REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiatr - niszczyciel czy sprzymierzeniec?

Wiatr - niszczyciel czy sprzymierzeniec?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiatr to wciąż niezbyt dobrze zbadany żywioł, zaskakujący co jakiś czas meteorologów. Ma swoje różne oblicza, zarówno pozytywne, jak i katastrofalne w skutkach dla przyrody. Odgrywa główną rolę wśród wszystkich czynników klimatycznych. 

Wiatr - gwałtowne wichury coraz częstsze

Nagłe zdarzenia związane z porywistymi wiatrami zaczynają pojawiać się w naszym kraju coraz częściej, powodując bardzo duże szkody drzewostanach. I zapewne zdarzać się będą w przyszłości niejednokrotnie. Ich wpływ na las, w aspekcie zarówno przyrodniczym, jak i ekonomicznym, jest niewyobrażalny. 

Do dzisiaj nie da się dokładnie przewidzieć, w którym miejscu zaczną wiać niszczycielskie wiatry – nie pomaga nawet gęsta sieć stacji meteorologicznych, zdjęcia satelitarne ani radary pogodowe. Jest wiele czynników, działających w skomplikowany sposób, które mogą wyzwolić wiatry wiejące z niebezpieczną prędkością 90 kilometrów na godzinę, a nawet większą. Szkody w lesie powstają zwykle wówczas, gdy szybkość wiatru przekroczy 17 m/s, czyli 8 stopni w skali Beauforta.

Wiatr - niszczycielski żywioł

Jeden z największych huraganów w Polsce miał miejsce w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. Huraganowy wiatr połamał i powalił niemal 120 tysięcy hektarów lasu w kilkudziesięciu nadleśnictwach, głównie na Pomorzu i Kujawach. To prawie 10 milionów metrów sześciennych drewna. Nigdy wcześniej, w całej 100-letniej historii Lasów Państwowych, nie doszło do szkód w lasach na taką skalę. Łączny obszar zniszczeń jest półtora raza większy od powierzchni Warszawy.

W Borach Tucholskich krajobraz przypominał apokalipsę. Zniszczone były całe drzewostany, a nie pojedyncze drzewa. Żywioł spowodował też znaczne straty w zasobach przyrodniczych. Co więcej, wraz ze zniszczeniem lasów, zmienił się lokalny mikroklimat.

Dlatego już teraz należy, przynajmniej w obszarach uznawanych za silnie narażone na działanie huraganowych wiatrów, wprowadzić zmiany w kształtowaniu drzewostanów przez wprowadzenie gatunków drzew odpornych na działanie wiatrów.

Jak ochronić las przed wiatrem

Poszczególne gatunki drzew różnią się pod względem odporności na wiatr. Można je pod tym względem uszeregować następująco:

  • gatunki bardzo odporne: sosna zwyczajna, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy,
  • gatunki odporne: jodła, sosna czarna, modrzew, wiąz polny, wiąz górski, olsza czarna, lipa,
  • gatunki średnio odporne: buk, grab, jawor, klon zwyczajny, jesion, olsza szara, topola czarna, topola biała, osika, wierzba,
  • gatunki mało odporne: świerk, brzoza.

Należy pamiętać o  właściwym przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych wzmacniających stabilność czy zachowaniu ładu czasowo-przestrzennego, nad wyraz istotnego czynnika hamującego szkodliwe działanie wiatru. Postawić na budowę piętrową, racjonalne pielęgnowanie drzewostanów od wczesnej młodości, zakładanie i utrzymywanie pasów przeciwwietrznych na brzegach drzewostanów, prawidłowe planowanie ładu przestrzennego w lesie. Racjonalna działalność leśników może w istotnym stopniu zmniejszyć zagrożenie lasu ze strony wiatru.

Nawet po największym kataklizmie przyroda odradza się, trzeba jej tylko trochę pomóc, przyspieszyć powrót do stanu pierwotnego, który zajmie dziesiątki lat.

Bez wiatru nie ma życia?

Nie można zapominać również o pozytywnej roli wiatru. Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest zapylanie kwiatów, rozsiewanie nasion oraz owoców najważniejszych drzew leśnych. W naszej strefie klimatycznej rośliny wiatropylne stanowią 20% wszystkich roślin. Wysoko w górach, gdzie jest niewiele owadów, roślin wiatropylnych jest dużo. Z transportu powietrznego korzystają szczególnie gatunki lekkonasienne rozprzestrzeniając swoje nasiona i owoce na znaczne odległości. Powietrzny transport na odległość 10-20 km nie jest rzadkością. W taki sposób rozprzestrzeniają się zarodniki świerka, sosny, modrzewia, jawora. 

Wiatr oddziałuje również na naturalne odnawianie i rozprzestrzenianie się lasu przez przenoszenie nasion tzw. gatunków lekkonasiennych, jak np. osika czy brzoza. Wiatr odpowiada za zwiększenie intensywności fotosyntezy. Wzmaga transpirację - do pewnej granicy jest korzystne dla drzew, gdyż przyspiesza krążenie wody i pokarmów w roślinie. Wiatr również zmniejsza niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków przez usuwanie zimnego powietrza gromadzącego się w zagłębieniach terenowych podczas pogodnych wiosennych nocy.

Zobacz także: Wiatr

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Lasy Państwowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA