Narodowa Strategia Transplantacyjna w wykazie prac Rady Ministrów
REKLAMA
REKLAMA
Narodowa Strategia Transplantacyjna na lata 2023–2032 to kolejna edycja programu na lata 2011–2022. „Medycyna transplantacyjna to uznana, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia ratującą zdrowie i życie. Stosuje się ją w przypadkach schyłkowej niewydolności narządów. Zapotrzebowanie na przeszczepy ulega ciągłym zmianom – wzrasta wiek biorców, rozszerzają się wskazania do przeszczepu, a tym samym wydłużają się listy oczekujących na przeszczepienie” – podkreśla resort zdrowia.
REKLAMA
Krajowa Rada Transplantacyjna, więcej koordynatorów i personelu medycznego
REKLAMA
Zadania NST na lata 2024–2032 będą opracowywane i proponowane przez Krajową Radę Transplantacyjną. Zwiększeniu liczby przeszczepów w Polsce ma służyć – według resortu zdrowia – projektowane w Narodowej Strategii Transplantacyjnej zwiększenie liczby koordynatorów transplantacyjnych oraz personelu medycznego.
Resort zwraca też uwagę na potrzebę poprawy i unowocześnienie instytucji przeszczepiających komórki, tkanki lub narządy – banków tkanek i komórek, medycznych laboratoriów diagnostycznych testujących komórki, tkanki lub narządy, szpitali identyfikujących potencjalnych dawców zmarłych.
Rejestry transplantacyjne do modernizacji
Narodowa Strategia Transplantacyjna ma również na celu modernizację ustawowych rejestrów transplantacyjnych, w tym w zakresie umożliwiającym monitorowanie jakości świadczeń w transplantologii; zwiększenie społecznej świadomości na temat transplantacji, w tym akcje edukacyjne i zwiększenie liczby przeszczepień od dawców żyjących.
REKLAMA
Narodowa Strategia Transplantacyjna to także planowane inwestycje – m.in. w infrastrukturę podmiotów związanych z transplantacją – zakup sprzętu, akcesoriów służących poprawie i unowocześnieniu infrastruktury podmiotów leczniczych oraz rozwój systemów teleinformatycznych służących do monitorowania stanu zdrowia – zarówno biorcy, jak i dawcy.
Realizatorem Narodowej Strategii Transplantacyjnej jest minister zdrowia, ale część zadań jest finansowana za pośrednictwem jednostek podległych – Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek oraz Centrum e–Zdrowia.
NST ma skrócić czas oczekiwania na przeszczep
Ostatnia kontrola NIK wykazała, że w Polsce coraz więcej osób czeka na przeszczep, zaś liczba dawców nie wzrasta, wręcz maleje. Jednym z powodów był stały niedobór organów do transplantacji, innym niedoszacowana i nieaktualizowana od 2013 roku wycena procedur transplantacyjnych, co z kolei negatywnie wpływało na aktywność szpitali w pozyskiwaniu narządów.
Trudną sytuację naszej transplantologii pogorszyło jeszcze ogłoszenie stanu epidemii COVID-19. W efekcie w 2020 roku rekordziści mieli czekać na przeszczep nawet 12 lat – wskazała NIK. (PAP)
Autorka: Agata Zbieg
REKLAMA
REKLAMA