dysponują one mniejszymi środkami finansowymi. Dlatego w ich przypadku sporządzenie map akustycznych może okazać się jeszcze trudniejszym zadaniem. Warto przygotować się do tego zadania poprzez wcześniejsze gromadzenie danych.

ŁK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA