Stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Uprawnionym do złożenia wniosku jest każdy zainteresowany, czyli osoba mająca w przeprowadzeniu postępowania o stwierdzenie zasiedzenia bezpośredni lub pośredni interes prawny.
REKLAMA
Kryterium dobrej lub złej wiary posiadacza nieruchomości
Jeżeli dana osoba jest posiadaczem nieruchomości, ale jednocześnie nie jest jej właścicielem, nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od dwudziestu lat, chyba że uzyskała posiadanie w złej wierze. Jednak po upływie lat trzydziestu jeżeli ta sama osoba posiada nieruchomość, nabywasz jej własność, choćby uzyskała swoje posiadanie w złej wierze.
Procedura
Aby stwierdzić zasiedzenie nieruchomości należy złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie zasiedzenia. Sądem właściwym do stwierdzenia zasiedzenia jest sąd rejonowy i sąd miejsca położenia rzeczy, jest to właściwość przemienna.
Wniosek
REKLAMA
W interesie wnioskodawcy jest wszechstronne uzasadnienie wniosku przez przytoczenie okoliczności istotnych dla jego rozstrzygnięcia. W tym przypadku celowe jest chronologiczne przedstawienie posiadania od jego uzyskania do terminu, w którym nastąpiło nabycie własności, oraz dowodów, które mogą istotne fakty potwierdzić.
Do wniosku, dotyczącego nieruchomości ujawnionej w księdze wieczystej lub dla której prowadzony jest zbiór dokumentów, trzeba dołączyć odpis z księgi wieczystej albo zaświadczenie o stanie prawnym, jaki wynika ze zbioru dokumentów.
We wniosku należy przytoczyć:
- sąd, do którego jest on kierowany,
- imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy, jego przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
- adres wnioskodawcy,
- oznaczenie nieruchomości i jej wartości,
- żądanie oraz dowody na poparcie powoływanych okoliczności
Opłaty
Składając wniosek o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie należy zapłacić opłatę stałą w kwocie 2.000 zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.