REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co 6 sekund umiera na cukrzycę jedna osoba

Co 6 sekund umiera na cukrzycę jedna osoba
Co 6 sekund umiera na cukrzycę jedna osoba
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co 6 sekund w 2022 r. na świecie umiera jedna osoba na skutek cukrzycy lub jej konsekwencji – podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 r. cukrzyca będzie 7. z najczęstszych przyczyn zgonów.

REKLAMA

Jakie są prognozy co do liczby zmarłych przez cukrzycę do 2030?

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 r. cukrzyca będzie 7. z najczęstszych przyczyn zgonów. Według jej danych, w 1980 roku na cukrzycę chorowało na świecie „tylko” 108 milionów osób. Z kolei w 2014 roku ta liczba wzrosła do 422 milionów.

Ile jest w Polsce chorych na cukrzycę w 2022 r.?

W Polsce mieszka ok. 3,5 mln osób chorych na cukrzycę, z czego 1/3 (ponad milion) nie wie o swojej chorobie. Co oznacza, że co 11. mieszkaniec naszego kraju jest diabetykiem.

– Skala problemu jest poważna, a najbardziej niepokoi liczba niezdiagnozowanych przypadków. Wiele osób nie robi regularnie badań, więc nie wie o swojej chorobie. A to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Wystarczy spojrzeć na statystyki umieralności. Dodam, że cukrzycę uznaje się za chorobę cywilizacyjną, a na jej rozwój wpływa też tryb życia. Przypomnę, że nie leczona może wywoływać m.in. miażdżycę, niewydolność nerek i prowadzić do śmierci. Dlatego tym bardziej trzeba pamiętać o profilaktyce, która jest podstawą skutecznego leczenia – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia

Jakie powikłania powoduje cukrzyca?

Wśród powikłań cukrzycy znajdują się m.in. zmiany miażdżycowe, retinopatia, nefropatia. Ponadto choroba ta źle wpływa na prawidłowe działanie układu krążenia, zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Diabetycy mają też kłopoty ze wzrokiem, a uszkodzenia nerwów obwodowych dolnych kończyn, wywołują tzw. stopę cukrzycową, która może być przyczyną amputacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  • Cukrzyca uznawana jest dziś za pierwszą, niezakaźną epidemię w historii – co 6 sekund umiera na świecie jedna osoba na skutek cukrzycy lub jej konsekwencji, 
  • Co 11. Polak jest diabetykiem, a ponad milion nie wie o swojej chorobie.

Co zrobić, aby nie zachorować na cukrzycę

Nie bez znaczenia dla rozwoju cukrzycy jest tryb życia. Siedząca praca i brak aktywności fizycznej w wolnym czasie, prowadzi do otyłości, a to prosta droga do cukrzycy. Wzrost masy ciała to pierwszy sygnał, aby udać się do diabetologa. Warto podkreślić, że zmiana trybu życia nawet w stanie przedcukrzycowym – odpowiednia dieta, ruch, rezygnacja z używek – może go skutecznie cofnąć i efekcie zatrzymać lub spowolnić rozwój cukrzycy typu 2. Zdrowy styl życia to również skuteczny sposób na zapobieganie powikłań cukrzycy, gdy ta została już zdiagnozowana. Da się z nią żyć, choć wiadomo, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, w tym także pracę.

Profilaktyka przed cukrzycą

Problem zauważają nie tylko lekarze i środowisko medyczne, ale również pracodawcy. Chcąc zadbać od dobrostan pracowników zapewniają im zatem szybki dostęp do świadczeń medycznych, m.in. dzięki grupowym ubezpieczeniom zdrowotnym i różnym programom profilaktycznym.

REKLAMA

Rynek ubezpieczeń, widząc potrzeby pracodawców, oferuje specjalne pakiety ubezpieczeń zdrowotnych zawierające m.in. zestawy badań i konsultacji specjalistycznych pomagających szybko wykryć i przeciwdziałać cukrzycy. Z naszych obserwacji wynika, że firmy coraz częściej poszukują takich polis grupowych. Dzięki temu profilaktyka staje się bardziej skuteczna, a jak wiemy z przysłowia: lepiej zapobiegać, niż leczyć  – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia

Dobrze skonstruowany pakiet powinien zawierać łatwy dostęp do konsultacji m.in. z: diabetologiem, internistą, kardiologiem i okulistą. Nie można jednak rozpocząć leczenia bez diagnostyki. Dlatego ubezpieczenie powinno uwzględniać odpowiednio dobraną listę badań, niezbędnych w profilaktyce i leczeniu cukrzycy, czyli m.in.: badanie poziomu glukozy, białka, kreatyniny we krwi, a także umożliwiać przeprowadzenie badań obrazowych EKG.

[1] dane Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA