REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet jednokrotne złamanie zakazu grozi cofnięciem zezwolenia

Mk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 

Nieprzestrzeganie zasad obrotu napojami alkoholowymi określonych w art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.) odnosi się również do jednokrotnego zachowania, dlatego każdy przypadek sprzedaży alkoholu osobie nieletniej stanowi usprawiedliwioną podstawę do cofnięcia przedsiębiorcy pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

REKLAMA

Wyrok NSA z 21 czerwca 2007 r.

SYGN. AKT II GSK 49/07

STAN FAKTYCZNY

Prezydent miasta cofnął przedsiębiorcy zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18 proc. alkoholu. Powodem cofnięcia zezwolenia była sprzedaż alkoholu - dwóch puszek piwa małoletnim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Od jego decyzji przedsiębiorca wniósł skargę do WSA, którą sąd oddalił. WSA wskazał, że zgodnie z art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy o wychowaniu w trzeźwości, organ administracji publicznej cofa zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w przypadku nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych - w tym sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw. Sąd podzielił stanowisko organów administracji orzekających w sprawie, zgodnie z którym decyzja taka nie ma charakteru uznaniowego. Według sądu wyraz nieprzestrzeganie zawarty w przepisie art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy występuje wprawdzie w liczbie mnogiej, jednakże takie sformułowanie nie sugeruje powtarzalności zdarzeń (naruszeń) jako przesłanki do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Od wyroku sądu I instancji skarżąca spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA. Uzasadniając skargę kasacyjną spółka wskazała m.in., że jednorazowy przypadek sprzedaży alkoholu osobie, która nie ukończyła 18 lat, nie stanowi przesłanki uprawniającej organ do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Według przedsiębiorcy, wykładnia logiczna, celowościowa i gramatyczna art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy wskazuje, że ustawodawca nie miał na myśli jednostkowego i niezawinionego zachowania podmiotu gospodarczego, lecz zdarzenia powtarzające się w czasie. W ocenie spółki, odmienna interpretacja wskazanego przepisu, sprawia, że sankcja w postaci cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu za jednorazowy przypadek sprzedaży alkoholu nieletniemu jest niewspółmiernie wysoka i nieadekwatna do czynu.

 

UZASADNIENIE

NSA nie podzielił argumentów skarżącej spółki i oddalił skargę kasacyjną.

REKLAMA

Zdaniem NSA sąd I instancji słusznie stwierdził, że zastosowanie w przepisie liczby mnogiej w odniesieniu do nieprzestrzegania zasad sprzedaży napojów alkoholowych wskazuje na wielość zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a nie wielokrotność naruszeń tych zasad. W ocenie NSA nie sposób zgodzić się z poglądem skarżącej, że podstawą cofnięcia zezwolenia jest sprzedaż (podanie) więcej niż jednej osobie do lat 18 napojów alkoholowych. Sąd wyjaśnił, że przepis art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a) ustawy używa liczby mnogiej w odniesieniu do kupującego (osoby nieletniej) i przedmiotu sprzedaży (napoje alkoholowe), a nie do ilości naruszeń zasad sprzedaży.

NSA stwierdził, że gdyby ustawodawca w art. 18 ust 10 pkt 1 lit. a) ustawy o wychowaniu w trzeźwości uwarunkował cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych od zaistnienia kilku zdarzeń, wówczas wprowadziłby regulację analogiczną do tej zawartej w art. 18 ust. 10 pkt 3 omawianej ustawy. W przepisie tym wskazano, że określone w nim działania uzasadniające cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (zakłócanie porządku publicznego w miejscu sprzedaży alkoholu lub w najbliższej okolicy) muszą się powtarzać co najmniej dwukrotnie w ciągu sześciu miesięcy. Zdaniem sądu tylko w przypadku określonym w art. 18 ust. 10 pkt 3 jednorazowe zdarzenie nie jest wystarczającą podstawą do cofnięcia zezwolenia.

(MK)

OPINIA

Michał Kowalski, asystent sędziego NSA

Michał Kowalski

asystent sędziego NSA

NSA w przedstawionym orzeczeniu odniósł się do niezwykle ważnego, z punktu widzenia podmiotów prowadzących sprzedaż alkoholu, zagadnienia sankcji związanych z naruszeniem zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Zagadnienie stosowania przez organy administracji instrumentów sankcjonujących złamanie zasad ustanowionych w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wydaje się wciąż aktualne, głównie ze względu na powszechność tego problemu. NSA potwierdził stanowisko sądu administracyjnego pierwszej instancji, jak też organów orzekających w sprawie, zgodnie z którym nawet jednorazowy, ujawniony przypadek sprzedaży alkoholu osobie nieletniej obliguje organ do cofnięcia pozwolenia na sprzedaż produktów alkoholowych. NSA przypomniał również o wartościach nadrzędnych, których zagwarantowaniu służy wspomniana ustawa. Takie wartości, jak życie w trzeźwości i zdrowie obywateli, w tym przypadku podlegają szczególnej ochronie państwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

REKLAMA

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

REKLAMA

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

Renta wdowia 2025 r. Gdzie złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń? Gdzie złożyć wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej?

1 stycznia 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o tzw. rentę wdowią. Już pierwszego dnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 700 wniosków o tzw. rentę wdowią.

REKLAMA