Czy gmina może przejąć działkę na poczet opłaty adiacenckiej
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Tylko właściciel lub użytkownik wieczysty, którego nieruchomość została podzielona, jest podmiotem mogącym spełnić nałożony na niego obowiązek zapłaty opłaty adiacenckiej. Może ona zostać uiszczona również przez przeniesienie na gminę własności nieruchomości wydzielonej w wyniku podziału i stanowiącej jednocześnie przedmiot współwłasności dwóch podmiotów obciążonych obowiązkiem uiszczenia opłaty adiacenckiej.
WYJAŚNIENIE
REKLAMA
Przeprowadzenie przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, podziału nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia przez wnioskodawcę tzw. opłaty adiacenckiej, jeżeli w wyniku podziału doszło do zwiększenia wartości nieruchomości. Opłata ta w rozliczeniu może zostać również uiszczona w naturze, tj. przez przeniesienie na rzecz gminy prawa do działki gruntu wydzielonej w wyniku podziału (art. 98a ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami; dalej: u.g.n.). W większości wypadków właścicielem wszystkich wydzielonych działek pozostaje ten sam podmiot i to na niego nakładana jest opłata adiacencka. Właściciel taki może przenieść na rzecz gminy własność jednej z wydzielonych działek.
W praktyce problem może powstać wówczas, gdy działka podlegająca podziałowi była pierwotnie przedmiotem współwłasności kilku podmiotów, a wraz z podziałem geodezyjnym doszło do podziału prawnego polegającego na zniesieniu współwłasności przez podział fizyczny dawnej rzeczy wspólnej i przyznanie własności poszczególnych działek każdemu z dawnych współwłaścicieli. W takim wypadku opłatą adiacencką obciążony będzie każdy z właścicieli proporcjonalnie do wzrostu wartości przypadającej mu działki. Również w tym wypadku możliwe jest uiszczenie opłaty adiacenckiej w naturze.
REKLAMA
REKLAMA