REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2022 roku niebo skażone nadmiernym światłem znajdowało się nad głowami wszystkich Polek i Polaków

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Zanieczyszczenie świetlne – jak szkodzi ludziom i przyrodzie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

O smogu czy chemikaliach wylewanych do rzek mówi się bardzo dużo. Czas, aby poważniej podejść do tematu zanieczyszczenia światłem. Dlaczego jest taki ważny? 

Zanieczyszczenie światłem - warto o nim mówić 

REKLAMA

Zanieczyszczenie powietrza, smog, to temat, który przewija się w głównych mediach właściwie bez przerwy, z największym nasileniem w sezonie grzewczym. Całkiem sporo czasu poświęca się także zanieczyszczeniom wód: śmieciom, które lądują w oceanie, chemikaliom zatruwającym akweny. Tymczasem jest jeszcze jedna rzecz, która jest szkodliwa dla środowiska i zaczyna coraz bardziej utrudniać funkcjonowanie, zwłaszcza w dużym mieście – to zanieczyszczenie świetlne. 

REKLAMA

To jeszcze nie jest temat, o którym się dużo mówi. Podczas gdy najpopularniejsza wyszukiwarka po wpisaniu frazy „smog” podaje ponad 94 miliony wyników, „zanieczyszczenie wody” to ponad 2 mln wyników, na frazę „zanieczyszczenie światłem” wskazuje jedynie niecałe 300 tys. wyników. Czas to zmienić, bo temat jest zbyt poważny, chociaż na pierwszy rzut oka, może się tak nie wydawać.

Jak bardzo zaniedbana jest to działka świadczy fakt, że pierwszy raport zajmujący się tym zjawiskiem pt. "Zanieczyszczenie światłem w Polsce. Raport 2023" został opracowany dopiero w ubiegłym roku z inicjatywy Light Pollution Think Tank wspólnie ze Stowarzyszeniem POLARIS-OPP oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Wynika z niego m.in. że "w 2022 roku niebo skażone nadmiernym światłem znajdowało się nad głowami wszystkich Polek i Polaków, a dla 20% z nich było zbyt jasne, aby poczuli że nastała prawdziwa noc. Zagrożenie stwierdzono także dla parków narodowych, zwłaszcza sąsiadujących z aglomeracjami"1

 

Czym jest zanieczyszczenie świetlne

Zanieczyszczenie światłem najłatwiej zaobserwować w dużych, dobrze rozwiniętych miastach. Jest spowodowane nadmiernym oświetleniem nocnym ze sztucznych źródeł. Światło generowane jest z latarni ulicznych, rozświetlonych bilbordów, iluminacji budynków. Istotną rolę pełni tu kierunek padania światła i sposób jego rozproszenia. Najbardziej niekorzystne jest światło rozproszone w różnych kierunkach, zwłaszcza w górę. Dla najmniejszej szkodliwości, najlepiej, aby nakierowane było konkretnie w miejsce, które ma oświetlać. Do zanieczyszczenia świetlnego przyczynia się tak naprawdę każde światło, które znajduje się poza budynkiem zamkniętym. 

Na nocnym niebie w centrum miasta trudno dojrzeć cokolwiek, oprócz Księżyca i kilku najjaśniejszych gwiazd. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanieczyszczone niebo to poważny problem dla zwierząt i roślin, które żyją cyklem dzień-noc i przystosowane są do tego, ze nocą powinno być ciemno. Zaburza cykl kwitnienia i spoczynku roślin, orientacji w przestrzeni zwierząt czy nawet ich czynności fizjologicznych, i to nie tylko w miastach. U człowieka permanentne narażenie na zanieczyszczenie światłem może powodować problemy ze zdrowiem. W Polsce w pięciu najludniejszych miastach praktycznie nie występuje prawdziwe nocne niebo. 

Regulacje dotyczące oświetlenia w miastach

Trudno sobie wyobrazić spacer nocą po mieście, które nagle wyłącza wszystkie latarnie. Podczas gdy kierowca samochodu może nie miałby większego problemu, pieszy już czułby się z pewnością mniej bezpiecznie. Współczesny styl życia związany jest z energią elektryczną, ale czy w takim razie można sobie dowolnie świecić bez żadnych ograniczeń i bez konsekwencji? Właściwie to tak. Wciąż bowiem nie ma dobrych, jasnych przepisów, które regulowałyby emisję sztucznego światła. Lokalne samorządy mogą same ustalać własne metody na walkę z zanieczyszczeniem światłem, ale na gruncie ogólnopolskim próżno szukać regulacji. 

Problem wkrótce stanie się coraz bardziej palący, dlatego niezbędne jest jak najszybsze pochylenie się nad tematem i wprowadzenie regulacji. 

Jak zminimalizować zanieczyszczenie światłem 

To, że nie ma jeszcze wprowadzonych konkretnych wytycznych nie znaczy, że lokalne samorządy nie mogą już brać spraw w swoje ręce. Co mogą zrobić? Możliwości jest całkiem sporo, np.:

  • wymiana opraw oświetlenia ulicznego, na takie, które ogranicza rozpraszanie światła;
  • uregulowanie zasad umieszczania podświetlanych reklam;
  • przyciemniane lampy o określonej godzinie w miejscach, w których nie jest konieczne duże oświetlenie;
  • zastosowanie czujników ruchu.

Wszystkie powyższe pomysły na ograniczenie zanieczyszczenia to szansa na poprawę jakości życia fauny, flory i ludzi, ale to ogólnokrajowe regulacje oparte na dokładnych kalkulacjach i wiedzy mogą przynieść realne i długofalowe rozwiązanie. 

1 "Zanieczyszczenie światłem w Polsce. Raport 2023", dostęp: https://lptt.org.pl/dzialalnosc/raport/  

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA