REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji zwiększyły budżet NFZ o 9,1 mld zł

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji pozwoliły zwiększyć budżet NFZ o 9,1 mld zł
Polski Ład i prognozy wzrostu pensji pozwoliły zwiększyć budżet NFZ o 9,1 mld zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 rok zakładający zwiększenie wpływów do jego budżetu o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej środków przeznaczono na lecznictwo szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Zmiana zakłada zwiększenie wpływów do budżetu NFZ łącznie o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej pieniędzy otrzymają szpitale (ok. 5,2 mld zł) i ambulatoryjna opieka specjalistyczna (ok. 2,1 mld zł).

REKLAMA

Budżet NFZ - jak podzielone dodatkowe pieniądze dla służby zdrowia?

REKLAMA

Kolejno na podstawową opiekę zdrowotną przeznaczono dodatkowo 436,6 mln zł, na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień - 337,8 mln zł, rehabilitację leczniczą – 547,5 mln zł, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej - 114,2 mln zł, opiekę paliatywną i hospicyjną – 84,2 mln zł, leczenie stomatologiczne – 54,4 mln zł, pomoc doraźną i transport sanitarny – 6,5 mln zł.

Zwiększono tez koszty profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych ze środków własnych płatnika o 5 mln zł, świadczenia opieki zdrowotnej kontraktowane odrębnie o blisko 123 mln zł, zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz ich naprawa o 88,6 mln zł oraz koszty świadczeń opieki zdrowotnej z lat ubiegłych – zwiększenie o 38,58 mln zł.

Budżet NFZ zwiększono dzięki wyższej składki po Polskim Ładzie …..

Jak wyjaśnił wiceprezes NFZ Bernard Waśko, korekta planu finansowego wynika m.in. z rozwiązań dotyczących podatków uchwalonych jesienią i w związku z tym wzrostem wpływów ze składki zdrowotnej ok. 7 mld zł.

…. oraz zmianie prognozy przyrostu wynagrodzeń

REKLAMA

„Oprócz tej zmiany nastąpiła jeszcze korekta wskaźników makroekonomicznych, które minister finansów skorygował w styczniu tego roku, dotycząca głównie prognozy dynamiki przyrostu wynagrodzeń i wpływu jej na parametr, jakim są właśnie przychody ze składki zdrowotnej w kwocie ok. 2 mld zł. Sumarycznie daje to zwiększenie przychodów około 9 mld zł" - wyliczył wiceprezes NFZ. Dodał, że podział środków będzie odbywał się między wojewódzkie oddziały NFZ, zgodnie z przyjętym algorytmem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posłowie pytali m. in., na jakiej podstawie zadecydowano o podniesieniu środków wynikających ze wzrostu wynagrodzeń i w konsekwencji składki zdrowotnej, bo w budżecie taki wzrost nie został odnotowany. "Jakie pismo wpłynęło do MZ i NFZ, że przygotowano zmianę w planie finansowym NFZ?" - zapytała poseł Krystyna Skowrońska (KO). Posłowie pytali również o szacunki dotyczące kwoty przeznaczonej na zapowiadany - od 1 lipca br. - wzrost minimalnych wynagrodzeń dla personelu medycznego. Dodatkowo chcieli wiedzieć, czy zwiększone będą limity świadczeń dla szpitali. Zwrócili też uwagę, że w zmianie planu finansowego NFZ pojawiła się nowa pozycja dotycząca Funduszu Medycznego. Zaznaczyli, że miał on być zasilany środkami poza budżetem NFZ. Ponadto pytali, czy pojawi się więcej środków na refundację leków.

Od 1 kwietnia 2022 r. wydatki na leczenie uchodźców z budżetu NFZ

Kwestią poruszoną w czasie posiedzenia komisji była również sprawa finansowania opieki zdrowotnej Ukraińcom. Posłowie pytali też o sposób finansowania walki z epidemią w związku z tym, że od 1 kwietnia nie będzie już środków pochodzących na ten cel z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Wiceszef NFZ odpowiadając na pytania zaznaczył, że środki przeznaczone na leczenie Ukraińców nie zostały ujęte w planie finansowym NFZ i będą przekazywane w trybie uproszczonej procedury, analogicznie do tego, jak finansowano wydatki na COVID-19.

"Zaliczkowo płaciliśmy świadczeniodawcom z własnych środków. Następnie uzyskiwaliśmy z Ministerstwa Zdrowia refundację kosztów podniesionych świadczeń i taki analogiczny mechanizm będzie obowiązywał w tym przypadku. Tzn. będziemy płacić świadczeniodawcom najpierw za świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy, a następnie będziemy uzyskiwać jakby refundację z budżetu państwa, zgodnie ze specustawą" - powiedział Waśko.

Natomiast - jak kontynuował - środki na leczenie COVID-19, po wygaśnięciu Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, czyli od 1 kwietnia, będą rozliczane tak, jak inne świadczenia zdrowotne.

Podwyżka od 1 kwietnia 2022 r. taryfy świadczeń zdrowotnych

Wiceprezes NFZ zaznaczył również, że od 1 kwietnia 2022 roku, zgodnie z rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w związku z inflacją, taryfa świadczeń zdrowotnych zostanie podniesiona o 4,5 proc. To do końca tego roku prawie 3 mld zł więcej na świadczenia dla placówek medycznych. Środki te pochodzić będą ze wzrostu przychodów ze składki zdrowotnej.

Budżet NFZ a limity świadczeń

Z kolei odnosząc się do kwestii limitów świadczeń w szpitalach powiedział, że to złożony problemem, bo aby je znieść, trzeba by odejść od ryczałtowego finansowania. Dodał, że kwestia jest otwarta. Przyznał, że część szpitali te limity przekracza i korzysta na tym rozwiązaniu, ale głównie powiatowe szpitale mają problem z wykonaniem limitu, a oczekują, że NFZ będzie płacić za niewykonanie tego limitu.

Budżet NFZ a minimalne wynagrodzenie osobom wykonującym zawód medyczny

Przyznał również, że nie ma jeszcze ostatecznego kształtu projektu ustawy dotyczącego podniesienia minimalnego wynagrodzenia osobom wykonującym zawód medyczny. Resort zapowiadał, że nastąpi to od 1 lipca br. Waśko przekazał, że trudno oszacować na razie skutki finansowe takiego rozwiązania, ale "to kwota kilku miliardów złotych". Nie jest też przesądzone, czy będą na to wyodrębnione środki, czy znajdą się w koszyku świadczeń przekazywanych podmiotom leczniczym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Emerytka
  2022-03-23 17:07:53
  Taak, płacę dwa razy tzw. Składkę (emerytura i praca). To nie jest żadna składka tylko podatek, który płacą ci którzy chcą albo muszą pracować na emeryturze 😡. Zwykłe oszustwo....
  0
 • 8 gwiazdek
  2022-03-23 17:28:12
  I co kase zabierają a do specjalisty za 2 lata zwykłe złodziejstwo polskiego rządu ludzie nie dajcie się ogłupiać i zróbcie co trzeba na wyborach
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA