reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Projekt ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze-opinia BCC

Projekt ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze-opinia BCC

Rada Ministrów przyjęła w dniu 29 listopada 2011 roku kilka projektów ustaw związanych z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady: 2009/44/WE i 2002/47/WE, w tym projekt ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, przedłożony przez ministra finansów. Zdaniem BCC zmiany te umożliwią ulepszenie praktyki, jak również wypełnienie konstytucyjnych wymogów precyzyjnego i pewnego prawa.

Poprzez nowelizację rozszerzono m.in. listę podmiotów, które mogą zostać wykorzystane w celu wykonania zobowiązań upadłego uczestnika systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych, włączając do niej całość instrumentów finansowych, które znajdują się na rachunku rozliczeniowym upadłego. Wprowadzono również termin „dzień roboczy systemu”, który obejmuje okres, w którym wykonywane są rozliczenia lub rozrachunki.

Zobacz: Postępowanie upadłościowe wobec konsumentów

Dzień ten będzie rozpoczynał się w dniu ogłoszenia upadłości i kończył w następnym dniu kalendarzowym. Takie rozwiązanie umożliwi wykorzystanie środków majątkowych upadłego w celu wykonania jego zobowiązań wynikających ze zleceń rozrachunku wprowadzonych do systemu najpóźniej w dniu roboczym systemu, rozpoczynającym się w dniu ogłoszenia upadłości.

– Proponowane zmiany należy ocenić w pełni pozytywnie. Coraz szybszy rozwój obrotu gospodarczego w zakresie systemów płatności i rozrachunków, zdecydowanie wymagał poszerzenia zakresu przedmiotowego wyłączeń z masy upadłości.

Zobacz: Najnowsze zmiany w prawie upadłościowym

Ponadto, z uwagi na dotychczasowe brzmienie przepisów, duże wątpliwości w praktyce budziło dokładne określenie terminów wprowadzenia zleceń do systemu. Stąd też BCC zdecydowanie popiera propozycję wprowadzenia definicji "dnia roboczego systemu". Zmiany umożliwią ulepszenie praktyki, jak również wypełnienie konstytucyjnych wymogów precyzyjnego i pewnego prawa – komentuje Jacek Świeca, ekspert prawny BCC.

Autor: Jacek Świeca-ekspert BCC ds.prawa

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo fot. Fotolia
Prawo fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama