REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencyjne kredyty dla lekarzy, pielęgniarek i położnych

Arkadiusz Garbarczyk

REKLAMA

Lekarze, lekarze stomatolodzy, pielęgniarki oraz położne mogą otrzymać pomoc ze środków budżetowych w podjęciu prywatnej praktyki medycznej. Wsparcie jest dostępne w postaci preferencyjnych kredytów z możliwością 20-procentowego umorzenia, udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Podstawą prawną funkcjonowania programu jest znowelizowana ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielanych lekarzom, lekarzom stomatologom, pielęgniarkom, położnym oraz o umarzaniu tych kredytów (Dz.U. z 2001 r. nr 128, poz. 1406 z późn. zm.). Kredyty udzielane są na mocy umowy z 10 grudnia 2002 r. zawartej pomiędzy ministrem zdrowia a Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Z kredytu mogą skorzystać osoby, które podjęły lub podejmą indywidualną praktykę zawodową, bądź rozpoczną prowadzenie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Żeby móc skorzystać z kredytu, kredytobiorca musi zrezygnować z pracy w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Ustawa określa również szczegółowe wymagania, dotyczące trybu i terminu rozwiązania umowy o pracę w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, m.in. wymagane jest, aby kredytobiorca był zatrudniony w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej w dniu 1 stycznia 2002 r.

Kredyt może być przeznaczony na adaptację pomieszczeń, zakup wyposażenia, aparatury lub sprzętu medycznego oraz środków transportu, służących prowadzeniu działalności medycznej. Udział własny kredytobiorcy stanowi nie mniej niż 10 procent wartości przedsięwzięcia. W przypadku lekarzy i lekarzy stomatologów kwota kredytu nie może przekroczyć 70 tys. złotych, natomiast w przypadku pielęgniarek i położnych 40 tys. złotych. Kredytobiorca może korzystać z więcej niż jednego kredytu, jeżeli łączna wartość tych kredytów nie przekroczy powyższych kwot.

Stopa procentowa dla kredytobiorcy wynosi połowę stopy redyskonta weksli w NBP. Kredyt udzielany jest na okres do pięciu lat z możliwością karencji w spłacie kapitału do 12 miesięcy. Okresu karencji nie wlicza się do okresu kredytowania. Rodzaj zabezpieczenia zależy od przedmiotu kredytowania oraz kwoty kredytu. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest przewłaszczenie aparatury medycznej lub sprzętu medycznego, zastaw rejestrowy na środku transportu wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową lub inne zabezpieczenia stosowane przez Bank.

BGK umarza 20 procent udzielonego kredytu po terminowej spłacie 80 procent kwoty kredytu wykorzystanego zgodnie z przeznaczeniem. Umorzenie może być dokonane, gdy spełniony jest jeden z warunków:

l kredytobiorca prowadzący praktykę lekarską przez okres nie krótszy niż trzy lata, zatrudniał co najmniej jednego pracownika w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,

l kredytobiorca prowadzący indywidualną praktykę pielęgniarek, indywidualną praktykę położnych, przez okres nie krótszy niż trzy lata zatrudniał pracownika, którego czas pracy w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy stanowi równoważnik 0,5,

l kredytobiorca prowadzący grupową praktykę lekarską, pielęgniarek lub położnych, bądź prowadzący niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, przez okres nie krótszy niż trzy lata zatrudniał pracowników, których łączny czas pracy w przeliczeniu na pełny miesięczny wymiar czasu pracy stanowi równoważnik 1,5,

l kredytobiorca rozpoczął działalność w miejscowości o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 10 tys.

Bank Gospodarstwa Krajowego w okresie funkcjonowania programu, czyli od 2003 roku, udzielił ponad 300 kredytów o wartości przekraczającej 16 mln zł. Kwota zrealizowanych dopłat do oprocentowania oraz dokonanych umorzeń wyniosła łącznie 2,24 mln zł.


ARKADIUSZ GARBARCZYK

dyrektor departamentu wspierania przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA