REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji zwiększyły budżet NFZ o 9,1 mld zł

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji pozwoliły zwiększyć budżet NFZ o 9,1 mld zł
Polski Ład i prognozy wzrostu pensji pozwoliły zwiększyć budżet NFZ o 9,1 mld zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 rok zakładający zwiększenie wpływów do jego budżetu o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej środków przeznaczono na lecznictwo szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Zmiana zakłada zwiększenie wpływów do budżetu NFZ łącznie o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej pieniędzy otrzymają szpitale (ok. 5,2 mld zł) i ambulatoryjna opieka specjalistyczna (ok. 2,1 mld zł).

REKLAMA

Budżet NFZ - jak podzielone dodatkowe pieniądze dla służby zdrowia?

REKLAMA

Kolejno na podstawową opiekę zdrowotną przeznaczono dodatkowo 436,6 mln zł, na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień - 337,8 mln zł, rehabilitację leczniczą – 547,5 mln zł, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej - 114,2 mln zł, opiekę paliatywną i hospicyjną – 84,2 mln zł, leczenie stomatologiczne – 54,4 mln zł, pomoc doraźną i transport sanitarny – 6,5 mln zł.

Zwiększono tez koszty profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych ze środków własnych płatnika o 5 mln zł, świadczenia opieki zdrowotnej kontraktowane odrębnie o blisko 123 mln zł, zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz ich naprawa o 88,6 mln zł oraz koszty świadczeń opieki zdrowotnej z lat ubiegłych – zwiększenie o 38,58 mln zł.

Budżet NFZ zwiększono dzięki wyższej składki po Polskim Ładzie …..

Jak wyjaśnił wiceprezes NFZ Bernard Waśko, korekta planu finansowego wynika m.in. z rozwiązań dotyczących podatków uchwalonych jesienią i w związku z tym wzrostem wpływów ze składki zdrowotnej ok. 7 mld zł.

…. oraz zmianie prognozy przyrostu wynagrodzeń

REKLAMA

„Oprócz tej zmiany nastąpiła jeszcze korekta wskaźników makroekonomicznych, które minister finansów skorygował w styczniu tego roku, dotycząca głównie prognozy dynamiki przyrostu wynagrodzeń i wpływu jej na parametr, jakim są właśnie przychody ze składki zdrowotnej w kwocie ok. 2 mld zł. Sumarycznie daje to zwiększenie przychodów około 9 mld zł" - wyliczył wiceprezes NFZ. Dodał, że podział środków będzie odbywał się między wojewódzkie oddziały NFZ, zgodnie z przyjętym algorytmem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posłowie pytali m. in., na jakiej podstawie zadecydowano o podniesieniu środków wynikających ze wzrostu wynagrodzeń i w konsekwencji składki zdrowotnej, bo w budżecie taki wzrost nie został odnotowany. "Jakie pismo wpłynęło do MZ i NFZ, że przygotowano zmianę w planie finansowym NFZ?" - zapytała poseł Krystyna Skowrońska (KO). Posłowie pytali również o szacunki dotyczące kwoty przeznaczonej na zapowiadany - od 1 lipca br. - wzrost minimalnych wynagrodzeń dla personelu medycznego. Dodatkowo chcieli wiedzieć, czy zwiększone będą limity świadczeń dla szpitali. Zwrócili też uwagę, że w zmianie planu finansowego NFZ pojawiła się nowa pozycja dotycząca Funduszu Medycznego. Zaznaczyli, że miał on być zasilany środkami poza budżetem NFZ. Ponadto pytali, czy pojawi się więcej środków na refundację leków.

Od 1 kwietnia 2022 r. wydatki na leczenie uchodźców z budżetu NFZ

Kwestią poruszoną w czasie posiedzenia komisji była również sprawa finansowania opieki zdrowotnej Ukraińcom. Posłowie pytali też o sposób finansowania walki z epidemią w związku z tym, że od 1 kwietnia nie będzie już środków pochodzących na ten cel z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Wiceszef NFZ odpowiadając na pytania zaznaczył, że środki przeznaczone na leczenie Ukraińców nie zostały ujęte w planie finansowym NFZ i będą przekazywane w trybie uproszczonej procedury, analogicznie do tego, jak finansowano wydatki na COVID-19.

"Zaliczkowo płaciliśmy świadczeniodawcom z własnych środków. Następnie uzyskiwaliśmy z Ministerstwa Zdrowia refundację kosztów podniesionych świadczeń i taki analogiczny mechanizm będzie obowiązywał w tym przypadku. Tzn. będziemy płacić świadczeniodawcom najpierw za świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy, a następnie będziemy uzyskiwać jakby refundację z budżetu państwa, zgodnie ze specustawą" - powiedział Waśko.

Natomiast - jak kontynuował - środki na leczenie COVID-19, po wygaśnięciu Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, czyli od 1 kwietnia, będą rozliczane tak, jak inne świadczenia zdrowotne.

Podwyżka od 1 kwietnia 2022 r. taryfy świadczeń zdrowotnych

Wiceprezes NFZ zaznaczył również, że od 1 kwietnia 2022 roku, zgodnie z rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w związku z inflacją, taryfa świadczeń zdrowotnych zostanie podniesiona o 4,5 proc. To do końca tego roku prawie 3 mld zł więcej na świadczenia dla placówek medycznych. Środki te pochodzić będą ze wzrostu przychodów ze składki zdrowotnej.

Budżet NFZ a limity świadczeń

Z kolei odnosząc się do kwestii limitów świadczeń w szpitalach powiedział, że to złożony problemem, bo aby je znieść, trzeba by odejść od ryczałtowego finansowania. Dodał, że kwestia jest otwarta. Przyznał, że część szpitali te limity przekracza i korzysta na tym rozwiązaniu, ale głównie powiatowe szpitale mają problem z wykonaniem limitu, a oczekują, że NFZ będzie płacić za niewykonanie tego limitu.

Budżet NFZ a minimalne wynagrodzenie osobom wykonującym zawód medyczny

Przyznał również, że nie ma jeszcze ostatecznego kształtu projektu ustawy dotyczącego podniesienia minimalnego wynagrodzenia osobom wykonującym zawód medyczny. Resort zapowiadał, że nastąpi to od 1 lipca br. Waśko przekazał, że trudno oszacować na razie skutki finansowe takiego rozwiązania, ale "to kwota kilku miliardów złotych". Nie jest też przesądzone, czy będą na to wyodrębnione środki, czy znajdą się w koszyku świadczeń przekazywanych podmiotom leczniczym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA