Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Czyste powietrze" - jakie w 2022 r. dofinansowania z NFOŚiGW

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze". NFOŚiGW przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.

Od 1 stycznia 2022 roku w programie antysmogowym "Czyste powietrze" beneficjenci nie będą mogli otrzymać dopłat z programu do kupna kotła węglowego. Do tej pory w ramach programu beneficjenci dokonując wymiany źródła ciepła w swoim domu jednorodzinnym mogli wybrać kupno m.in. kotła węglowego spełniającego wymogi ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (najbardziej ekologicznego z takiego rodzaju pieców).

Dopłaty z NFOŚiGW tylko do zakupów kotłów węglowych z 2021 r.

Istnieje możliwość rozliczenia takiego pieca w 2022 r., ale tylko pod warunkiem, że został kupiony i zamontowany do końca 2021 r. Kocioł musi być zamontowany z odbiorem do 31 grudnia 2021 r. Podstawą dofinansowania nie jest więc sama faktura zakupu kotła w 2021 r.

W 2021 r. Polacy inwestowali w piece gazowe

Według przedstawicieli NFOŚiGW wśród beneficjentów "Czystego powietrza" najpopularniejszym wyborem są piece gazowe. Na ogrzewanie gazem zdecydowało się ok. 44,5 proc. uczestników programu. Na kolejnym miejscu z ok. 20 proc. udziałem są kotły na biomasę. Dalej są pompy ciepła - 17,4 proc., a ponad 16 proc. beneficjentów zdecydowało się na kupno pieca węglowego.

Dofinansowanie z NFOŚiGW do kotłów dwupaliwowych

Od 1 stycznia 2022 r. NFOŚiGW dofinansuje kupno tzw. kotłów dwupaliwowych, w których można palić pelletem drzewnym oraz zgazowywać drewno.

Trzeci moduł w programie „Czyste powietrze”

W 2021 r. program "Czyste Powietrze" rozróżniał przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji - na dwie kategorie. W pierwszej części były to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla nich przewidziano dotację podstawową do 30 tys. zł. Druga część była skierowana dla wnioskodawców o przeciętnym miesięcznym dochodzie na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy beneficjentów przewidziano wyższą dotację, do 37 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2022 r. pojawi się trzeci komponent programu dla jeszcze mniej zamożnych. Osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych będą mogły otrzymać nawet do 90 proc. wsparcia w ramach kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie do 69 tys. zł.

Zapowiadana trzecia część programu "Czyste powietrze" skierowana do osób najmniej zamożnych ma być dostępna dla zainteresowanych w połowie stycznia 2022 r.

Dofinansowanie z NFOŚiGW - nowy program „Moje ciepło”

NFOŚiGW do końca pierwszego kwartału 2022 r. uruchomi nowy program „Moje ciepło”, w ramach którego będzie można uzyskać dofinansowanie do pomp ciepła w nowo wybudowanych domach. Budżet programu wyniesie 600 mln zł. Dofinansowanie to wyniesie:

 1. do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli do 21 tys. zł w przypadku gruntowych pomp ciepła i
 2. do 7 tys. zł w przypadku pomp powietrze-powietrze i powietrze-woda.

W stosunku do programu NFOŚiGW uzyskał pozytywne stanowisko Rady Konsultacyjnej Funduszu Modernizacyjnego i projekt programu priorytetowego uzyskał pozytywną ocenę Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W dokumentach przedstawionych do akceptacji znalazł się zapis umożliwiający zwiększenie z 30 do 45 proc. wysokość kosztów kwalifikowanych podlegających zwrotowi dla posiadaczy kart Dużej Rodziny, co oznacza, że rodziny wielodzietne, które zdecydują się na montaż w nowym domu pompy ciepła mogą otrzymać większy poziom dofinansowania z NFOŚiGW.

Dofinansowanie z NFOŚiGW - "Ciepłe mieszkanie"

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału NFOŚiGW chce uruchomić kolejny program "Ciepłe mieszkanie" mający za zadanie ograniczyć powstawanie smogu z budynków wielolokalowych. Program "Czyste powietrze" skierowany jest bowiem do właścicieli domów jednorodzinnych.

Program będzie realizowany przez NFOŚiGW przy udziale wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą prowadziły nabór dla gmin, a one z kolei – po otrzymaniu dofinansowania – będą prowadziły nabór dla swoich mieszkańców.

W pierwszym etapie programu wnioski mieliby składać właściciele pojedynczych lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, a potem wspólnoty mieszkaniowe. Jest to powielenie zasad z programów pilotażowych w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku. Zakres przedsięwzięć byłby podobny jak w „Czystym powietrzu”.

Poziom dofinansowania, to podstawowa dotacja:

1) dla osób z wyższym dochodem wynosiłaby do 13 tys. zł, a

2) ta z podwyższonym poziomem dofinansowania do 26 tys. zł na jeden lokal.

Pieniądze będzie można przeznaczyć na wymianę źródła ciepła, stolarkę okienną i drzwiową, wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wentylacji mechanicznej i dokumentację projektową" - wyjaśnił wiceprezes.

W sprawie uruchomienia "Ciepłego mieszkania" prowadzone były konsultacje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. BGK ma premie modernizacyjne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na termomodernizację. W konsultacjach chodziło o to, aby dublować działań. Ma być podział kompetencji między BGK a NFOŚiGW w +Ciepłym mieszkaniu+. W pierwszym etapie wsparcie NFOŚiGW objęłoby pojedyncze mieszkania.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • olek
  2022-01-05 11:54:10
  Program jest. Dostałem dofinansowanie na pompę i panele. Proszę nie pisać bzdur. Istnieją te programy i są wypłacane pieniądze. Te osoby które pisza ,że tych programów nie ma powinni ponieść konsekwencję z akłamstwa.
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • Assl
  2022-01-04 15:10:18
  Cały ten program jest po to aby był, nie po to aby komuś pomóc finansowo.
  14
 • Jan
  2022-01-04 07:30:53
  To kpina nie ma żadnego dofinansowania do pieców ani pomp ciepła oraz nie ma też dofinansowania do paneli fotowoltaniczny ponieważ finansuje się teraz elektryki dla władzy i kolesiow
  26
  pokażodpowiedzi (2)
 • kolorowekredki
  2022-01-10 14:19:54
  Drodzy Państwo skoro potrafią Państwo napisać komentarz na tej stronie i wyszukać tu informacje to również można bez problemu znaleźć informacje na temat programów o dofinansowanie, które działają. Trzeba tylko spełnić określone warunki, nikt nie będzie nikomu podsuwał pod nos gotowych wniosków. Trochę wysiłku ! Za pisanie takich bzdur powinniście ponosić odpowiedzialność.
  14
 • misterhydro
  2022-01-05 03:31:39
  Potrzebuję druku wniosku o wymianę "kopciucha" !!!!!!! - a nie tych bzdur które są na tej stronie.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • POL
  2022-01-17 18:46:02
  Ale nawet nie zająknęli, że na kociol pelletowy dopłat od 2022 nie ma
  4
 • Lapi
  2022-02-03 15:34:08
  jak ktoś otrzymał dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, to czy mozna jeszcze raz ubiegać się o dofinansowanie na zakup pompy ciepła w domku jednorodzinnym
  0
 • Mirek
  2022-07-28 11:16:08
  1. "Czyste powietrze" to jedna wielka ściema. Na weryfikację kompletnych dokumentów mają 7 miesięcy w Katowicach !! Od koleżanki z "czystego" wiem, że szukają "brakującej kropki" na fakturach. Jak wysłałem w kwietniu to może dostanę kasę około listopada. Na zmianę źródła ciepła wydaliśmy 50tyś. W tym czasie rata kredytu wzrosła z 2tyś do 4tyś. A komunikacja z wojewódzkim funduszem to jakaś masakra. Może dostaniemy te pieniądze w listopadzie. 2. Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej ma czas na wypłatę dopłaty w wysokości 2500zł do 31.12.2025!! Wtedy 2500zł będzie warte 250zł! Kolejny program "ściema". Goniliśmy się ze wszystkim aby zdążyć w terminie a tu taka "niespodzianka". 3. Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej do 3 tyg. przelał kasę/zwrot (pozytywne zaskoczenie).
  0
 • Teresa aaa
  2022-01-13 13:57:32
  Mam problem jestem współwłaścicielem z bratem domu jednorodzinnego z dwoma lokalami na wspólnej księdze wieczystej . Dom jest ogrzewany jednym piecem CO z wspólną instalacją co. Chcemy założyć ogrzewanie gazowe każdy indywidualnie . I tu zaczyna się problem -aby każdy z nas mógł skorzystać z dofinansowania z Funduszu Ochrony Środowiska musi mieć indywidualną księgę wieczystą inaczej można złożyć tylko jeden wniosek na dofinansowanie ma dom. Analizując przepisy w Programie Czyste powietrze pkt.9 przypis 3 wywnioskowałam , że wystarczy zgoda współwłaściciela. Nic z tego . Chyba w przepisach coś nie dopracowano bo jak ktoś ma dwa domy to może dostać dofinansowani na każdy .
  3
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Euro 2024. Ile razy reprezentacja Polski grała w mistrzostwach? Kiedy najbliższy mecz o eliminacje?

Euro 2024. Polscy piłkarze czterokrotnie dotychczas grali w mistrzostwach Europy. Trzy razy po eliminacjach - w 2008, 2016 i 2021 roku, a w 2012 jako współgospodarze, obok Ukrainy. Zmagania o udział w kolejnej imprezie tej rangi - w 2024 w Niemczech - rozpoczną od piątkowego meczu z Czechami w Pradze.

M. Pietrzak: wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości pod CPK tylko do 7 kwietnia. Później wywłaszczenia

Właściciele nieruchomości położonych na terenie przyszłego lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego na zgłoszenie się do Programu Dobrowolnych Nabyć mają czas do 7 kwietnia. Później grunty pod lotnisko będą wywłaszczane. Wkrótce ruszy podobny program obejmujący tereny wokół planowanego lotniska. 

Brakuje 13 000 policjantów. Dlaczego mundurowi odchodzą?

Podwyżki, dodatki stażowe, waloryzacja, czyli dorzucanie pieniędzy, bez reformy struktur, nic nie dało. W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772. Policjanci są przeciążeni pracą i zniechęceni. Efekty? Nie ma patroli na ulicach, częściej dochodzi do pospolitych przestępstw, np. kradzieży w 2022 r. było 124 tys. – to o 12 tys. więcej.

Prezes ZUS: pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów przed Wielkanocą [Harmonogram]

Pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS zrobi to automatycznie.

PFRON: Dopłata 120 000 zł do samochodu osobowego. Wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu

PFRON udostępnił wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu. Dokumenty służą rozliczeniu dofinansowania do samochodu dla osoby niepełnosprawnej. Można otrzymać nawet 120 000 zł.  

Rząd chwali się 30 korzystnymi dla Polaków zmianami w podatkach

Ministerstwo opublikowało listę korzystnych zmian w podatkach wprowadzonych od 2016 r. Jest to prawdopodobnie odpowiedź na zestawienie szeregu podwyżek podatków, opłat i niekorzystnych rozwiązań przez money.pl. 

Duża podwyżka: 4765,32 zł brutto dla osoby niepełnosprawnej. Świadczenie wspierające i jednocześnie renta socjalna w 2024 r.

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowało MRiPS.

Niewyjaśnione problemy trawienne. Zespół alfa-gal. Czy to skutek ukąszenia kleszcza?

The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.

MF: nie będzie waloryzacji 500+ do 1000+

Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.

"Trenuj z wojskiem" - weekendowe szkolenia w kwietniu 2023 r.

Kolejna edycja programu "Trenuj z wojskiem" będzie przybliżać różne specjalizacje w Wojsku Polskim, by zachęcić młodych ludzi do służby – zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

DGP: Szurm emerytów na ZUS. Eksperci chcą to zatrzymać zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Polacy ignorują zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. 

Plan Strategiczny WPR. Jest harmonogram naboru wniosków

Harmonogram naboru wniosków o wsparcie dla rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą występować o dopłaty bezpośrednie od połowy marca.

W środę kolejna akcja NURD. Będzie więcej policji na drogach

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego (NURD) – to nazwa ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, jakie drogówka przeprowadzi w środę 22 marca. Funkcjonariusze będą kontrolować, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach.

Kto, gdzie, kiedy składa wniosek o dopłaty w rolnictwie w 2023 r. [Harmonogram dla rolników pszczelarzy, producentów owoców]

ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR

1,2 mln laptopów dla uczniów za 3 mld zł - szczegóły programu

1,2 mln laptopów, za łączną kwotę blisko 3 mld zł; komputery trafią zarówno szkół publicznych jak i niepublicznych, dostarczone będą wraz z oprogramowaniem; powstanie specjalny portal zgłoszeniowy, który pozwoli zgłaszać potencjalne problemy ze sprzętem - to niektóre z wyjaśnień kancelarii premiera w odpowiedzi na pytania posłów w sprawie zakupu laptopów dla czwartoklasistów i nauczycieli.

Las – naturalne lekarstwo. I to bez recepty!

Las – naturalne lekarstwo. Przywitaliśmy już wiosnę, a w nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas na letni i dłużej będziemy cieszyć się światłem w ciągu dnia. To dobry moment, aby przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Dlaczego las ma na nas taki dobry wpływ?

Wdówik: Świadczenie wspierające 3176 zł będzie można łączyć z rentą socjalną albo zasiłkiem pielęgnacyjnym

Dla osób z najcięższą niepełnosprawność będziemy kierować dodatkowe świadczenie równe 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176 zł. To działanie w ramach skali opartej o narzędzia międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania ICF - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

MRiPS: Badania psychiatryczne pacjenta DPS. Czy można trafić do DPS bez swojej zgody?

Niedopuszczalne jest przyjmowanie i przebywanie w placówkach zapewniających całodobową opiekę osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób w podeszłym wieku, bez wyrażenia przez te osoby świadomej zgody – wyjaśnił resort rodziny i polityki społecznej.

Wiceminister Szwed: 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy

W tym roku przekażemy łącznie ponad 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy - czyli ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - poinformował we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Rolniku! W tym roku nie tylko dopłaty. Możesz złożyć osobny wniosek o pieniądze na ekoschematy

Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Czy skorzystanie z niego wymaga rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej.