Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy gmina ma prawo pierwokupu działki?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kiedy gmina ma prawo pierwokupu działki?
Kiedy gmina ma prawo pierwokupu działki?
Fotolia
Fotolia
Prawo pierwokupu działki - gmina w pewnych okolicznościach posiada takie prawo. Wyjaśniamy, kiedy władze samorządowe mogą skorzystać z takiego przywileju.

Gmina - prawo pierwokupu

Rodzime przepisy w niektórych sytuacjach przyznają samorządom szczególne uprawnienia. Taka sytuacja wynika m.in. z konieczności prowadzenia przez samorządowców odpowiedniej polityki w zakresie inwestycji publicznych. Przykładem ważnego przywileju jest prawo pierwokupu gruntów, którym w pewnych okolicznościach dysponują gminy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, w jakich okolicznościach może zostać użyte takie prawo i jak ono działa. Warto pamiętać, że transakcja dotycząca działki objętej prawem pierwokupu przebiega nieco inaczej niż zwykła sprzedaż gruntu.

Kiedy gmina może podkupić działkę?

Osoby zainteresowane tematem pierwokupu, powinny zajrzeć do ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741). Wspomniany akt prawny informuje, że prawo pierwokupu przysługujące gminie może dotyczyć nie tylko własności gruntu, ale również użytkowania wieczystego. Konkretniej rzecz ujmując, gmina posiada prawo pierwokupu w odniesieniu do:

 1. własności niezabudowanej nieruchomości, którą obecny sprzedawca nabył wcześniej od Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (uwaga: stan nieruchomości w kontekście zabudowy ocenia się dopiero na dzień powtórnej sprzedaży)
 2. prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości gruntowej (niezależnie od wcześniejszych okoliczności nabycia gruntu)
 3. własności nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub prawa użytkowania wieczystego takiej nieruchomości
 4. własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przeznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele publiczne oraz nieruchomości posiadającej wydaną decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
 5. własności nieruchomości położonej na obszarze rewitalizacji lub obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji

Warto dodać, że powyższe punkty 1 oraz 2 nie znajdują zastosowania do nieruchomości przeznaczonych w planie miejscowym na cele rolne lub leśne oraz gruntów wykorzystywanych na wspomniane cele (w razie braku miejscowego planu).

Gmina nie może ingerować w rodzinną sprzedaż działki

Z punktu widzenia aktualnego właściciela i jednocześnie przyszłego sprzedawcy, prawo pierwokupu nieruchomości, które posiada gmina jest dość problematyczne. Chodzi między innymi o to, że brak pewności co do możliwości sfinalizowania transakcji może odstraszać niektórych nabywców. Warto zatem pamiętać, że ustawa o gospodarce nieruchomościami przewidziała wyłączenie zastosowania gminnego pierwokupu w niektórych przypadkach. Przykładem jest sytuacja, w której prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione na skutek zamiany nieruchomości. Pierwokup nie ma miejsca również wtedy, gdy prawo własności lub użytkowania wieczystego ustanowiono jako odszkodowanie albo rekompensatę za utratę własności nieruchomości.

Ważne i częste wyłączenie pierwokupu przysługującego gminie dotyczy także sprzedaży prawa użytkowania wieczystego lub własności nieruchomości gruntowej na rzecz osób bliskich dla sprzedawcy. W myśl ustawy o gospodarce nieruchomościami, osobą bliską jest zstępny, wstępny, brat lub siostra, dziecko brata lub siostry, małżonek, osoba przysposabiająca lub przysposobiona, a także osoba, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu.

Dopiero druga umowa przenosi prawo własności gruntu

Problematyczny charakter gminnego prawa pierwokupu wiąże się z faktem, że wymusza ono na stronach transakcji podpisanie umowy warunkowej sprzedaży. Wspomniana umowa przewiduje przeniesienie własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego pod warunkiem nieskorzystania z pierwokupu przez samorząd. Po sporządzeniu aktu notarialnego, notariusz jest zobowiązany do powiadomienia organu uprawnionego do wykonania prawa pierwokupu (tj. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta). Wójt, burmistrz albo prezydent miasta ma miesiąc na podjęcie decyzji o ewentualnym wykorzystaniu prawa pierwokupu i nabyciu gruntu za cenę przewidzianą we wcześniej zawartej umowie.

Wykonanie prawa pierwokupu przez gminę wymaga złożenia oświadczenia w formie aktu notarialnego (domyślnie u tego samego notariusza, który zawiadomił o transakcji). Jest to scenariusz niekorzystny dla niedoszłego nabywcy, który nie może liczyć na ewentualny zwrot poniesionych kosztów notarialnych. Jeżeli natomiast gmina nie wykorzysta prawa pierwokupu, to strony wcześniej zawartej umowy powinny podpisać drugi akt notarialny, który przeniesie własność nieruchomości.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego

  Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Skorzystanie z niego wymaga jednak rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego.

  Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

  W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

  Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

  Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej. 

  Co to jest wyspa ciepła w miastach? [wywiad]

  W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.

  Nowy wzór ZUS DRA w PDF dla rozliczenia składki zdrowotnej od 1 maja 2023 r. [zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy]

  Do rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. wypełnia się blok XII nowego wzoru ZUS DRA. Formularz jest już opublikowany, ale obowiązuje od 1 maja 2023 r.

  ZUS ZSWA do 31 marca 2023 r. Poradnik ZUS [PDF do ściągnięcia]

  31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

  Nowelizacja Kodeksu wyborczego - Dz.U. poz. 497 [Centralny Rejestr Wyborców]

  Bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w zasadach nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej.

  Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej od 17 marca 2023 r.

  Od piątku, 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium. Przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie - informuje Centrum e-Zdrowia

  Darowizna na krwiodawstwo

  Honorowy dawca krwi może skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym za 2022 r. Limit darowizn wynosi 6% dochodu/przychodu.

  MRiPS: 3176,88 zł świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Potrzebne orzeczenie od wojewódzkiego zespołu orzeczniczego

  Od 1 stycznia 2024 r. rząd wprowadzi nowy system pomocy osobom niepełnosprawnym. Będą trzy poziomy wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Na najwyższym osoba niepełnosprawna otrzyma dwukrotność obecnej renty socjalnej, czyli 3176,88 zł brutto.

  Tabletka, kapsułka, czopek, globulka, syrop, zawiesina. Dlaczego lekarstwa mają różną postać?

  Z jakiego powodu lekarstwo jest produkowane w formie tabletki, kapsułki, czopka, syropu? Wyjaśniają to farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w opublikowanym na YouToube filmie "Tabletka tabletce nierówna - czyli o nowoczesnych postaciach leku". 

  Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego

  Zostaną wprowadzone spodnie ochronne, które wraz z kurtką ochronną będą stanowiły ubiór przeznaczony dla policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.

  Egzamin ósmoklasisty z języka obcego [2023 r. i 2024 r., wymogi, podstawa programowa, rozporządzenie]
  Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r. i 2024 r.

  Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.

  Egzamin ósmoklasisty z matematyki [wymogi, rozporządzenie]

  Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty z matematyki w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024?

  Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP [Nowelizacja, zmiany]

  Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. możliwości wypłacania ekwiwalentu kandydatom na strażaków OSP uczestniczącym w szkoleniu podstawowym. Będą też nowe zasady naliczania ekwiwalentu za udział w akcji ratowniczej.

  P. Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy

  Min. Czarnek: zwiększamy liczbę osób studiujących na kierunku lekarskim.

  Minister P. Czarnek do rodziców: nie dezerterujcie z waszych obowiązków wychowawczych [wywiad]

  Dzieci rodzą się w rodzinie i ich kondycja - również moralna - zależy od kondycji moralnej rodziny – powiedział PAP szef MEiN Przemysław Czarnek odnosząc się do ostatnich przypadków agresji młodych ludzi wobec rówieśników. I zaapelował: nie możemy dezerterować z naszych obowiązków wychowawczych.

  Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego [wymogi, lektury, rozporządzenie]

  Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024?

  OpenAI: nowy GPT-4 zda egzamin prawniczy. Czy za 10 lat zastąpi prawnika, księgową, programistę, dziennikarza?

  Firma OpenAI zaprezentowała najnowszą wersję swojego modelu sztucznej inteligencji, GPT-4. Model językowy ma być m.in. zdolny do zdania egzaminu prawniczego z bardzo dobrym wynikiem i udzielać bardziej poprawnych odpowiedzi niż jego poprzednie wersje, takie jak GPT-3 i ChatGPT. Microsoft poinformował, że na nowym systemie oparł swoją wyszukiwarkę Bing.

  Ustawa o Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027 już obowiązuje

  Ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 obowiązuje od 15 marca. Regulacja stwarza ramy prawne dla realizacji unijnej polityki rolnej w naszym kraju.

  Rusza przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Wnioski można składać tylko w formie elektronicznej

  Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara Wspólnej Polityki Rolnej za 2023 r. można składać już od 15 marca. Jest to pierwszy nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

  Wszystkie umowy zlecenia oskładkowane w I kwartale 2024 r.? Umowy o dzieło bez ZUS [NEWS DGP]

  Umowy zlecenia zostaną oskładkowane w całości od przyszłego roku - takie zobowiązanie wynika z najnowszego Krajowego Planu Reform na lata 2023/2024. Dokument trafił do konsultacji. 

  Światowy Dzień Recyklingu. Marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców

  Światowy Dzień Recyklingu. Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recycling. 

  Faktura VAT marża przy sprzedaży samochodu

  Klienci biur rachunkowych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą bardzo często wprowadzają do środków trwałych prywatny samochód zakupiony przed założeniem firmy. Pytania dotyczą czynnego płatnika vat.