REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet jednokrotne złamanie zakazu grozi cofnięciem zezwolenia

Mk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 

Nieprzestrzeganie zasad obrotu napojami alkoholowymi określonych w art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.) odnosi się również do jednokrotnego zachowania, dlatego każdy przypadek sprzedaży alkoholu osobie nieletniej stanowi usprawiedliwioną podstawę do cofnięcia przedsiębiorcy pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

REKLAMA

Wyrok NSA z 21 czerwca 2007 r.

SYGN. AKT II GSK 49/07

STAN FAKTYCZNY

Prezydent miasta cofnął przedsiębiorcy zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18 proc. alkoholu. Powodem cofnięcia zezwolenia była sprzedaż alkoholu - dwóch puszek piwa małoletnim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Od jego decyzji przedsiębiorca wniósł skargę do WSA, którą sąd oddalił. WSA wskazał, że zgodnie z art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy o wychowaniu w trzeźwości, organ administracji publicznej cofa zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w przypadku nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych - w tym sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw. Sąd podzielił stanowisko organów administracji orzekających w sprawie, zgodnie z którym decyzja taka nie ma charakteru uznaniowego. Według sądu wyraz nieprzestrzeganie zawarty w przepisie art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy występuje wprawdzie w liczbie mnogiej, jednakże takie sformułowanie nie sugeruje powtarzalności zdarzeń (naruszeń) jako przesłanki do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Od wyroku sądu I instancji skarżąca spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA. Uzasadniając skargę kasacyjną spółka wskazała m.in., że jednorazowy przypadek sprzedaży alkoholu osobie, która nie ukończyła 18 lat, nie stanowi przesłanki uprawniającej organ do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Według przedsiębiorcy, wykładnia logiczna, celowościowa i gramatyczna art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy wskazuje, że ustawodawca nie miał na myśli jednostkowego i niezawinionego zachowania podmiotu gospodarczego, lecz zdarzenia powtarzające się w czasie. W ocenie spółki, odmienna interpretacja wskazanego przepisu, sprawia, że sankcja w postaci cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu za jednorazowy przypadek sprzedaży alkoholu nieletniemu jest niewspółmiernie wysoka i nieadekwatna do czynu.

 

UZASADNIENIE

NSA nie podzielił argumentów skarżącej spółki i oddalił skargę kasacyjną.

REKLAMA

Zdaniem NSA sąd I instancji słusznie stwierdził, że zastosowanie w przepisie liczby mnogiej w odniesieniu do nieprzestrzegania zasad sprzedaży napojów alkoholowych wskazuje na wielość zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a nie wielokrotność naruszeń tych zasad. W ocenie NSA nie sposób zgodzić się z poglądem skarżącej, że podstawą cofnięcia zezwolenia jest sprzedaż (podanie) więcej niż jednej osobie do lat 18 napojów alkoholowych. Sąd wyjaśnił, że przepis art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy używa liczby mnogiej w odniesieniu do kupującego (osoby nieletniej) i przedmiotu sprzedaży (napoje alkoholowe), a nie do ilości naruszeń zasad sprzedaży.

NSA stwierdził, że gdyby ustawodawca w art. 18 ust 10 pkt 1 lit. a) ustawy o wychowaniu w trzeźwości uwarunkował cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych od zaistnienia kilku zdarzeń, wówczas wprowadziłby regulację analogiczną do tej zawartej w art. 18 ust. 10 pkt 3 omawianej ustawy. W przepisie tym wskazano, że określone w nim działania uzasadniające cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (zakłócanie porządku publicznego w miejscu sprzedaży alkoholu lub w najbliższej okolicy) muszą się powtarzać co najmniej dwukrotnie w ciągu sześciu miesięcy. Zdaniem sądu tylko w przypadku określonym w art. 18 ust. 10 pkt 3 jednorazowe zdarzenie nie jest wystarczającą podstawą do cofnięcia zezwolenia.

(MK)

OPINIA

Michał Kowalski, asystent sędziego NSA

Michał Kowalski

asystent sędziego NSA

NSA w przedstawionym orzeczeniu odniósł się do niezwykle ważnego, z punktu widzenia podmiotów prowadzących sprzedaż alkoholu, zagadnienia sankcji związanych z naruszeniem zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Zagadnienie stosowania przez organy administracji instrumentów sankcjonujących złamanie zasad ustanowionych w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wydaje się wciąż aktualne, głównie ze względu na powszechność tego problemu. NSA potwierdził stanowisko sądu administracyjnego pierwszej instancji, jak też organów orzekających w sprawie, zgodnie z którym nawet jednorazowy, ujawniony przypadek sprzedaży alkoholu osobie nieletniej obliguje organ do cofnięcia pozwolenia na sprzedaż produktów alkoholowych. NSA przypomniał również o wartościach nadrzędnych, których zagwarantowaniu służy wspomniana ustawa. Takie wartości, jak życie w trzeźwości i zdrowie obywateli, w tym przypadku podlegają szczególnej ochronie państwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA