Czy umowy zawierane na realizację zadań w programie rozwiązywania problemów alkoholowych podlegają Prawu zamówień publicznych?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź na pytanie nr 1. Zamówienia związane z realizacją zadań zapisanych w gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii nie są zwolnione w ustawie Prawo zamówień publicznych z jej zastosowania.
REKLAMA
Odpowiedź na pytanie nr 2. Umowy w sprawie zamówień publicznych, a więc i usługi konsultantów, co do zasady, powinny być zawierane na czas oznaczony. Tym niemniej, ze względu krótki opis problemu w pytaniu, nie można wykluczyć, że zadania te są zadaniami z zakresu zdrowia publicznego, podlegającemu ustawie o zdrowiu publicznym i w związku z tym, na podstawie art. 14 ust 1 tej ustawy, powierzenie realizacji odbywa się w trybie konkursu ofert, zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym.
UZASADNIENIE
Ustawa Prawo zamówień publicznych a programy rozwiązywania problemów alkoholowych
Ustawa Prawo zamówień publicznych nie zwalnia z jej stosowania zamówienia dotyczące realizacji programu rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Oczywiście obowiązują tu zasady ogólne, czyli np. próg zastosowania ustawy od wartości 130 tysięcy złotych. Nie podlegają również przepisom ustawy umowy z zakresu Prawa pracy. Jeżeli jednak zamawiający nie chce zatrudniać konsultanta na podstawie umowy pracę, należy obliczyć wartość zamówienia i w zależności od tej wartości zawrzeć umowę z pominięciem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych lub z jej zastosowaniem.
Na jaki okres zawiera się umowy zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych?
Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych umowy mogą być zawierane na okres do 4 lat. Zamawiający może zawrzeć umowę, której przedmiotem są świadczenia powtarzające się lub ciągłe, na okres dłuższy niż 4 lata, jeżeli wykonanie zamówienia w dłuższym okresie spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia w stosunku do okresu czteroletniego lub jest to uzasadnione zdolnościami płatniczymi zamawiającego lub zakresem planowanych nakładów oraz okresem niezbędnym do ich spłaty (art. 343 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych).
Podstawa prawna:
art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 343 ust.2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.)
art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (j.t. Dz.U. z 2021 r., poz. 1956 ze zm.).
Piotr Wiśniewski
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.