reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Zarządzanie nieruchomościami

Wywłaszczenie nieruchomości

Aktualizacja: 08.01.2010

Według art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 roku tylko gmina może wnosić o wszczęcie procedury postępowania wywłaszczeniowego. »

Kiedy budowanie obiektu rekreacyjnego bez zezwolenia jest samowolą

Aktualizacja: 08.01.2010

Jeśli teren, na którym rozpoczęto budowę nie miał planu zagospodarowania przestrzennego, a co do którego istniało domniemanie znane organom administracji, iż stanowi obszar budowy takiego obiektu, wówczas nie jest samowolą rozpoczęcie budowy. »

W jaki sposób ustalany jest numer porządkowy nieruchomości

Aktualizacja: 08.01.2010

Numer porządkowy nieruchomości (który musi mieć każda nieruchomość) nadaje się na wniosek lub z urzędu. Zasady nadawania numerów porządkowych określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 28 października 2004 r. »

Wygaśnięcie pozwolenia na budowę

Aktualizacja: 13.01.2010

Nawet zgodna z prawem decyzja o pozwoleniu na budowę, jeśli nie jest wykonywana, traci swą moc obowiązującą. »

Zawieszenie postępowania o ustalenie warunków zabudowy

Aktualizacja: 13.01.2010

Organ administracyjny może zawiesić postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy na okres 12 miesięcy. Jeżeli jednak w tym czasie nie zostanie uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego zawieszenie postępowania okazuje się nie tylko bezcelowe ale i szkodliwe dla inwestora, który poświęca czas lecz nie otrzymuje w zamian rozstrzygnięcia. »

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość?

Aktualizacja: 04.11.2009

UOKiK na bieżąco monitoruje rynek przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, czego efektem jest najnowszy raport z kontroli. »

Doręczanie oświadczeń

Aktualizacja: 04.11.2009

Doręczanie oświadczeń do roku 1998 było czynnością notarialną niezmiernie rzadką. Po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 1998 roku ustawy o gospodarce nieruchomościami czynność ta zyskała na znaczeniu. »

Jak udzielić pełnomocnictwa

Aktualizacja: 04.11.2009

W celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa do sprzedaży, lub kupna nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza. »

Nowa instytucja prawa zabudowy

Aktualizacja: 04.11.2009

Podczas II Forum hipoteki, które odbyło się w październiku 2009 roku w Warszawie eksperci omawiali rynek nieruchomości w Polsce, koncepcje hipoteki budowlanej, propozycje zmian ustawy o ochronie lokatorów, oraz nową instytucje jaką jest prawo zabudowy. »

Ograniczanie dostępu do nieruchomości

Aktualizacja: 04.11.2009

Właściciel osiedla nie może ograniczać dostępu do nieruchomości niezależnym operatorom telekomunikacyjnym. Praktyki te są niezgodne z prawem antymonopolowym – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nakazała ich zmianę. »

Darowizna nieruchomości-też umowa

Aktualizacja: 04.11.2009

Darowizna nieruchomości jest umową, jej skuteczne dokonanie wymaga więc zachowania formy aktu notarialnego. Fakt przebywania darczyńcy za granicą nie jest przeszkodą do dokonania darowizny. »

Obrót nieruchomości poprzez notariusza

Aktualizacja: 04.11.2009

Planując kupno, czy sprzedaż nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza. Bez zachowanej formy aktu notarialnego przeniesienie nieruchomości jest nieważne. »

Lokalne przepisy urbanistyczne określą co wybuduje inwestor

Aktualizacja: 13.01.2010

Zabudowa działki będzie możliwa tylko w obszarze urbanizacji. Jeżeli teren nie będzie miał planów miejscowych, to gmina w lokalnych przepisach określi standardy i rodzaj zabudowy. »

Nabycie komórki, jako części przynależnej

Aktualizacja: 13.01.2010

W odpowiedzi na nadsyłane do nas pytania dotyczące sposobów nabycia pomieszczeń stanowiących części przynależne, własność Gminy czy tez w drodze zasiedzenia, publikujemy wykładnię prawną opartą na poniższym stanie faktycznym. »

Zarządca mieszkania musi zgłosić czynsz

Aktualizacja: 13.01.2010

Tylko do końca lipca licencjonowani zarządcy nieruchomości mają czas na przesłanie danych dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego. Obowiązek taki nakłada na nich art. 186a ustawy o gospodarce nieruchomościami. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama