reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Czy gmina może przejąć działkę na poczet opłaty adiacenckiej

Czy gmina może przejąć działkę na poczet opłaty adiacenckiej

Opłaty adiacenckie naliczono w związku z podziałem nieruchomości. Mają je uiścić właściciele wydzielonych działek. Czy możliwe jest przyjęcie przez gminę na ich poczet własności innej, niewydzielonej w wyniku tego podziału działki, która nie jest własnością żadnego z właścicieli podzielonej nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Tylko właściciel lub użytkownik wieczysty, którego nieruchomość została podzielona, jest podmiotem mogącym spełnić nałożony na niego obowiązek zapłaty opłaty adiacenckiej. Może ona zostać uiszczona również przez przeniesienie na gminę własności nieruchomości wydzielonej w wyniku podziału i stanowiącej jednocześnie przedmiot współwłasności dwóch podmiotów obciążonych obowiązkiem uiszczenia opłaty adiacenckiej.

WYJAŚNIENIE

Przeprowadzenie przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, podziału nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia przez wnioskodawcę tzw. opłaty adiacenckiej, jeżeli w wyniku podziału doszło do zwiększenia wartości nieruchomości. Opłata ta w rozliczeniu może zostać również uiszczona w naturze, tj. przez przeniesienie na rzecz gminy prawa do działki gruntu wydzielonej w wyniku podziału (art. 98a ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami; dalej: u.g.n.). W większości wypadków właścicielem wszystkich wydzielonych działek pozostaje ten sam podmiot i to na niego nakładana jest opłata adiacencka. Właściciel taki może przenieść na rzecz gminy własność jednej z wydzielonych działek.

W praktyce problem może powstać wówczas, gdy działka podlegająca podziałowi była pierwotnie przedmiotem współwłasności kilku podmiotów, a wraz z podziałem geodezyjnym doszło do podziału prawnego polegającego na zniesieniu współwłasności przez podział fizyczny dawnej rzeczy wspólnej i przyznanie własności poszczególnych działek każdemu z dawnych współwłaścicieli. W takim wypadku opłatą adiacencką obciążony będzie każdy z właścicieli proporcjonalnie do wzrostu wartości przypadającej mu działki. Również w tym wypadku możliwe jest uiszczenie opłaty adiacenckiej w naturze.

Więcej w Poradniku Gazety Prawnej - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama