REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencyjne kredyty dla lekarzy, pielęgniarek i położnych

Arkadiusz Garbarczyk

REKLAMA

Lekarze, lekarze stomatolodzy, pielęgniarki oraz położne mogą otrzymać pomoc ze środków budżetowych w podjęciu prywatnej praktyki medycznej. Wsparcie jest dostępne w postaci preferencyjnych kredytów z możliwością 20-procentowego umorzenia, udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Podstawą prawną funkcjonowania programu jest znowelizowana ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielanych lekarzom, lekarzom stomatologom, pielęgniarkom, położnym oraz o umarzaniu tych kredytów (Dz.U. z 2001 r. nr 128, poz. 1406 z późn. zm.). Kredyty udzielane są na mocy umowy z 10 grudnia 2002 r. zawartej pomiędzy ministrem zdrowia a Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Z kredytu mogą skorzystać osoby, które podjęły lub podejmą indywidualną praktykę zawodową, bądź rozpoczną prowadzenie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Żeby móc skorzystać z kredytu, kredytobiorca musi zrezygnować z pracy w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Ustawa określa również szczegółowe wymagania, dotyczące trybu i terminu rozwiązania umowy o pracę w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, m.in. wymagane jest, aby kredytobiorca był zatrudniony w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej w dniu 1 stycznia 2002 r.

Kredyt może być przeznaczony na adaptację pomieszczeń, zakup wyposażenia, aparatury lub sprzętu medycznego oraz środków transportu, służących prowadzeniu działalności medycznej. Udział własny kredytobiorcy stanowi nie mniej niż 10 procent wartości przedsięwzięcia. W przypadku lekarzy i lekarzy stomatologów kwota kredytu nie może przekroczyć 70 tys. złotych, natomiast w przypadku pielęgniarek i położnych 40 tys. złotych. Kredytobiorca może korzystać z więcej niż jednego kredytu, jeżeli łączna wartość tych kredytów nie przekroczy powyższych kwot.

Stopa procentowa dla kredytobiorcy wynosi połowę stopy redyskonta weksli w NBP. Kredyt udzielany jest na okres do pięciu lat z możliwością karencji w spłacie kapitału do 12 miesięcy. Okresu karencji nie wlicza się do okresu kredytowania. Rodzaj zabezpieczenia zależy od przedmiotu kredytowania oraz kwoty kredytu. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest przewłaszczenie aparatury medycznej lub sprzętu medycznego, zastaw rejestrowy na środku transportu wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową lub inne zabezpieczenia stosowane przez Bank.

BGK umarza 20 procent udzielonego kredytu po terminowej spłacie 80 procent kwoty kredytu wykorzystanego zgodnie z przeznaczeniem. Umorzenie może być dokonane, gdy spełniony jest jeden z warunków:

l kredytobiorca prowadzący praktykę lekarską przez okres nie krótszy niż trzy lata, zatrudniał co najmniej jednego pracownika w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,

l kredytobiorca prowadzący indywidualną praktykę pielęgniarek, indywidualną praktykę położnych, przez okres nie krótszy niż trzy lata zatrudniał pracownika, którego czas pracy w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy stanowi równoważnik 0,5,

l kredytobiorca prowadzący grupową praktykę lekarską, pielęgniarek lub położnych, bądź prowadzący niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, przez okres nie krótszy niż trzy lata zatrudniał pracowników, których łączny czas pracy w przeliczeniu na pełny miesięczny wymiar czasu pracy stanowi równoważnik 1,5,

l kredytobiorca rozpoczął działalność w miejscowości o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 10 tys.

Bank Gospodarstwa Krajowego w okresie funkcjonowania programu, czyli od 2003 roku, udzielił ponad 300 kredytów o wartości przekraczającej 16 mln zł. Kwota zrealizowanych dopłat do oprocentowania oraz dokonanych umorzeń wyniosła łącznie 2,24 mln zł.


ARKADIUSZ GARBARCZYK

dyrektor departamentu wspierania przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  REKLAMA

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA