| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Zarządzanie nieruchomościami

Obowiązek właścicieli nieruchomości odśnieżania chodnika

Aktualizacja: 08.01.2010

Kwestie utrzymania porządku w gminie reguluje ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. To w tej ustawie znajdziemy niezbędne informacje na temat zadań własnych gminy w zakresie utrzymania porządku. »

Obowiązki dotyczące tabliczki z numerem domu

Aktualizacja: 08.01.2010

Na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek wywieszenia tabliczek z numerem domu. Nie jest to obowiązek państwa czy też gminy, na terenie której położona jest nieruchomość. Jest to o tyle istotne, że za brak tabliczki możemy być ukarani mandatem. »

Jakie budowy nie wymagają pozwolenia

Aktualizacja: 08.01.2010

Każdy kto zaczyna budowę powinien zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Prawo budowlane to ustawa z 7 lipca 1994 roku. Warto zwrócić na nią uwagę. Zwłaszcza, że zawiera ona również wyliczenie obiektów budowlanych, które można budować bez uzyskiwania pozwolenia. »

Wywłaszczenie nieruchomości

Aktualizacja: 08.01.2010

Według art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 roku tylko gmina może wnosić o wszczęcie procedury postępowania wywłaszczeniowego. »

Kiedy budowanie obiektu rekreacyjnego bez zezwolenia jest samowolą

Aktualizacja: 08.01.2010

Jeśli teren, na którym rozpoczęto budowę nie miał planu zagospodarowania przestrzennego, a co do którego istniało domniemanie znane organom administracji, iż stanowi obszar budowy takiego obiektu, wówczas nie jest samowolą rozpoczęcie budowy. »

W jaki sposób ustalany jest numer porządkowy nieruchomości

Aktualizacja: 08.01.2010

Numer porządkowy nieruchomości (który musi mieć każda nieruchomość) nadaje się na wniosek lub z urzędu. Zasady nadawania numerów porządkowych określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 28 października 2004 r. »

Wygaśnięcie pozwolenia na budowę

Aktualizacja: 13.01.2010

Nawet zgodna z prawem decyzja o pozwoleniu na budowę, jeśli nie jest wykonywana, traci swą moc obowiązującą. »

Zawieszenie postępowania o ustalenie warunków zabudowy

Aktualizacja: 13.01.2010

Organ administracyjny może zawiesić postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy na okres 12 miesięcy. Jeżeli jednak w tym czasie nie zostanie uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego zawieszenie postępowania okazuje się nie tylko bezcelowe ale i szkodliwe dla inwestora, który poświęca czas lecz nie otrzymuje w zamian rozstrzygnięcia. »

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość?

Aktualizacja: 04.11.2009

UOKiK na bieżąco monitoruje rynek przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, czego efektem jest najnowszy raport z kontroli. »

Jak udzielić pełnomocnictwa

Aktualizacja: 04.11.2009

W celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa do sprzedaży, lub kupna nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza. »

Doręczanie oświadczeń

Aktualizacja: 04.11.2009

Doręczanie oświadczeń do roku 1998 było czynnością notarialną niezmiernie rzadką. Po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 1998 roku ustawy o gospodarce nieruchomościami czynność ta zyskała na znaczeniu. »

Nowa instytucja prawa zabudowy

Aktualizacja: 04.11.2009

Podczas II Forum hipoteki, które odbyło się w październiku 2009 roku w Warszawie eksperci omawiali rynek nieruchomości w Polsce, koncepcje hipoteki budowlanej, propozycje zmian ustawy o ochronie lokatorów, oraz nową instytucje jaką jest prawo zabudowy. »

Ograniczanie dostępu do nieruchomości

Aktualizacja: 04.11.2009

Właściciel osiedla nie może ograniczać dostępu do nieruchomości niezależnym operatorom telekomunikacyjnym. Praktyki te są niezgodne z prawem antymonopolowym – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nakazała ich zmianę. »

Obrót nieruchomości poprzez notariusza

Aktualizacja: 04.11.2009

Planując kupno, czy sprzedaż nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza. Bez zachowanej formy aktu notarialnego przeniesienie nieruchomości jest nieważne. »

Darowizna nieruchomości-też umowa

Aktualizacja: 04.11.2009

Darowizna nieruchomości jest umową, jej skuteczne dokonanie wymaga więc zachowania formy aktu notarialnego. Fakt przebywania darczyńcy za granicą nie jest przeszkodą do dokonania darowizny. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »