| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Zarządzanie nieruchomościami

Lokalne przepisy urbanistyczne określą co wybuduje inwestor

Aktualizacja: 13.01.2010

Zabudowa działki będzie możliwa tylko w obszarze urbanizacji. Jeżeli teren nie będzie miał planów miejscowych, to gmina w lokalnych przepisach określi standardy i rodzaj zabudowy. »

Nabycie komórki, jako części przynależnej

Aktualizacja: 13.01.2010

W odpowiedzi na nadsyłane do nas pytania dotyczące sposobów nabycia pomieszczeń stanowiących części przynależne, własność Gminy czy tez w drodze zasiedzenia, publikujemy wykładnię prawną opartą na poniższym stanie faktycznym. »

Zarządca mieszkania musi zgłosić czynsz

Aktualizacja: 13.01.2010

Tylko do końca lipca licencjonowani zarządcy nieruchomości mają czas na przesłanie danych dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego. Obowiązek taki nakłada na nich art. 186a ustawy o gospodarce nieruchomościami. »

Planowanie przestrzenne w gminie

Aktualizacja: 13.01.2010

Obowiązujące i planowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują zbyt małą powierzchnię gmin. Utrudnia to projektowanie i realizację inwestycji, a tym samym rozwój tych obszarów. Sprawdź, co należy zmienić w gminnym planowaniu przestrzennym. »

Ewidencja gruntów i budynków w świetle nowej ustawy

Aktualizacja: 13.01.2010

Od 1 kwietnia 2009 r. informacje o gruntach, budynkach i lokalach są jawne i powszechnie dostępne. Dowiedz się, jakie jeszcze zmiany ustawowe przynosi znowelizowane Prawo geodezyjne i kartograficzne. »

Jakie jest uzasadnienie poboru opłaty adiacenckiej

Aktualizacja: 13.01.2010

W jakim stopniu opłaty adiacenckie uiszczane przez obywateli wpływają na realizację inwestycji w infrastrukturę techniczną? »

Komu potrzebne jest planowanie przestrzenne w gminie

Aktualizacja: 13.01.2010

Kiedy już każdy inwestor i każda inwestycja będzie miała swoją specustawę, prawdopodobnie skończy się problem z planowaniem przestrzennym, zniknie dylemat - zmieniać prawo (ustawę) częściowo czy reformować systemowo, bo planowanie przestrzenne stanie się w zasadzie nikomu niepotrzebne.   »

Sąsiednie działki muszą spełniać podobne funkcje

Aktualizacja: 13.01.2010

Przepis art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakazuje wskazanie, co najmniej jednej działki sąsiedniej zabudowanej w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji. Niespełnienie tego wymogu skutkuje uchyleniem decyzji ustalającej warunki zabudowy. »

Bezprawne przejęcie nieruchomości

Aktualizacja: 13.01.2010

Nacjonalizacja, jako akt skierowany do właściciela przedsiębiorstwa, nie mogła powodować wywłaszczenia nieruchomości należących do osób trzecich, ale funkcjonalnie związanych z przedsiębiorstwem - uznał Naczelny Sąd Administracyjny. »

Do kogo należy utrzymanie rowu

Aktualizacja: 13.01.2010

Na mojej łące znajduje się rów melioracyjny. Ostatnio ze względu na jego zły stan zaczęły się z nim kłopoty. Kto powinien zajmować się utrzymywaniem go w należytym stanie? Czy on jest moją własnością? »

Niższe opłaty adiacenckie przy podziale działki

Aktualizacja: 13.01.2010

NOWE PRAWO - Gminy muszą pobierać niższe opłaty adiacenckie przy podziale nieruchomości, a mieszkańcy, których nie stać na zapłatę w gotówce, mogą oddać w zamian im swoją działkę. »

Trzeba wykupić grunty pod infrastrukturę

Aktualizacja: 13.01.2010

Do wybudowania wodociągu, gazociągu czy linii energetycznej konieczne jest wykupienie działek, po których instalacje mają przebiegać - także wtedy, gdy znajdować się będą pod ziemią. »

Ograniczenia właścicieli nieruchomości są zgodne z konstytucją

Aktualizacja: 13.01.2010

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ograniczenia nałożone na właścicieli nieruchomości położonych w odległości mniejszej niż 50 metrów od stropu wału przeciwpowodziowego są zgodne z ustawą zasadniczą. »

Więcej swobody w użytkowaniu wieczystym

Aktualizacja: 13.01.2010

Dzięki ostatniej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadzono korzystne dla jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa zmiany dotyczące przedterminowego rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przez organ. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »