REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadciśnienie tętnicze uderza w mózg, oko, nerki, kończyny. Ma je 10 mln Polaków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Nadciśnienie tętnicze uderza w mózg, oko, nerki, kończyny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze.

"Nadciśnienie tętnicze to cichy wróg Twojego zdrowia. Atakuje dyskretnie. Nieleczone może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Przed jego konsekwencjami może uchronić Cię regularna diagnostyka" - wskazuje NFZ.

REKLAMA

Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to: niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone, nadmierne spożycie soli i alkoholu, otyłość, palenie papierosów, brak ruchu i ćwiczeń fizycznych, stres, czynniki genetyczne (dziedziczne).

10 mln Polaków ma nadciśnienie tętnicze

Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce nadciśnienie tętnicze ma 10 mln dorosłych Polaków. Narodowy Fundusz Zdrowia szczególnie zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia.

REKLAMA

Nadciśnienie to trwałe podniesienie ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mm Hg. "Zwykle przez wiele lat nie powoduje objawów. Jeśli nie jest regularnie kontrolowane, zostaje wykryte dopiero wtedy, gdy pojawiają się powikłania" - zauważa NFZ.

Podaje, że objawy nadciśnienia mogą być niespecyficzne, m.in. są to: bóle, zawroty głowy, problemy ze snem, czasem bezsenność, uczucie zmęczenia, w tym łatwe męczenie się przy wysiłku, zaczerwienienie szyi i klatki piersiowej, kołatanie serca, ucisk w okolicy zamostkowej, duszność, nadmierna potliwość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazuje, że regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.

Jak zmierzyć prawidłowo ciśnienie?

"Aby dobrze wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, przestrzegaj kilku zasad: 30 minut przed wykonaniem pomiaru nie pij kawy i nie pal tytoniu; odpocznij 5 minut przed pomiarem; najlepiej mierz ciśnienie rano, na czczo, przed przyjęciem leków; mierz ciśnienie w pozycji siedzącej, z opartymi plecami; opaskę ciśnieniomierza zakładaj na nagie ramię – około 1,5 cm powyżej zgięcia łokcia; oprzyj rękę na stole lub łóżku – pamiętaj, że powinna znajdować się na wysokości serca; mierz ciśnienie zawsze na tej samej ręce" - tłumaczy NFZ.

"Jeśli powtarzają się wartości ciśnienia powyżej 140/90 mm Hg, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)" - apeluje NFZ.

Nadciśnienie tętnicze uderza w mózg, oko, nerki, kończyny

Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko rozwoju: udaru mózgu, uszkodzeń naczyń siatkówki oka, uszkodzeń kłębuszków nerkowych, opuchnięcia kończyn, niewydolności nerek, niewydolności i zawału serca.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK), adresowanego do osób od 35. do 65. roku życia.

REKLAMA

Zachęca też do pomiarów w tzw. Kiosku Profilaktycznym. W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznym bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu www.diety.nfz.gov.pl.

"Skosztuj zdrowego planu żywieniowego DASH Nadciśnienie na portalu Diety NFZ, przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), która polega na: spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ryb i owoców morza, produktów zbożowych pełnoziarnistych i nasion, redukcji spożycia czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier, zmniejszeniu spożycia soli kuchennej" - zachęca NFZ. "Zadbaj również o aktywność fizyczną. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale Akademia NFZ w serwisie YouTube" - dodaje.

Materiały edukacyjne, przygotowane przez ekspertów NFZ dotyczące profilaktyki nadciśnienia tętniczego, są do pobrania pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/aktualnosci/aktualnosci_oddzialow/szp_17.05._nadcisnienie_tetnicze_12.05.pdf

Na kanale YouTube Akademia NFZ można zobaczyć film, w którym można zobaczyć film jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi https://www.youtube.com/watch?v=NJi9OtbpbFg&t=2s oraz film, w którym o zapobieganiu i leczeniu choroby wieńcowej mówi kardiolog, lek. med. Edyta Anielską–Michalak z Oddziału Kardiologii Szpitala MSWiA w Białymstoku https://www.youtube.com/watch?v=degsJDXDsmU

W ramach cyklicznej akcji "Środa z Profilaktyką" Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się różnymi aspektami zdrowia.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji "Środa z Profilaktyką" są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA