Zarządca mieszkania musi zgłosić czynsz
07 lip 2009
Tylko do końca lipca licencjonowani zarządcy nieruchomości mają czas na przesłanie danych dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego. Obowiązek taki nakłada na nich art. 186a ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Planowanie przestrzenne w gminie
12 cze 2009
Obowiązujące i planowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują zbyt małą powierzchnię gmin. Utrudnia to projektowanie i realizację inwestycji, a tym samym rozwój tych obszarów. Sprawdź, co należy zmienić w gminnym planowaniu przestrzennym.
Ewidencja gruntów i budynków w świetle nowej ustawy
04 cze 2009
Od 1 kwietnia 2009 r. informacje o gruntach, budynkach i lokalach są jawne i powszechnie dostępne. Dowiedz się, jakie jeszcze zmiany ustawowe przynosi znowelizowane Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Jakie jest uzasadnienie poboru opłaty adiacenckiej
01 lut 2008
W jakim stopniu opłaty adiacenckie uiszczane przez obywateli wpływają na realizację inwestycji w infrastrukturę techniczną?
Komu potrzebne jest planowanie przestrzenne w gminie
13 gru 2007
Kiedy już każdy inwestor i każda inwestycja będzie miała swoją specustawę, prawdopodobnie skończy się problem z planowaniem przestrzennym, zniknie dylemat - zmieniać prawo (ustawę) częściowo czy reformować systemowo, bo planowanie przestrzenne stanie się w zasadzie nikomu niepotrzebne.
Sąsiednie działki muszą spełniać podobne funkcje
12 gru 2007
Przepis art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakazuje wskazanie, co najmniej jednej działki sąsiedniej zabudowanej w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji. Niespełnienie tego wymogu skutkuje uchyleniem decyzji ustalającej warunki zabudowy.
Bezprawne przejęcie nieruchomości
15 lis 2007
Nacjonalizacja, jako akt skierowany do właściciela przedsiębiorstwa, nie mogła powodować wywłaszczenia nieruchomości należących do osób trzecich, ale funkcjonalnie związanych z przedsiębiorstwem - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Do kogo należy utrzymanie rowu
14 lis 2007
Na mojej łące znajduje się rów melioracyjny. Ostatnio ze względu na jego zły stan zaczęły się z nim kłopoty. Kto powinien zajmować się utrzymywaniem go w należytym stanie? Czy on jest moją własnością?
Niższe opłaty adiacenckie przy podziale działki
09 lis 2007
NOWE PRAWO - Gminy muszą pobierać niższe opłaty adiacenckie przy podziale nieruchomości, a mieszkańcy, których nie stać na zapłatę w gotówce, mogą oddać w zamian im swoją działkę.
Samowolna budowa wymagająca zgłoszenia
30 paź 2007
Trzeba wykupić grunty pod infrastrukturę
22 paź 2007
Do wybudowania wodociągu, gazociągu czy linii energetycznej konieczne jest wykupienie działek, po których instalacje mają przebiegać - także wtedy, gdy znajdować się będą pod ziemią.
Ograniczenia właścicieli nieruchomości są zgodne z konstytucją
19 paź 2007
Trybunał Konstytucyjny uznał, że ograniczenia nałożone na właścicieli nieruchomości położonych w odległości mniejszej niż 50 metrów od stropu wału przeciwpowodziowego są zgodne z ustawą zasadniczą.
Więcej swobody w użytkowaniu wieczystym
16 paź 2007
Dzięki ostatniej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadzono korzystne dla jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa zmiany dotyczące przedterminowego rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przez organ.
Potrzebna nowa decyzja o warunkach zabudowy
03 paź 2007
Zgodnie z art. 59 ust. 2 w zw. z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm.) wydania decyzji o warunkach zabudowy wymaga każda zmiana sposobu zagospodarowania terenu, nawet taka, która nie wymaga pozwolenia na budowę, chyba że jest to zmiana o charakterze jednorazowym, tymczasowym, trwająca do 1 roku.
Podział gruntu: można oddać działkę zamiast pieniędzy
27 wrz 2007
Jeżeli po podziale działki wzrośnie jej wartość, to gmina nie będzie mogła żądać od właściciela działki więcej niż 30 proc. różnicy w cenie. Do tej pory opłaty adiacenckie w takich sytuacjach sięgały 50 proc. przyrostu wartości.