| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Czy eksmisja na bruk jest dopuszczalna?

Czy eksmisja na bruk jest dopuszczalna?

W przypadku braku prawa do lokalu socjalnego, aktualnie nie można nikogo wyrzucić na bruk. Nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono zakaz eksmisji na bruk. Komornik może eksmitować lokatora do tzw. pomieszczenia zastępczego.

Zakaz eksmisji na bruk
Art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego zawiera regulację, która mówi o zakazie eksmisji na bruk, wprowadza również kryteria jakim powinno odpowiadać tymczasowe pomieszczenie, do którego kierowany jest dłużnik, który nie posiada prawa do lokalu socjalnego czy zamiennego.

Pomieszczenie zastępcze
Takie pomieszczenie powinno przede wszystkim nadawać się do zamieszkania, mieć taki metraż, by co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej przypadało na jedną osobę. Dodatkowo wymaga się, by znajdowało się w tej samej miejscowości lub pobliskiej. Komornik musi ponadto poczekać, aż sam eksmitowany znajdzie takie pomieszczenie zastępcze lub zrobi to właściciel lub gmina.

Uprawnieni do lokalu socjalnego
Lokal socjalny to lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

Jeżeli w wyroku orzeczono o uprawnieniu, dwóch lub więcej osób, gmina jest obowiązana zapewnić im co najmniej jeden lokal socjalny.

Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, bierze pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną. Ponadto sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego przykładowo w stosunku do emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej (art. 14 ust. 4. pkt 4 u.o.l). Należy również wspomnieć o art. 14 ust.4 pkt 6 u.o.l., Który stanowi, iż sąd obligatoryjnie przyznaje uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego wobec osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały.

Jednakże sąd posiada także uprawnienia do ustalenia fakultatywnego prawa do lokalu socjalnego oparte na podstawie art. 14 ust. 3 .

W zakresie uprawnienia do lokalu, o którym decyduje sąd na podstawie art. 14 ust. 3 u.o.l., musi zostać przeprowadzone postępowanie dowodowe w zakresie sytuacji majątkowej i rodzinnej pozwanego. Przepis ten dotyczy osób, znajdujących się w szczególnej sytuacji.
Jako przykład można wskazać emeryta, który nie kwalifikuje się do otrzymania pomocy społecznej, gdyż o minimalną kwotę przekracza próg ustalony dla otrzymania lokalu socjalnego.
Powyższe regulacje zapewniają ochronę lokatorom, nad którymi ciążą tytuły egzekucyjne w formie wyroków eksmisyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »