REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet jednokrotne złamanie zakazu grozi cofnięciem zezwolenia

Mk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 

Nieprzestrzeganie zasad obrotu napojami alkoholowymi określonych w art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.) odnosi się również do jednokrotnego zachowania, dlatego każdy przypadek sprzedaży alkoholu osobie nieletniej stanowi usprawiedliwioną podstawę do cofnięcia przedsiębiorcy pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

REKLAMA

Wyrok NSA z 21 czerwca 2007 r.

SYGN. AKT II GSK 49/07

STAN FAKTYCZNY

Prezydent miasta cofnął przedsiębiorcy zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18 proc. alkoholu. Powodem cofnięcia zezwolenia była sprzedaż alkoholu - dwóch puszek piwa małoletnim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Od jego decyzji przedsiębiorca wniósł skargę do WSA, którą sąd oddalił. WSA wskazał, że zgodnie z art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy o wychowaniu w trzeźwości, organ administracji publicznej cofa zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w przypadku nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych - w tym sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw. Sąd podzielił stanowisko organów administracji orzekających w sprawie, zgodnie z którym decyzja taka nie ma charakteru uznaniowego. Według sądu wyraz nieprzestrzeganie zawarty w przepisie art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy występuje wprawdzie w liczbie mnogiej, jednakże takie sformułowanie nie sugeruje powtarzalności zdarzeń (naruszeń) jako przesłanki do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Od wyroku sądu I instancji skarżąca spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA. Uzasadniając skargę kasacyjną spółka wskazała m.in., że jednorazowy przypadek sprzedaży alkoholu osobie, która nie ukończyła 18 lat, nie stanowi przesłanki uprawniającej organ do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Według przedsiębiorcy, wykładnia logiczna, celowościowa i gramatyczna art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy wskazuje, że ustawodawca nie miał na myśli jednostkowego i niezawinionego zachowania podmiotu gospodarczego, lecz zdarzenia powtarzające się w czasie. W ocenie spółki, odmienna interpretacja wskazanego przepisu, sprawia, że sankcja w postaci cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu za jednorazowy przypadek sprzedaży alkoholu nieletniemu jest niewspółmiernie wysoka i nieadekwatna do czynu.

 

UZASADNIENIE

NSA nie podzielił argumentów skarżącej spółki i oddalił skargę kasacyjną.

REKLAMA

Zdaniem NSA sąd I instancji słusznie stwierdził, że zastosowanie w przepisie liczby mnogiej w odniesieniu do nieprzestrzegania zasad sprzedaży napojów alkoholowych wskazuje na wielość zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a nie wielokrotność naruszeń tych zasad. W ocenie NSA nie sposób zgodzić się z poglądem skarżącej, że podstawą cofnięcia zezwolenia jest sprzedaż (podanie) więcej niż jednej osobie do lat 18 napojów alkoholowych. Sąd wyjaśnił, że przepis art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy używa liczby mnogiej w odniesieniu do kupującego (osoby nieletniej) i przedmiotu sprzedaży (napoje alkoholowe), a nie do ilości naruszeń zasad sprzedaży.

NSA stwierdził, że gdyby ustawodawca w art. 18 ust 10 pkt 1 lit. a) ustawy o wychowaniu w trzeźwości uwarunkował cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych od zaistnienia kilku zdarzeń, wówczas wprowadziłby regulację analogiczną do tej zawartej w art. 18 ust. 10 pkt 3 omawianej ustawy. W przepisie tym wskazano, że określone w nim działania uzasadniające cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (zakłócanie porządku publicznego w miejscu sprzedaży alkoholu lub w najbliższej okolicy) muszą się powtarzać co najmniej dwukrotnie w ciągu sześciu miesięcy. Zdaniem sądu tylko w przypadku określonym w art. 18 ust. 10 pkt 3 jednorazowe zdarzenie nie jest wystarczającą podstawą do cofnięcia zezwolenia.

(MK)

OPINIA

Michał Kowalski, asystent sędziego NSA

Michał Kowalski

asystent sędziego NSA

NSA w przedstawionym orzeczeniu odniósł się do niezwykle ważnego, z punktu widzenia podmiotów prowadzących sprzedaż alkoholu, zagadnienia sankcji związanych z naruszeniem zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Zagadnienie stosowania przez organy administracji instrumentów sankcjonujących złamanie zasad ustanowionych w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wydaje się wciąż aktualne, głównie ze względu na powszechność tego problemu. NSA potwierdził stanowisko sądu administracyjnego pierwszej instancji, jak też organów orzekających w sprawie, zgodnie z którym nawet jednorazowy, ujawniony przypadek sprzedaży alkoholu osobie nieletniej obliguje organ do cofnięcia pozwolenia na sprzedaż produktów alkoholowych. NSA przypomniał również o wartościach nadrzędnych, których zagwarantowaniu służy wspomniana ustawa. Takie wartości, jak życie w trzeźwości i zdrowie obywateli, w tym przypadku podlegają szczególnej ochronie państwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA