Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Czyste powietrze" - jakie w 2022 r. dofinansowania z NFOŚiGW

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze". NFOŚiGW przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.

Od 1 stycznia 2022 roku w programie antysmogowym "Czyste powietrze" beneficjenci nie będą mogli otrzymać dopłat z programu do kupna kotła węglowego. Do tej pory w ramach programu beneficjenci dokonując wymiany źródła ciepła w swoim domu jednorodzinnym mogli wybrać kupno m.in. kotła węglowego spełniającego wymogi ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (najbardziej ekologicznego z takiego rodzaju pieców).

Dopłaty z NFOŚiGW tylko do zakupów kotłów węglowych z 2021 r.

Istnieje możliwość rozliczenia takiego pieca w 2022 r., ale tylko pod warunkiem, że został kupiony i zamontowany do końca 2021 r. Kocioł musi być zamontowany z odbiorem do 31 grudnia 2021 r. Podstawą dofinansowania nie jest więc sama faktura zakupu kotła w 2021 r.

W 2021 r. Polacy inwestowali w piece gazowe

Według przedstawicieli NFOŚiGW wśród beneficjentów "Czystego powietrza" najpopularniejszym wyborem są piece gazowe. Na ogrzewanie gazem zdecydowało się ok. 44,5 proc. uczestników programu. Na kolejnym miejscu z ok. 20 proc. udziałem są kotły na biomasę. Dalej są pompy ciepła - 17,4 proc., a ponad 16 proc. beneficjentów zdecydowało się na kupno pieca węglowego.

Dofinansowanie z NFOŚiGW do kotłów dwupaliwowych

Od 1 stycznia 2022 r. NFOŚiGW dofinansuje kupno tzw. kotłów dwupaliwowych, w których można palić pelletem drzewnym oraz zgazowywać drewno.

Trzeci moduł w programie „Czyste powietrze”

W 2021 r. program "Czyste Powietrze" rozróżniał przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji - na dwie kategorie. W pierwszej części były to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla nich przewidziano dotację podstawową do 30 tys. zł. Druga część była skierowana dla wnioskodawców o przeciętnym miesięcznym dochodzie na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy beneficjentów przewidziano wyższą dotację, do 37 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2022 r. pojawi się trzeci komponent programu dla jeszcze mniej zamożnych. Osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych będą mogły otrzymać nawet do 90 proc. wsparcia w ramach kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie do 69 tys. zł.

Zapowiadana trzecia część programu "Czyste powietrze" skierowana do osób najmniej zamożnych ma być dostępna dla zainteresowanych w połowie stycznia 2022 r.

Dofinansowanie z NFOŚiGW - nowy program „Moje ciepło”

NFOŚiGW do końca pierwszego kwartału 2022 r. uruchomi nowy program „Moje ciepło”, w ramach którego będzie można uzyskać dofinansowanie do pomp ciepła w nowo wybudowanych domach. Budżet programu wyniesie 600 mln zł. Dofinansowanie to wyniesie:

 1. do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli do 21 tys. zł w przypadku gruntowych pomp ciepła i
 2. do 7 tys. zł w przypadku pomp powietrze-powietrze i powietrze-woda.

W stosunku do programu NFOŚiGW uzyskał pozytywne stanowisko Rady Konsultacyjnej Funduszu Modernizacyjnego i projekt programu priorytetowego uzyskał pozytywną ocenę Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W dokumentach przedstawionych do akceptacji znalazł się zapis umożliwiający zwiększenie z 30 do 45 proc. wysokość kosztów kwalifikowanych podlegających zwrotowi dla posiadaczy kart Dużej Rodziny, co oznacza, że rodziny wielodzietne, które zdecydują się na montaż w nowym domu pompy ciepła mogą otrzymać większy poziom dofinansowania z NFOŚiGW.

Dofinansowanie z NFOŚiGW - "Ciepłe mieszkanie"

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału NFOŚiGW chce uruchomić kolejny program "Ciepłe mieszkanie" mający za zadanie ograniczyć powstawanie smogu z budynków wielolokalowych. Program "Czyste powietrze" skierowany jest bowiem do właścicieli domów jednorodzinnych.

Program będzie realizowany przez NFOŚiGW przy udziale wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą prowadziły nabór dla gmin, a one z kolei – po otrzymaniu dofinansowania – będą prowadziły nabór dla swoich mieszkańców.

W pierwszym etapie programu wnioski mieliby składać właściciele pojedynczych lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, a potem wspólnoty mieszkaniowe. Jest to powielenie zasad z programów pilotażowych w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku. Zakres przedsięwzięć byłby podobny jak w „Czystym powietrzu”.

Poziom dofinansowania, to podstawowa dotacja:

1) dla osób z wyższym dochodem wynosiłaby do 13 tys. zł, a

2) ta z podwyższonym poziomem dofinansowania do 26 tys. zł na jeden lokal.

Pieniądze będzie można przeznaczyć na wymianę źródła ciepła, stolarkę okienną i drzwiową, wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wentylacji mechanicznej i dokumentację projektową" - wyjaśnił wiceprezes.

W sprawie uruchomienia "Ciepłego mieszkania" prowadzone były konsultacje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. BGK ma premie modernizacyjne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na termomodernizację. W konsultacjach chodziło o to, aby dublować działań. Ma być podział kompetencji między BGK a NFOŚiGW w +Ciepłym mieszkaniu+. W pierwszym etapie wsparcie NFOŚiGW objęłoby pojedyncze mieszkania.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • olek
  2022-01-05 11:54:10
  Program jest. Dostałem dofinansowanie na pompę i panele. Proszę nie pisać bzdur. Istnieją te programy i są wypłacane pieniądze. Te osoby które pisza ,że tych programów nie ma powinni ponieść konsekwencję z akłamstwa.
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • Assl
  2022-01-04 15:10:18
  Cały ten program jest po to aby był, nie po to aby komuś pomóc finansowo.
  14
 • Jan
  2022-01-04 07:30:53
  To kpina nie ma żadnego dofinansowania do pieców ani pomp ciepła oraz nie ma też dofinansowania do paneli fotowoltaniczny ponieważ finansuje się teraz elektryki dla władzy i kolesiow
  26
  pokażodpowiedzi (2)
 • kolorowekredki
  2022-01-10 14:19:54
  Drodzy Państwo skoro potrafią Państwo napisać komentarz na tej stronie i wyszukać tu informacje to również można bez problemu znaleźć informacje na temat programów o dofinansowanie, które działają. Trzeba tylko spełnić określone warunki, nikt nie będzie nikomu podsuwał pod nos gotowych wniosków. Trochę wysiłku ! Za pisanie takich bzdur powinniście ponosić odpowiedzialność.
  14
 • misterhydro
  2022-01-05 03:31:39
  Potrzebuję druku wniosku o wymianę "kopciucha" !!!!!!! - a nie tych bzdur które są na tej stronie.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • POL
  2022-01-17 18:46:02
  Ale nawet nie zająknęli, że na kociol pelletowy dopłat od 2022 nie ma
  4
 • Lapi
  2022-02-03 15:34:08
  jak ktoś otrzymał dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, to czy mozna jeszcze raz ubiegać się o dofinansowanie na zakup pompy ciepła w domku jednorodzinnym
  0
 • Mirek
  2022-07-28 11:16:08
  1. "Czyste powietrze" to jedna wielka ściema. Na weryfikację kompletnych dokumentów mają 7 miesięcy w Katowicach !! Od koleżanki z "czystego" wiem, że szukają "brakującej kropki" na fakturach. Jak wysłałem w kwietniu to może dostanę kasę około listopada. Na zmianę źródła ciepła wydaliśmy 50tyś. W tym czasie rata kredytu wzrosła z 2tyś do 4tyś. A komunikacja z wojewódzkim funduszem to jakaś masakra. Może dostaniemy te pieniądze w listopadzie. 2. Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej ma czas na wypłatę dopłaty w wysokości 2500zł do 31.12.2025!! Wtedy 2500zł będzie warte 250zł! Kolejny program "ściema". Goniliśmy się ze wszystkim aby zdążyć w terminie a tu taka "niespodzianka". 3. Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej do 3 tyg. przelał kasę/zwrot (pozytywne zaskoczenie).
  0
 • Teresa aaa
  2022-01-13 13:57:32
  Mam problem jestem współwłaścicielem z bratem domu jednorodzinnego z dwoma lokalami na wspólnej księdze wieczystej . Dom jest ogrzewany jednym piecem CO z wspólną instalacją co. Chcemy założyć ogrzewanie gazowe każdy indywidualnie . I tu zaczyna się problem -aby każdy z nas mógł skorzystać z dofinansowania z Funduszu Ochrony Środowiska musi mieć indywidualną księgę wieczystą inaczej można złożyć tylko jeden wniosek na dofinansowanie ma dom. Analizując przepisy w Programie Czyste powietrze pkt.9 przypis 3 wywnioskowałam , że wystarczy zgoda współwłaściciela. Nic z tego . Chyba w przepisach coś nie dopracowano bo jak ktoś ma dwa domy to może dostać dofinansowani na każdy .
  3
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Utrzymanie zdrowia stawów po 60. roku życia: przewodnik

Z wiekiem nasze stawy mogą stać się bardziej podatne na zużycie, co prowadzi do takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów i uszkodzenia chrząstki. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, aby utrzymać zdrowie. W tym „obszernym” przewodniku przedstawiamy najnowsze badania i zalecenia dotyczące utrzymania zdrowych stawów i zapobiegania schorzeniom związanym ze stawami.

Czy opłaca się studiować? Sprawdź w systemie ELA

6 czerwca 2023 roku Ośrodek Przetwarzania Informacji uruchomił na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) już ósmą edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

Akcja "Jak nie czytam, jak czytam" w 2023 r.

Dziś odbędzie się kolejna edycja akcji "Jak nie czytam, jak czytam", podczas której uczniowie w całej Polsce w tym samym czasie będą czytać dla przyjemności. Jej celem jest stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką.

 

Jak zamawiać e-recepty przez aplikację mojeIKP?

Pacjent, który stale przyjmuje leki na receptę, może teraz poprosić o ponowne ich wystawienie przez aplikację mojeIKP.

ZUS: dodatkowe 450 mld zł dla 24 mln Polaków. Koniecznie zajrzyj na swoje konto emerytalne
ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych. O 450 mld zł.
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA. PiS: dywersja i działanie antykonstytucyjne

Sąd Najwyższy uchylił 6 czerwca 2023 r. umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego. To jawna dywersja Sądu Najwyższego i działanie antykonstytucyjne, które ma doprowadzić do całkowitego chaosu prawnego - skomentował wyrok rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Apel pracodawców szpitali powiatowych do ministra zdrowia

Pracodawcy szpitali powiatowych apelują do ministra zdrowia – czego oczekują? OZPSP zwrócił się do ministra zdrowia o niezwłoczne podjęcie działań, które w realny sposób zmienią i poprawią sytuację finansową placówek medycznych w Polsce. Potrzeba realnych zmian. 

Ile kredyt studenckich zaciągnęli studenci w 2022 r.? Czy zmieni się kryterium dochodowe w 2023 r.?

W latach 1998-2022 banki udzieliły kredytu studenckiego blisko 409 tys. studentów i doktorantów. W roku 2022 zawarto 1 280 takich umów.

Czy warto studiować w 2023 r.?

Decyzja o podjęciu studiów jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak interesy, cele kariery, sytuacja finansowa i inne osobiste okoliczności.

Suplementacja chromem i lekkostrawna dieta korzystne dla wątroby

Wątroba to organ bardzo narażony na skutki wysokotłuszczowej diety. Badania naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wykazały, że najlepszym sposobem na poprawę jej funkcjonowania jest przejście na dietę lekkostrawną wraz z suplementowaniem chromu.

Kiedy pracownik zdalny otrzyma do pracy jednocześnie laptop i monitor stacjonarny?

Pracownicy pracujący przy użyciu laptopa powinni korzystać z monitora stacjonarnego. Pracodawca może alternatywnie wyposażyć stanowisko pracy w podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu laptopa tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. 

10 godzin pracy od poniedziałku do czwartku. Piątek wolny. Pracodawcy wprowadzają skompresowany tydzień pracy [4 dni pracy]

Deloitte testuje wdrożenie skompresowanego tygodnia pracy.

W 2023 r. od rządu 616 mln zł więcej dla rolników

Od 3 czerwca wyższa stawka zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego.

305 mln zł od rządu dla strażaków

Minister Moskwa: w tym roku 305 mln zł na wozy ratowniczo-gaśnicze dla OSP.

W Polsce sprzedano 200 000 pomp ciepła. Wiesz ile wyprodukowano w naszym kraju? [Wywiad]

W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.

Nowość: Krople do oczu spowalniają postęp krótkowzroczności u dzieci [Badania]

Krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka – informuje pismo „JAMA Ophthalmology”.

Sposób na rekreację ruchową: taniec

Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja. 

Do końca czerwca strażacy mogą otrzymać 10 000 zł na każdą jednostkę OSP

Jednostki OSP mogą do 10 000 zł w programie dofinansowania Fundacji Grupy PERN. 

Rak piersi: Moim zdaniem diagnostyka genetyczna leży [wywiad]

Dziś pacjentki mogą mieć szybki dostęp do terapii bez konieczności hospitalizacji, bez spotykania się z grupą pacjentów, bez wysłuchiwania trudnych historii korytarzowych w oczekiwaniu w kolejce. Idziemy na szybki zastrzyk i spędzamy bardzo mało czasu w miejscu leczenia - mówi Magdalena Kardynał (Fundacja OmeaLife)

Aerozol na migrenę. Kiedy pacjenci będą mogli skorzystać? [Badania]

Ketamina przyjmowana w postaci aerozolu do nosa może okazać się bezpieczną i skuteczną metodą terapii opornej na leczenie przewlekłej migreny - informuje najnowszy numer czasopisma „Regional Ansthetic & Pain Medicine”.

Nowe podręczniki HIT dla klasy II

Wydawnictwo Biały Kruk i WSiP ubiegają się o dopuszczenie podręczników do HiT dla klasy II

Rekrutacja na studia 2023 r. Nowe kierunki studiów. Ile miejsc dla studentów?

Nowe kierunki studiów: na Uniwersytecie Rzeszowskim - zarządzanie państwem, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - archeometria, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - gastronomia i catering dietetyczny.

Polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE

Polski system zdrowia skrytykowany – jakie są zastrzeżenia? Według analizy prof. Johna Yfantopoulosa z greckiego Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych i Społecznych IPOKE, polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE. Dlatego koszty ponoszone przez pacjentów są bardzo wysokie, a 2/3 z nich dotyczy leków. Czy da się poprawić rentowność systemu zdrowia?