REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji zwiększyły budżet NFZ o 9,1 mld zł

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji pozwoliły zwiększyć budżet NFZ o 9,1 mld zł
Polski Ład i prognozy wzrostu pensji pozwoliły zwiększyć budżet NFZ o 9,1 mld zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 rok zakładający zwiększenie wpływów do jego budżetu o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej środków przeznaczono na lecznictwo szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Zmiana zakłada zwiększenie wpływów do budżetu NFZ łącznie o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej pieniędzy otrzymają szpitale (ok. 5,2 mld zł) i ambulatoryjna opieka specjalistyczna (ok. 2,1 mld zł).

REKLAMA

Budżet NFZ - jak podzielone dodatkowe pieniądze dla służby zdrowia?

REKLAMA

Kolejno na podstawową opiekę zdrowotną przeznaczono dodatkowo 436,6 mln zł, na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień - 337,8 mln zł, rehabilitację leczniczą – 547,5 mln zł, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej - 114,2 mln zł, opiekę paliatywną i hospicyjną – 84,2 mln zł, leczenie stomatologiczne – 54,4 mln zł, pomoc doraźną i transport sanitarny – 6,5 mln zł.

Zwiększono tez koszty profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych ze środków własnych płatnika o 5 mln zł, świadczenia opieki zdrowotnej kontraktowane odrębnie o blisko 123 mln zł, zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz ich naprawa o 88,6 mln zł oraz koszty świadczeń opieki zdrowotnej z lat ubiegłych – zwiększenie o 38,58 mln zł.

Budżet NFZ zwiększono dzięki wyższej składki po Polskim Ładzie …..

Jak wyjaśnił wiceprezes NFZ Bernard Waśko, korekta planu finansowego wynika m.in. z rozwiązań dotyczących podatków uchwalonych jesienią i w związku z tym wzrostem wpływów ze składki zdrowotnej ok. 7 mld zł.

…. oraz zmianie prognozy przyrostu wynagrodzeń

REKLAMA

„Oprócz tej zmiany nastąpiła jeszcze korekta wskaźników makroekonomicznych, które minister finansów skorygował w styczniu tego roku, dotycząca głównie prognozy dynamiki przyrostu wynagrodzeń i wpływu jej na parametr, jakim są właśnie przychody ze składki zdrowotnej w kwocie ok. 2 mld zł. Sumarycznie daje to zwiększenie przychodów około 9 mld zł" - wyliczył wiceprezes NFZ. Dodał, że podział środków będzie odbywał się między wojewódzkie oddziały NFZ, zgodnie z przyjętym algorytmem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posłowie pytali m. in., na jakiej podstawie zadecydowano o podniesieniu środków wynikających ze wzrostu wynagrodzeń i w konsekwencji składki zdrowotnej, bo w budżecie taki wzrost nie został odnotowany. "Jakie pismo wpłynęło do MZ i NFZ, że przygotowano zmianę w planie finansowym NFZ?" - zapytała poseł Krystyna Skowrońska (KO). Posłowie pytali również o szacunki dotyczące kwoty przeznaczonej na zapowiadany - od 1 lipca br. - wzrost minimalnych wynagrodzeń dla personelu medycznego. Dodatkowo chcieli wiedzieć, czy zwiększone będą limity świadczeń dla szpitali. Zwrócili też uwagę, że w zmianie planu finansowego NFZ pojawiła się nowa pozycja dotycząca Funduszu Medycznego. Zaznaczyli, że miał on być zasilany środkami poza budżetem NFZ. Ponadto pytali, czy pojawi się więcej środków na refundację leków.

Od 1 kwietnia 2022 r. wydatki na leczenie uchodźców z budżetu NFZ

Kwestią poruszoną w czasie posiedzenia komisji była również sprawa finansowania opieki zdrowotnej Ukraińcom. Posłowie pytali też o sposób finansowania walki z epidemią w związku z tym, że od 1 kwietnia nie będzie już środków pochodzących na ten cel z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Wiceszef NFZ odpowiadając na pytania zaznaczył, że środki przeznaczone na leczenie Ukraińców nie zostały ujęte w planie finansowym NFZ i będą przekazywane w trybie uproszczonej procedury, analogicznie do tego, jak finansowano wydatki na COVID-19.

"Zaliczkowo płaciliśmy świadczeniodawcom z własnych środków. Następnie uzyskiwaliśmy z Ministerstwa Zdrowia refundację kosztów podniesionych świadczeń i taki analogiczny mechanizm będzie obowiązywał w tym przypadku. Tzn. będziemy płacić świadczeniodawcom najpierw za świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy, a następnie będziemy uzyskiwać jakby refundację z budżetu państwa, zgodnie ze specustawą" - powiedział Waśko.

Natomiast - jak kontynuował - środki na leczenie COVID-19, po wygaśnięciu Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, czyli od 1 kwietnia, będą rozliczane tak, jak inne świadczenia zdrowotne.

Podwyżka od 1 kwietnia 2022 r. taryfy świadczeń zdrowotnych

Wiceprezes NFZ zaznaczył również, że od 1 kwietnia 2022 roku, zgodnie z rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w związku z inflacją, taryfa świadczeń zdrowotnych zostanie podniesiona o 4,5 proc. To do końca tego roku prawie 3 mld zł więcej na świadczenia dla placówek medycznych. Środki te pochodzić będą ze wzrostu przychodów ze składki zdrowotnej.

Budżet NFZ a limity świadczeń

Z kolei odnosząc się do kwestii limitów świadczeń w szpitalach powiedział, że to złożony problemem, bo aby je znieść, trzeba by odejść od ryczałtowego finansowania. Dodał, że kwestia jest otwarta. Przyznał, że część szpitali te limity przekracza i korzysta na tym rozwiązaniu, ale głównie powiatowe szpitale mają problem z wykonaniem limitu, a oczekują, że NFZ będzie płacić za niewykonanie tego limitu.

Budżet NFZ a minimalne wynagrodzenie osobom wykonującym zawód medyczny

Przyznał również, że nie ma jeszcze ostatecznego kształtu projektu ustawy dotyczącego podniesienia minimalnego wynagrodzenia osobom wykonującym zawód medyczny. Resort zapowiadał, że nastąpi to od 1 lipca br. Waśko przekazał, że trudno oszacować na razie skutki finansowe takiego rozwiązania, ale "to kwota kilku miliardów złotych". Nie jest też przesądzone, czy będą na to wyodrębnione środki, czy znajdą się w koszyku świadczeń przekazywanych podmiotom leczniczym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA