reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Jak uzdrowić budownictwo komunalne

Jak uzdrowić budownictwo komunalne

Bez budowy nowych mieszkań socjalnych i komunalnych nie uda się rozwiązać problemu płaconych przez samorządy odszkodowań za niedostarczone lokale dla osób eksmitowanych. Konieczne inwestycje trzeba realizować jak najszybciej, ponieważ kwoty odszkodowań rosną lawinowo i stanowią zagrożenie dla stabilności finansowej samorządów.

Maleje liczba nowych mieszkań komunalnych i socjalnych. Jeszcze kilka lat temu co roku przybywało ok. 2,5 tys. takich lokali. W czasie kryzysu samorządy tną jednak wydatki inwestycyjne i, szukając oszczędności, wykreślają z budżetów budownictwo mieszkaniowe. Efekty widać w statystyce. W ubiegłym roku oddano do użytku o 28,3% mniej mieszkań komunalnych niż w 2010 roku, a w okresie od stycznia do sierpnia 2012 r. o 19,4% mniej niż w tym samym okresie 2011 roku.

Samorządy nie angażują się też w inne formy budownictwa mieszkaniowego.

– Polityka mieszkaniowa miast nie może ograniczać się do sfery socjalnej. Przydałaby się różnorodna oferta mieszkaniowa. Spółki samorządowe powinny inwestować w budownictwo na wynajem, także z możliwością późniejszego wykupu. Zauważalna obecność miasta na rynku mieszkaniowym to tańsze budownictwo innych inwestorów – twierdzi Jan Swobodziński, zarządca nieruchomości z Torunia.

Pogarsza się też ściągalność czynszów. Jednak to nie zadłużenie mieszkańców lokali komunalnych jest największym zagrożeniem dla samorządowych budżetów. Problemem jest konieczność zapewnienia lokalu osobom eksmitowanym.

– Zadłużenie najemców jest uciążliwe dla gospodarzy większości polskich miast. Na gminie spoczywa ustawowy obowiązek wskazania lokalu socjalnego oraz pomieszczenia tymczasowego. Takich mieszkań nie ma. Samorządy wydają więc dziesiątki milionów złotych na odszkodowania za niewykonane wyroki eksmisyjne i narzekają, że jest to dla nich za duże obciążenie – mówi Jan Swobodziński.

A przecież za te pieniądze mogłyby powstać nowe mieszkania.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama