REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Czyste powietrze" - jakie w 2022 r. dofinansowania z NFOŚiGW

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze". NFOŚiGW przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.

Od 1 stycznia 2022 roku w programie antysmogowym "Czyste powietrze" beneficjenci nie będą mogli otrzymać dopłat z programu do kupna kotła węglowego. Do tej pory w ramach programu beneficjenci dokonując wymiany źródła ciepła w swoim domu jednorodzinnym mogli wybrać kupno m.in. kotła węglowego spełniającego wymogi ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (najbardziej ekologicznego z takiego rodzaju pieców).

REKLAMA

Dopłaty z NFOŚiGW tylko do zakupów kotłów węglowych z 2021 r.

Istnieje możliwość rozliczenia takiego pieca w 2022 r., ale tylko pod warunkiem, że został kupiony i zamontowany do końca 2021 r. Kocioł musi być zamontowany z odbiorem do 31 grudnia 2021 r. Podstawą dofinansowania nie jest więc sama faktura zakupu kotła w 2021 r.

W 2021 r. Polacy inwestowali w piece gazowe

Według przedstawicieli NFOŚiGW wśród beneficjentów "Czystego powietrza" najpopularniejszym wyborem są piece gazowe. Na ogrzewanie gazem zdecydowało się ok. 44,5 proc. uczestników programu. Na kolejnym miejscu z ok. 20 proc. udziałem są kotły na biomasę. Dalej są pompy ciepła - 17,4 proc., a ponad 16 proc. beneficjentów zdecydowało się na kupno pieca węglowego.

Dofinansowanie z NFOŚiGW do kotłów dwupaliwowych

Od 1 stycznia 2022 r. NFOŚiGW dofinansuje kupno tzw. kotłów dwupaliwowych, w których można palić pelletem drzewnym oraz zgazowywać drewno.

Trzeci moduł w programie „Czyste powietrze”

REKLAMA

W 2021 r. program "Czyste Powietrze" rozróżniał przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji - na dwie kategorie. W pierwszej części były to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla nich przewidziano dotację podstawową do 30 tys. zł. Druga część była skierowana dla wnioskodawców o przeciętnym miesięcznym dochodzie na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy beneficjentów przewidziano wyższą dotację, do 37 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2022 r. pojawi się trzeci komponent programu dla jeszcze mniej zamożnych. Osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych będą mogły otrzymać nawet do 90 proc. wsparcia w ramach kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie do 69 tys. zł.

Zapowiadana trzecia część programu "Czyste powietrze" skierowana do osób najmniej zamożnych ma być dostępna dla zainteresowanych w połowie stycznia 2022 r.

Dofinansowanie z NFOŚiGW - nowy program „Moje ciepło”

NFOŚiGW do końca pierwszego kwartału 2022 r. uruchomi nowy program „Moje ciepło”, w ramach którego będzie można uzyskać dofinansowanie do pomp ciepła w nowo wybudowanych domach. Budżet programu wyniesie 600 mln zł. Dofinansowanie to wyniesie:

 1. do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli do 21 tys. zł w przypadku gruntowych pomp ciepła i
 2. do 7 tys. zł w przypadku pomp powietrze-powietrze i powietrze-woda.

W stosunku do programu NFOŚiGW uzyskał pozytywne stanowisko Rady Konsultacyjnej Funduszu Modernizacyjnego i projekt programu priorytetowego uzyskał pozytywną ocenę Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W dokumentach przedstawionych do akceptacji znalazł się zapis umożliwiający zwiększenie z 30 do 45 proc. wysokość kosztów kwalifikowanych podlegających zwrotowi dla posiadaczy kart Dużej Rodziny, co oznacza, że rodziny wielodzietne, które zdecydują się na montaż w nowym domu pompy ciepła mogą otrzymać większy poziom dofinansowania z NFOŚiGW.

Dofinansowanie z NFOŚiGW - "Ciepłe mieszkanie"

REKLAMA

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału NFOŚiGW chce uruchomić kolejny program "Ciepłe mieszkanie" mający za zadanie ograniczyć powstawanie smogu z budynków wielolokalowych. Program "Czyste powietrze" skierowany jest bowiem do właścicieli domów jednorodzinnych.

Program będzie realizowany przez NFOŚiGW przy udziale wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą prowadziły nabór dla gmin, a one z kolei – po otrzymaniu dofinansowania – będą prowadziły nabór dla swoich mieszkańców.

W pierwszym etapie programu wnioski mieliby składać właściciele pojedynczych lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, a potem wspólnoty mieszkaniowe. Jest to powielenie zasad z programów pilotażowych w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku. Zakres przedsięwzięć byłby podobny jak w „Czystym powietrzu”.

Poziom dofinansowania, to podstawowa dotacja:

1) dla osób z wyższym dochodem wynosiłaby do 13 tys. zł, a

2) ta z podwyższonym poziomem dofinansowania do 26 tys. zł na jeden lokal.

Pieniądze będzie można przeznaczyć na wymianę źródła ciepła, stolarkę okienną i drzwiową, wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wentylacji mechanicznej i dokumentację projektową" - wyjaśnił wiceprezes.

W sprawie uruchomienia "Ciepłego mieszkania" prowadzone były konsultacje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. BGK ma premie modernizacyjne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na termomodernizację. W konsultacjach chodziło o to, aby dublować działań. Ma być podział kompetencji między BGK a NFOŚiGW w +Ciepłym mieszkaniu+. W pierwszym etapie wsparcie NFOŚiGW objęłoby pojedyncze mieszkania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • olek
  2022-01-05 11:54:10
  Program jest. Dostałem dofinansowanie na pompę i panele. Proszę nie pisać bzdur. Istnieją te programy i są wypłacane pieniądze. Te osoby które pisza ,że tych programów nie ma powinni ponieść konsekwencję z akłamstwa.
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • Assl
  2022-01-04 15:10:18
  Cały ten program jest po to aby był, nie po to aby komuś pomóc finansowo.
  15
 • Jan
  2022-01-04 07:30:53
  To kpina nie ma żadnego dofinansowania do pieców ani pomp ciepła oraz nie ma też dofinansowania do paneli fotowoltaniczny ponieważ finansuje się teraz elektryki dla władzy i kolesiow
  27
  pokażodpowiedzi (2)
 • kolorowekredki
  2022-01-10 14:19:54
  Drodzy Państwo skoro potrafią Państwo napisać komentarz na tej stronie i wyszukać tu informacje to również można bez problemu znaleźć informacje na temat programów o dofinansowanie, które działają. Trzeba tylko spełnić określone warunki, nikt nie będzie nikomu podsuwał pod nos gotowych wniosków. Trochę wysiłku ! Za pisanie takich bzdur powinniście ponosić odpowiedzialność.
  14
 • misterhydro
  2022-01-05 03:31:39
  Potrzebuję druku wniosku o wymianę "kopciucha" !!!!!!! - a nie tych bzdur które są na tej stronie.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • POL
  2022-01-17 18:46:02
  Ale nawet nie zająknęli, że na kociol pelletowy dopłat od 2022 nie ma
  4
 • Lapi
  2022-02-03 15:34:08
  jak ktoś otrzymał dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, to czy mozna jeszcze raz ubiegać się o dofinansowanie na zakup pompy ciepła w domku jednorodzinnym
  0
 • Mirek
  2022-07-28 11:16:08
  1. "Czyste powietrze" to jedna wielka ściema. Na weryfikację kompletnych dokumentów mają 7 miesięcy w Katowicach !! Od koleżanki z "czystego" wiem, że szukają "brakującej kropki" na fakturach. Jak wysłałem w kwietniu to może dostanę kasę około listopada. Na zmianę źródła ciepła wydaliśmy 50tyś. W tym czasie rata kredytu wzrosła z 2tyś do 4tyś. A komunikacja z wojewódzkim funduszem to jakaś masakra. Może dostaniemy te pieniądze w listopadzie. 2. Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej ma czas na wypłatę dopłaty w wysokości 2500zł do 31.12.2025!! Wtedy 2500zł będzie warte 250zł! Kolejny program "ściema". Goniliśmy się ze wszystkim aby zdążyć w terminie a tu taka "niespodzianka". 3. Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej do 3 tyg. przelał kasę/zwrot (pozytywne zaskoczenie).
  0
 • Teresa aaa
  2022-01-13 13:57:32
  Mam problem jestem współwłaścicielem z bratem domu jednorodzinnego z dwoma lokalami na wspólnej księdze wieczystej . Dom jest ogrzewany jednym piecem CO z wspólną instalacją co. Chcemy założyć ogrzewanie gazowe każdy indywidualnie . I tu zaczyna się problem -aby każdy z nas mógł skorzystać z dofinansowania z Funduszu Ochrony Środowiska musi mieć indywidualną księgę wieczystą inaczej można złożyć tylko jeden wniosek na dofinansowanie ma dom. Analizując przepisy w Programie Czyste powietrze pkt.9 przypis 3 wywnioskowałam , że wystarczy zgoda współwłaściciela. Nic z tego . Chyba w przepisach coś nie dopracowano bo jak ktoś ma dwa domy to może dostać dofinansowani na każdy .
  3
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA