REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Czyste powietrze" - jakie w 2022 r. dofinansowania z NFOŚiGW

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze". NFOŚiGW przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.

Od 1 stycznia 2022 roku w programie antysmogowym "Czyste powietrze" beneficjenci nie będą mogli otrzymać dopłat z programu do kupna kotła węglowego. Do tej pory w ramach programu beneficjenci dokonując wymiany źródła ciepła w swoim domu jednorodzinnym mogli wybrać kupno m.in. kotła węglowego spełniającego wymogi ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (najbardziej ekologicznego z takiego rodzaju pieców).

REKLAMA

Dopłaty z NFOŚiGW tylko do zakupów kotłów węglowych z 2021 r.

Istnieje możliwość rozliczenia takiego pieca w 2022 r., ale tylko pod warunkiem, że został kupiony i zamontowany do końca 2021 r. Kocioł musi być zamontowany z odbiorem do 31 grudnia 2021 r. Podstawą dofinansowania nie jest więc sama faktura zakupu kotła w 2021 r.

W 2021 r. Polacy inwestowali w piece gazowe

Według przedstawicieli NFOŚiGW wśród beneficjentów "Czystego powietrza" najpopularniejszym wyborem są piece gazowe. Na ogrzewanie gazem zdecydowało się ok. 44,5 proc. uczestników programu. Na kolejnym miejscu z ok. 20 proc. udziałem są kotły na biomasę. Dalej są pompy ciepła - 17,4 proc., a ponad 16 proc. beneficjentów zdecydowało się na kupno pieca węglowego.

Dofinansowanie z NFOŚiGW do kotłów dwupaliwowych

Od 1 stycznia 2022 r. NFOŚiGW dofinansuje kupno tzw. kotłów dwupaliwowych, w których można palić pelletem drzewnym oraz zgazowywać drewno.

Trzeci moduł w programie „Czyste powietrze”

REKLAMA

W 2021 r. program "Czyste Powietrze" rozróżniał przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji - na dwie kategorie. W pierwszej części były to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla nich przewidziano dotację podstawową do 30 tys. zł. Druga część była skierowana dla wnioskodawców o przeciętnym miesięcznym dochodzie na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy beneficjentów przewidziano wyższą dotację, do 37 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2022 r. pojawi się trzeci komponent programu dla jeszcze mniej zamożnych. Osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych będą mogły otrzymać nawet do 90 proc. wsparcia w ramach kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie do 69 tys. zł.

Zapowiadana trzecia część programu "Czyste powietrze" skierowana do osób najmniej zamożnych ma być dostępna dla zainteresowanych w połowie stycznia 2022 r.

Dofinansowanie z NFOŚiGW - nowy program „Moje ciepło”

NFOŚiGW do końca pierwszego kwartału 2022 r. uruchomi nowy program „Moje ciepło”, w ramach którego będzie można uzyskać dofinansowanie do pomp ciepła w nowo wybudowanych domach. Budżet programu wyniesie 600 mln zł. Dofinansowanie to wyniesie:

 1. do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli do 21 tys. zł w przypadku gruntowych pomp ciepła i
 2. do 7 tys. zł w przypadku pomp powietrze-powietrze i powietrze-woda.

W stosunku do programu NFOŚiGW uzyskał pozytywne stanowisko Rady Konsultacyjnej Funduszu Modernizacyjnego i projekt programu priorytetowego uzyskał pozytywną ocenę Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W dokumentach przedstawionych do akceptacji znalazł się zapis umożliwiający zwiększenie z 30 do 45 proc. wysokość kosztów kwalifikowanych podlegających zwrotowi dla posiadaczy kart Dużej Rodziny, co oznacza, że rodziny wielodzietne, które zdecydują się na montaż w nowym domu pompy ciepła mogą otrzymać większy poziom dofinansowania z NFOŚiGW.

Dofinansowanie z NFOŚiGW - "Ciepłe mieszkanie"

REKLAMA

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału NFOŚiGW chce uruchomić kolejny program "Ciepłe mieszkanie" mający za zadanie ograniczyć powstawanie smogu z budynków wielolokalowych. Program "Czyste powietrze" skierowany jest bowiem do właścicieli domów jednorodzinnych.

Program będzie realizowany przez NFOŚiGW przy udziale wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą prowadziły nabór dla gmin, a one z kolei – po otrzymaniu dofinansowania – będą prowadziły nabór dla swoich mieszkańców.

W pierwszym etapie programu wnioski mieliby składać właściciele pojedynczych lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, a potem wspólnoty mieszkaniowe. Jest to powielenie zasad z programów pilotażowych w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku. Zakres przedsięwzięć byłby podobny jak w „Czystym powietrzu”.

Poziom dofinansowania, to podstawowa dotacja:

1) dla osób z wyższym dochodem wynosiłaby do 13 tys. zł, a

2) ta z podwyższonym poziomem dofinansowania do 26 tys. zł na jeden lokal.

Pieniądze będzie można przeznaczyć na wymianę źródła ciepła, stolarkę okienną i drzwiową, wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wentylacji mechanicznej i dokumentację projektową" - wyjaśnił wiceprezes.

W sprawie uruchomienia "Ciepłego mieszkania" prowadzone były konsultacje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. BGK ma premie modernizacyjne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na termomodernizację. W konsultacjach chodziło o to, aby dublować działań. Ma być podział kompetencji między BGK a NFOŚiGW w +Ciepłym mieszkaniu+. W pierwszym etapie wsparcie NFOŚiGW objęłoby pojedyncze mieszkania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • olek
  2022-01-05 11:54:10
  Program jest. Dostałem dofinansowanie na pompę i panele. Proszę nie pisać bzdur. Istnieją te programy i są wypłacane pieniądze. Te osoby które pisza ,że tych programów nie ma powinni ponieść konsekwencję z akłamstwa.
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • Assl
  2022-01-04 15:10:18
  Cały ten program jest po to aby był, nie po to aby komuś pomóc finansowo.
  15
 • Jan
  2022-01-04 07:30:53
  To kpina nie ma żadnego dofinansowania do pieców ani pomp ciepła oraz nie ma też dofinansowania do paneli fotowoltaniczny ponieważ finansuje się teraz elektryki dla władzy i kolesiow
  27
  pokażodpowiedzi (2)
 • kolorowekredki
  2022-01-10 14:19:54
  Drodzy Państwo skoro potrafią Państwo napisać komentarz na tej stronie i wyszukać tu informacje to również można bez problemu znaleźć informacje na temat programów o dofinansowanie, które działają. Trzeba tylko spełnić określone warunki, nikt nie będzie nikomu podsuwał pod nos gotowych wniosków. Trochę wysiłku ! Za pisanie takich bzdur powinniście ponosić odpowiedzialność.
  14
 • misterhydro
  2022-01-05 03:31:39
  Potrzebuję druku wniosku o wymianę "kopciucha" !!!!!!! - a nie tych bzdur które są na tej stronie.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • POL
  2022-01-17 18:46:02
  Ale nawet nie zająknęli, że na kociol pelletowy dopłat od 2022 nie ma
  4
 • Lapi
  2022-02-03 15:34:08
  jak ktoś otrzymał dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, to czy mozna jeszcze raz ubiegać się o dofinansowanie na zakup pompy ciepła w domku jednorodzinnym
  0
 • Mirek
  2022-07-28 11:16:08
  1. "Czyste powietrze" to jedna wielka ściema. Na weryfikację kompletnych dokumentów mają 7 miesięcy w Katowicach !! Od koleżanki z "czystego" wiem, że szukają "brakującej kropki" na fakturach. Jak wysłałem w kwietniu to może dostanę kasę około listopada. Na zmianę źródła ciepła wydaliśmy 50tyś. W tym czasie rata kredytu wzrosła z 2tyś do 4tyś. A komunikacja z wojewódzkim funduszem to jakaś masakra. Może dostaniemy te pieniądze w listopadzie. 2. Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej ma czas na wypłatę dopłaty w wysokości 2500zł do 31.12.2025!! Wtedy 2500zł będzie warte 250zł! Kolejny program "ściema". Goniliśmy się ze wszystkim aby zdążyć w terminie a tu taka "niespodzianka". 3. Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej do 3 tyg. przelał kasę/zwrot (pozytywne zaskoczenie).
  0
 • Teresa aaa
  2022-01-13 13:57:32
  Mam problem jestem współwłaścicielem z bratem domu jednorodzinnego z dwoma lokalami na wspólnej księdze wieczystej . Dom jest ogrzewany jednym piecem CO z wspólną instalacją co. Chcemy założyć ogrzewanie gazowe każdy indywidualnie . I tu zaczyna się problem -aby każdy z nas mógł skorzystać z dofinansowania z Funduszu Ochrony Środowiska musi mieć indywidualną księgę wieczystą inaczej można złożyć tylko jeden wniosek na dofinansowanie ma dom. Analizując przepisy w Programie Czyste powietrze pkt.9 przypis 3 wywnioskowałam , że wystarczy zgoda współwłaściciela. Nic z tego . Chyba w przepisach coś nie dopracowano bo jak ktoś ma dwa domy to może dostać dofinansowani na każdy .
  3
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

REKLAMA

Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

REKLAMA

Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA