REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lista 27 szpitali leczących ostrą fazę udaru w programie pilotażowym [trombektomia mechaniczna]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Lista 27 szpitali leczących ostrą fazę udaru w programie pilotażowym [trombektomia mechaniczna]
Lista 27 szpitali leczących ostrą fazę udaru w programie pilotażowym [trombektomia mechaniczna]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie z udarem? Jaki szpital? Z oddziałem udarowym. A jak nie ma takiego, to szpital najbliższy.

W Polsce 27 szpitali uczestniczy w programie pilotażowym leczenia ostrej fazy udaru. Na czym polega pilotaż? Na metodzie leczenia. To przezcewnikowa trombektomia mechaniczna naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych.

REKLAMA

Ministerialny program pilotażowy wystartował w 2018 r. w siedmiu ośrodkach w Polsce. Dziś jest ich w programie 27. Mamy więc postęp.

Podstawą prawną dla programu jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z 11 października 2018 r.

Gdzie z udarem? Który szpital?

Które szpitale są w programie pilotażowym leczenia udaru?

Lista szpitali realizujących program:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka — Centrum Medycyny Ratunkowej;
  2. Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
  3. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie;
  4. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie;
  5. Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach sp. z o.o.;
  6. Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim;
  7. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie;
  8. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie;
  9. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu;
  10. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie;
  11. Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;
  12. Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.;
  13. Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy;
  14. Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu;
  15. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
  16. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
  17. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu;
  18. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku;
  19. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie;
  20. Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi;
  21. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie;
  22. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu;
  23. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie;
  24. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu;
  25. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu;
  26. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach;
  27. Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

Nowe szpitale w programie leczenia udaru

Do programu dołączył szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Placówka jest trzecim ośrodkiem w regionie, biorącym udział w tym pilotażu.

REKLAMA

"W leczeniu udarów mózgu najważniejszy jest czas dotarcia pacjenta do szpitala oraz zastosowanie nowoczesnych leków i technologii medycznych. Przystąpienie Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego do pilotażu oznacza dla pacjentów szybki dostęp do profesjonalnej pomocy" – powiedział wicemarszałek dolnośląski Marcin Krzyżanowski.

W woj. dolnośląskim, oprócz wałbrzyskiego szpitala, do programu należy drugi szpital marszałkowski – Szpital im. Marciniaka we Wrocławiu i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Jak często dochodzi do udaru?

W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Jest on trzecią co do częstości przyczyną zgonu w naszym kraju i najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa. Zachorować może każdy – zarówno osoby starsze, jak i młodsze, a nawet dzieci.

Co jest przyczyną udaru?

Udar niedokrwienny mózgu wynika z niedrożności naczyń i stanowi ponad 80 proc. wszystkich incydentów naczyniowych.

Co to jest trombektomia?

REKLAMA

Przezcewnikowa trombektomia mechaniczna naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych jest nowoczesną, małoinwazyjną metodą leczenia. Polega na mechanicznym usunięciu zatoru z naczynia krwionośnego. Znacząco zwiększa szanse chorych na skuteczne wyleczenie i na powrót do w pełni samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Jest uznawana za przełom w leczeniu tego typu schorzeń i zalecana przez czołowe światowe organizacje medyczne.

Udar niedokrwienny mózgu w części przypadków jest powodowany niedrożnością dużego naczynia wewnątrzczaszkowego. Dowiedziono, że mechaniczna trombektomia, czyli usunięcie zakrzepu z naczynia znacznie poprawia szansę na odzyskanie sprawności po udarze. W badaniach naukowych prowadzonych w USA oraz w Unii Europejskiej udowodniono, że mechaniczna trombektomia
w ciągu 6 pierwszych godzin od wystąpienia udaru zwiększa szansę poprawy stanu zdrowia pacjenta - w szczególności zmniejszenie późniejszego stopnia niesprawności.

Niedrożność dużego naczynia wewnątrzczaszkowego należy podejrzewać u chorych z deficytem co najmniej 6 punktów w skali NIHSS i /lub hiperdensyjnej tętnicy mózgowej. W celu potwierdzenia niedrożności naczynia należy wykonać angio-CT lub angio-NMR. Jeśli pacjent kwalifikuje się do trombolizy dożylnej, należy bezzwłocznie rozpocząć wlew i przekazać chorego do ośrodka wykonującego zabieg. Pacjenta należy przekazać bez oczekiwania na efekt trombolizy dożylnej.

O ile jest to możliwe badanie obrazowe naczyń powinno objąć oprócz tętnic wewnątrzczaszkowych także tętnice szyjne. Pozwala to na ocenę współistniejących patologii tętnic szyjnych uniemożliwiających dojście do zamkniętego naczynia i ustalenie optymalnego podejścia.
W przypadku zawału mózgu o nieznanym czasie wystąpienia, można się wspomóc badaniem NMR (sekwencje DWI ,FLAIR, T2), które może określić nadostrą fazę udaru pozwala nam w wybranych przypadkach zakwalifikować chorego do trombektomii mechanicznej.
Jeśli pacjent przyjmuje nowe doustne antykoagulanty (bezpośrednie inhibitory trombiny, inhibitory czynnika Xa), trombektomię można wykonać natychmiast jako zabieg ratujący życie.

Przebyty uraz, oraz przebyta operacja (w tym naczyniowa) nie są przeciwwskazaniem do trombektomii niezależnie od czasu wystąpienia.

źródło: https://www.biziel.umk.pl/pacjent-mechaniczna_trombektomia-43

NFZ zaprasza kolejne szpitale do programu

Przykładem jest ogłoszenie z 17 października 2022 r.:

Na podstawie ustawy o świadczeniach – ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1285, z późn.zm.);

Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
Adres: ul. Szkolna 16, 20-124 Lublin

zaprasza

do składania wniosków o zawarcie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych na obszarze województwa lubelskiego.

Wnioski mogą składać podmioty będące świadczeniodawcami w rozumieniu obowiązujących przepisów oraz spełniające wymagania określone w zarządzeniu nr 128/2018/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 7 grudnia 2018 roku w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych oraz w zarządzeniach zmieniających.

Wniosek o zawarcie umowy o realizację programu pilotażowego, powinien być sporządzony zgodnie z postanowieniami zarządzenia nr 128/2018/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 7 grudnia 2018 roku w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych oraz w zarządzeniach zmieniających.

Wniosek powinien być sporządzony w formie papierowej.

Materiały dotyczące postępowania o zawarcie umowy na rok 2023 dostępne są
w siedzibie Lubelskiego OW NFZ, adres: ul. Szkolna 16, 20-124 Lublin, od dnia 17.10 2022 r. do dnia 28.10.2022 r. w godzinach 8.00-16.00 lub na stronie: www.nfz-lublin.pl.

Wnioskodawcy ubiegający się o zawarcie umów na 2023 rok proszeni są
o złożenie wniosków do dnia 28–10-2022 roku. Wnioski rozpatrywane będą według kolejności ich rejestracji, z uwzględnieniem czasu niezbędnego na analizę i ocenę wniosku.

Wnioskodawca może złożyć w Lubelskim OW NFZ, tylko jeden wniosek o zawarcie umowy o realizację programu pilotażowego z zakresu przezcewnikowa trombektomia mechaniczna.

Z upoważnienia prezesa
dr n. o zdr. Magdalena Czarkowska
dyrektor
Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 11 października 2018 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych (Dz. U. poz. 1985, z 2019 r. z późn. zm.).

źródło: własne, PAP

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA