Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej
21 gru 2010
Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.
Najem zawarty na czas dłuższy niż 10 lat
10 gru 2010
Czy można podpisać umowę najmu nieruchomości na okres dłuższy niż 10 lat?
Wywłaszczenie nieruchomości na cele budowy
09 gru 2010
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zawiera szczególne uprawnienie starostów w zakresie możliwości ograniczenia własności prywatnej na cele budowy urządzeń przesyłowych.
Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego
07 gru 2010
Czym są opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej? Jakie są zależności wynikające z tych opłat?
Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności
08 lis 2010
Termin zgłaszania przez obywateli i inne uprawnione podmioty żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości upłynie dnia 31 grudnia 2012 r.
Zabudowa siedliskowa zamiast przekształcania nieruchomości rolnej
27 paź 2010
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż w niektórych przypadkach zamiast przeprowadzania żmudnego procesu przekształcania nieruchomości rolnej w celu wybudowania domu, co nie jest zawsze możliwe istnieje szansa na zabudowanie terenu zabudową siedliskową.
Zmiana treści służebności gruntowej
14 paź 2010
Obciążenie nieruchomości służebnością gruntową nie oznacza jeszcze, że nasza nieruchomość będzie dożywotnio obciążona takim prawem. Ustawodawca przewidział bowiem okoliczności, które mogą spowodować zmianę treści służebności gruntowej.
Egzekucja z innych wierzytelności
24 lip 2010
Jedną z form egzekucji wierzytelności względem dłużnika jest zajęcie przysługujących dłużnikowi wierzytelności względem osób trzecich.
Służebność przesyłu
27 maja 2010
W jaki sposób domagać się wynagrodzenia za tolerowanie stojącego na działce słupa wysokiego napięcia lub innych urządzeń będących własnością przedsiębiorcy?
Stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości
14 maja 2010
Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności nieruchomości, przez osobę niebędącą jej właścicielem. Warto poznać przesłanki dzięki którym można uzyskać tytuł prawny do danej nieruchomości!
Hipoteka- ile kosztuje jej ustanowienie?
07 maja 2010
Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym i rodzajem zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Jest prawem akcesoryjnym pozostającym w ścisłym związku z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Zobacz zatem jak ją ustanowić i ile należy zapłacić za dokonanie powyższej czynności przed notariuszem.
Podwyżka opłat związanych z używaniem lokalu
30 kwi 2010
Wynajmujący posiada uprawnienia do podnoszenia wysokości stawek czynszowych jak i opłat za używanie lokalu w graniach określonych przez prawo. Zobacz jak ty jako lokator możesz je podważyć!
Przebudowa budynku wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy
27 kwi 2010
Zgodnie z zasadą wolności zagospodarowania terenu, decyzje administracyjne poprzedzające rozpoczęcie prac budowlanych, w tym decyzja o warunkach zabudowy, mogą być wymagane tylko w przypadku, gdy wymóg taki wynika z przepisów prawa. Analiza przepisów wykazuje, iż przebudowa budynku do takich właśnie przypadków należy.
Czym jest ulga mieszkaniowa
12 kwi 2010
Przed zmianami w prawie możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej uzależniona była od inwestycji w nieruchomości znajdujące się na terytorium Polski. W chwili obecnej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych takiego zapisu nie ma.
Co z hipoteką w przypadku podziału nieruchomości
12 kwi 2010
Hipoteka jest jedną z form zabezpieczenia wierzytelności. Jest o tyle specyficzna, że ustanawia się ją wyłącznie dla nieruchomości oraz niektórych praw.
Podział nieruchomości do odrębnego korzystania
23 mar 2010
Współwłaściciele mogą postanowić, że korzystanie ze wspólnej nieruchomości będzie polegało na wydzieleniu oznaczonej części wszystkim lub niektórym współwłaścicielom do indywidualnego korzystania (quo ad usum).
Dziedziczenie spółdzielczego lokalu mieszkalnego
12 mar 2010
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie jest prawem dziedzicznym i co do zasady z chwilą śmierci członka spółdzielni prawo to wygasa. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych jednak w sposób szczególny chroni małżonka i osoby najbliższe w wypadku śmierci członka spółdzielni.
Czy eksmisja na bruk jest dopuszczalna?
08 mar 2010
W przypadku braku prawa do lokalu socjalnego, aktualnie nie można nikogo wyrzucić na bruk. Nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono zakaz eksmisji na bruk. Komornik może eksmitować lokatora do tzw. pomieszczenia zastępczego.
Odpowiedzialność za wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach
04 mar 2010
W pierwszej kolejności należy ustalić, kto był odpowiedzialny za odśnieżanie miejsca, w którym poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, np. złamania kończyny.
Podatek od nieruchomości i odpowiedzialność solidarna
04 mar 2010
W przypadku niedostarczenia decyzji podatkowej obydwojgu małżonków tylko jedno z nich będzie zobowiązany do zapłaty.
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po rozwodzie
01 mar 2010
Treścią spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu jest używanie lokalu mieszkalnego, a jego specyficzną cechą jest jego trwałość, a także zasada jednopodmiotowości. Jednakże wyjątkiem od zasady jednopodmiotowości jest wspólna przynależność spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu do obojga małżonków.
Odnotowanie w księdze wieczystej odziedziczonego mieszkania
25 lut 2010
W przypadku nabycia mieszkania w drodze spadku księgę wieczystą musimy uaktualnić samodzielnie, lub zgłosić się do notariusza. Inaczej jako właściciel nadal będzie figurowała pierwotna osoba.
Sprzedaż byłego mieszkania komunalnego
25 lut 2010
Długoletni najemcy mieszkań komunalnych mogą uzyskać dużą bonifikatę przy wykupie mieszkań na własność. Jednak żeby ukrócić spekulacyjny handel, ustawodawca ustalił 5-letni termin, w którym mieszkania komunalnego nie można sprzedać, bez obowiązku zapłaty gminie wartości udzielonej bonifikaty.
Możliwość wykupienia mieszkania komunalnego
25 lut 2010
Istnieje możliwość wykupienia mieszkań komunalnych przez najemców bądź ich spadkobierców. Koszt wykupienia takiego lokalu wynosi wówczas 10 – 20 % jego rynkowej wartości.
Obowiązki właścicieli nieruchomości zimą
18 lut 2010
W trakcie zimy właściciele nieruchomości mają szereg obowiązków związanych z usuwaniem śniegu. Warto się z nimi zapoznać.
Sprzedaż nieruchomości przez pełnomocnika
04 lut 2010
W momencie gdy chcemy dokonać zakupu mieszkania nie jest wymagana obecność jego właściciela pod warunkiem, że ustanowił on pełnomocnika, który mieszkanie może sprzedać.
Odpowiedzialność nabywcy za media
04 lut 2010
Kupując dom na rynku wtórnym warto upewnić się, czy nie jest on zadłużony z tytułu rozliczenia prądu i gazu.
Odpis z elektronicznej księgi wieczystej
04 lut 2010
Księgi wieczyste dokumentują stan prawny nieruchomości i są niezbędne do prawidłowego obrotu. Warto wiedzieć jak uzyskać odpis z elektronicznej księgi wieczystej.
Odpis z papierowej księgi wieczystej
04 lut 2010
Wobec części nieruchomości nadal mamy do czynienia z papierowymi księgami wieczystymi. W pewnych sytuacjach potrzebne są nam odpisy z takiej księgi, warto więc wiedzieć, jak je uzyskać.
Grzywna za nieuwzględnienie nabycia nieruchomości
04 lut 2010
Zmiana kwestii własności nieruchomości powinna być odzwierciedlona w jej księdze wieczystej.
Wycinanie drzew zgode z prawem
08 sty 2010
Nie wszystkie drzewa mogą być wycinane jedynie po uzyskaniu pozwolenia. Jednakże w przypadku pozostałych brak takiego pozwolenia równoznaczny jest z wysoką karą.
Wypis z ewidencji gruntów i budynków
08 sty 2010
Ewidencja gruntów i budynków prowadzone jest przez starostę powiatowego.
Zmiany dotyczące pozwoleń na budowę
08 sty 2010
W piątek 13.02. 2009 r. odbyło się w Sejmie trzecie czytanie projektu nowelizacji prawa budowlanego. Niedługo zatem mogą się zmienić procedury wymagane do rozpoczęcia budowy. Mają się one przede wszystkim uprościć.
Obowiązek właścicieli nieruchomości odśnieżania chodnika
08 sty 2010
Kwestie utrzymania porządku w gminie reguluje ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. To w tej ustawie znajdziemy niezbędne informacje na temat zadań własnych gminy w zakresie utrzymania porządku.
Obowiązki dotyczące tabliczki z numerem domu
08 sty 2010
Na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek wywieszenia tabliczek z numerem domu. Nie jest to obowiązek państwa czy też gminy, na terenie której położona jest nieruchomość. Jest to o tyle istotne, że za brak tabliczki możemy być ukarani mandatem.
Jakie budowy nie wymagają pozwolenia
08 sty 2010
Każdy kto zaczyna budowę powinien zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Prawo budowlane to ustawa z 7 lipca 1994 roku. Warto zwrócić na nią uwagę. Zwłaszcza, że zawiera ona również wyliczenie obiektów budowlanych, które można budować bez uzyskiwania pozwolenia.
Wywłaszczenie nieruchomości
08 sty 2010
Według art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 roku tylko gmina może wnosić o wszczęcie procedury postępowania wywłaszczeniowego.
Kiedy budowanie obiektu rekreacyjnego bez zezwolenia jest samowolą
08 sty 2010
Jeśli teren, na którym rozpoczęto budowę nie miał planu zagospodarowania przestrzennego, a co do którego istniało domniemanie znane organom administracji, iż stanowi obszar budowy takiego obiektu, wówczas nie jest samowolą rozpoczęcie budowy.
W jaki sposób ustalany jest numer porządkowy nieruchomości
08 sty 2010
Numer porządkowy nieruchomości (który musi mieć każda nieruchomość) nadaje się na wniosek lub z urzędu. Zasady nadawania numerów porządkowych określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 28 października 2004 r.
Wygaśnięcie pozwolenia na budowę
02 gru 2009
Nawet zgodna z prawem decyzja o pozwoleniu na budowę, jeśli nie jest wykonywana, traci swą moc obowiązującą.
Zawieszenie postępowania o ustalenie warunków zabudowy
06 lis 2009
Organ administracyjny może zawiesić postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy na okres 12 miesięcy. Jeżeli jednak w tym czasie nie zostanie uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego zawieszenie postępowania okazuje się nie tylko bezcelowe ale i szkodliwe dla inwestora, który poświęca czas lecz nie otrzymuje w zamian rozstrzygnięcia.
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość?
04 lis 2009
UOKiK na bieżąco monitoruje rynek przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, czego efektem jest najnowszy raport z kontroli.
Jak udzielić pełnomocnictwa
30 paź 2009
W celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa do sprzedaży, lub kupna nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza.
Doręczanie oświadczeń
30 paź 2009
Doręczanie oświadczeń do roku 1998 było czynnością notarialną niezmiernie rzadką. Po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 1998 roku ustawy o gospodarce nieruchomościami czynność ta zyskała na znaczeniu.
Nowa instytucja prawa zabudowy
29 paź 2009
Podczas II Forum hipoteki, które odbyło się w październiku 2009 roku w Warszawie eksperci omawiali rynek nieruchomości w Polsce, koncepcje hipoteki budowlanej, propozycje zmian ustawy o ochronie lokatorów, oraz nową instytucje jaką jest prawo zabudowy.
Ograniczanie dostępu do nieruchomości
29 paź 2009
Właściciel osiedla nie może ograniczać dostępu do nieruchomości niezależnym operatorom telekomunikacyjnym. Praktyki te są niezgodne z prawem antymonopolowym – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nakazała ich zmianę.
Obrót nieruchomości poprzez notariusza
29 paź 2009
Planując kupno, czy sprzedaż nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza. Bez zachowanej formy aktu notarialnego przeniesienie nieruchomości jest nieważne.
Darowizna nieruchomości-też umowa
29 paź 2009
Darowizna nieruchomości jest umową, jej skuteczne dokonanie wymaga więc zachowania formy aktu notarialnego. Fakt przebywania darczyńcy za granicą nie jest przeszkodą do dokonania darowizny.
Lokalne przepisy urbanistyczne określą co wybuduje inwestor
11 wrz 2009
Zabudowa działki będzie możliwa tylko w obszarze urbanizacji. Jeżeli teren nie będzie miał planów miejscowych, to gmina w lokalnych przepisach określi standardy i rodzaj zabudowy.
Nabycie komórki, jako części przynależnej
07 wrz 2009
W odpowiedzi na nadsyłane do nas pytania dotyczące sposobów nabycia pomieszczeń stanowiących części przynależne, własność Gminy czy tez w drodze zasiedzenia, publikujemy wykładnię prawną opartą na poniższym stanie faktycznym.