REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księga wieczysta online – jak ją znaleźć, przeglądać, sprawdzić?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Księga wieczysta online – jak ją znaleźć, przeglądać, sprawdzić?
Księga wieczysta online – jak ją znaleźć, przeglądać, sprawdzić?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Księga wieczysta to podstawowy dokument zawierający dane stanu prawnego nieruchomości. Jej dokumentację prowadzi wydział wieczystoksięgowy sądu rejonowego, właściwego dla lokalizacji danej nieruchomości. Można ją sprawdzić w tradycyjny sposób w przedmiotowym sądzie lub online w internecie w formie cyfrowej, czyli jako Elektroniczna Księgę Wieczystą.

Elektroniczna Księga Wieczysta

Księgi wieczyste w formie cyfrowej dostępne są od 2014 roku w Centralnej Bazie Ksiąg Wieczystych. Aby się do niej dostać korzystamy z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Jej systemem teleinformatycznym są Elektroniczne Księgi Wieczyste dostępne pod adresem ekw.ms.gov.pl. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Należy wybrać opcję „przeglądanie treści księgi wieczystej” i w wyznaczonym miejscu wpisać numer księgi wieczystej (KW).
Zgodnie z przepisami polskiego prawa księgi wieczyste są jawne, jednak dostępność ich oznaczenia jest ograniczona. Aby uzyskać numer księgi interesującej nas nieruchomości, należy więc zwrócić się do właściciela o jego udostepnienie lub skorzystać z wyszukiwarek komercyjnych, które za niewielką opłatą (ok. 30 zł) udostępniają numery ksiąg na podstawie adresu lub numeru działki.

REKLAMA

Ogólne informacje dotyczące wybranej księgi wieczystej

Po wprowadzeniu numeru KW i kliknięciu opcji „wyszukaj” ukazuje się ekran z tytułem „Ogólne informacje dotyczące wybranej księgi wieczystej”. Poniżej umieszczono wpisy ujawnione w księdze wieczystej:

- Numer księgi wieczystej

- Typ księgi wieczystej

- Oznaczenie wydziału prowadzącego księgę wieczystą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Data zapisania księgi wieczystej

- Data zamknięcia księgi wieczystej

- Położenie

- Właściciel/ użytkownik wieczysty/ uprawniony

Przeglądanie Księgi Wieczystej

Po zapoznaniu się z ogólnymi informacjami dotyczącymi księgi wieczystej użytkownik może przejść do zapoznania się z szczegółami wpisów w niej ujawnionych, naciskając odpowiednio jeden z przycisków:

- Przeglądanie aktualnej treści KW – umożliwia pobranie aktualnych informacji ujawnionych w księdze wieczystej (tylko wpisy obowiązujące).

- Przeglądanie zupełnej treści KW - umożliwia pobranie zarówno aktualnych (obowiązujących) jak i wykreślonych informacji z księgi wieczystej, czyli danych historycznych już nieobowiązujących.

Następnie na ekranie „Treść księgi wieczystej” użytkownik może zapoznać się z wpisami ujawnionymi na okładce i w kolejnych czterech działach księgi wieczystej, poprzez wybranie odpowiedniej zakładki:

Okładka – prezentuje ogólne informacje dotyczące księgi wieczystej, w szczególności jej numer, dane dotyczące wydziału prowadzącego daną księgę, typ księgi, chwilę zapisania i ujawnienia księgi w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych, datę założenia dotychczasowej księgi, chwilę i podstawę zamknięcia księgi.

Dział I-O Oznaczenie nieruchomości - zawiera dane dotyczące położenia, oznaczenia działki ewidencyjnej, budynku, lokalu i urządzenia oraz obszar nieruchomości.

Dział I-Sp Spis praw związanych z nieruchomością – zawiera opis praw związanych z własnością nieruchomości, opis udziału w nieruchomości wspólnej, opis prawa użytkowania wieczystego i opis spółdzielni mieszkaniowej.

Dział II Własność – zawiera wielkość udziału oraz opis właściciela, użytkownika, uprawnionego, właściciela wyodrębnionego lokalu.

Dział III Prawa, roszczenia i ograniczenia – zawiera treść praw, roszczeń, ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością, osoby uprawnione według treści prawa lub roszczenia oraz treść ostrzeżeń i osoby, których roszczenie zostało przez wpis ostrzeżenia zabezpieczone.

Dział IV Hipoteki – zawiera dane dotyczące hipoteki lub roszczenia o ustanowienie hipoteki oraz dane dotyczące wierzyciela hipotecznego.

Na początku każdego działu księgi wieczystej znajdują się informacje dotyczące wzmianek – numer, chwila zamieszczenia i wykreślenia oraz omówienie wykreślenia.

REKLAMA

Na końcu każdego działu księgi wieczystej prezentowane są informacje dotyczące dokumentów stanowiących podstawy wpisów w danym dziale oraz wniosków, w wyniku rozpoznania których dokonano wpisów w danym dziale. Odwołania do numerów dokumentów stanowiących podstawy wpisów lub wykreśleń przywołane są przy każdym polu księgi wieczystej.

Wpisy obowiązujące prezentowane są na białym tle. Wpisy wykreślone prezentowane są na szarym tle. Wpisy wykreślone oraz dokumenty stanowiące podstawę wykreśleń oraz wnioski, w wyniku których dokonano wykreśleń prezentowane są wyłącznie podczas przeglądania treści zupełnej księgi wieczystej.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA