Nadciśnienie tętnicze uderza w mózg, oko, nerki, kończyny. Ma je 10 mln Polaków
REKLAMA
REKLAMA
"Nadciśnienie tętnicze to cichy wróg Twojego zdrowia. Atakuje dyskretnie. Nieleczone może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Przed jego konsekwencjami może uchronić Cię regularna diagnostyka" - wskazuje NFZ.
REKLAMA
Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to: niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone, nadmierne spożycie soli i alkoholu, otyłość, palenie papierosów, brak ruchu i ćwiczeń fizycznych, stres, czynniki genetyczne (dziedziczne).
10 mln Polaków ma nadciśnienie tętnicze
Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce nadciśnienie tętnicze ma 10 mln dorosłych Polaków. Narodowy Fundusz Zdrowia szczególnie zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia.
REKLAMA
Nadciśnienie to trwałe podniesienie ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mm Hg. "Zwykle przez wiele lat nie powoduje objawów. Jeśli nie jest regularnie kontrolowane, zostaje wykryte dopiero wtedy, gdy pojawiają się powikłania" - zauważa NFZ.
Podaje, że objawy nadciśnienia mogą być niespecyficzne, m.in. są to: bóle, zawroty głowy, problemy ze snem, czasem bezsenność, uczucie zmęczenia, w tym łatwe męczenie się przy wysiłku, zaczerwienienie szyi i klatki piersiowej, kołatanie serca, ucisk w okolicy zamostkowej, duszność, nadmierna potliwość.
Wskazuje, że regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.
Jak zmierzyć prawidłowo ciśnienie?
"Aby dobrze wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, przestrzegaj kilku zasad: 30 minut przed wykonaniem pomiaru nie pij kawy i nie pal tytoniu; odpocznij 5 minut przed pomiarem; najlepiej mierz ciśnienie rano, na czczo, przed przyjęciem leków; mierz ciśnienie w pozycji siedzącej, z opartymi plecami; opaskę ciśnieniomierza zakładaj na nagie ramię – około 1,5 cm powyżej zgięcia łokcia; oprzyj rękę na stole lub łóżku – pamiętaj, że powinna znajdować się na wysokości serca; mierz ciśnienie zawsze na tej samej ręce" - tłumaczy NFZ.
"Jeśli powtarzają się wartości ciśnienia powyżej 140/90 mm Hg, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)" - apeluje NFZ.
Nadciśnienie tętnicze uderza w mózg, oko, nerki, kończyny
Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko rozwoju: udaru mózgu, uszkodzeń naczyń siatkówki oka, uszkodzeń kłębuszków nerkowych, opuchnięcia kończyn, niewydolności nerek, niewydolności i zawału serca.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK), adresowanego do osób od 35. do 65. roku życia.
REKLAMA
Zachęca też do pomiarów w tzw. Kiosku Profilaktycznym. W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznym bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu www.diety.nfz.gov.pl.
"Skosztuj zdrowego planu żywieniowego DASH Nadciśnienie na portalu Diety NFZ, przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), która polega na: spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ryb i owoców morza, produktów zbożowych pełnoziarnistych i nasion, redukcji spożycia czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier, zmniejszeniu spożycia soli kuchennej" - zachęca NFZ. "Zadbaj również o aktywność fizyczną. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale Akademia NFZ w serwisie YouTube" - dodaje.
Materiały edukacyjne, przygotowane przez ekspertów NFZ dotyczące profilaktyki nadciśnienia tętniczego, są do pobrania pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/aktualnosci/aktualnosci_oddzialow/szp_17.05._nadcisnienie_tetnicze_12.05.pdf
Na kanale YouTube Akademia NFZ można zobaczyć film, w którym można zobaczyć film jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi https://www.youtube.com/watch?v=NJi9OtbpbFg&t=2s oraz film, w którym o zapobieganiu i leczeniu choroby wieńcowej mówi kardiolog, lek. med. Edyta Anielską–Michalak z Oddziału Kardiologii Szpitala MSWiA w Białymstoku https://www.youtube.com/watch?v=degsJDXDsmU
W ramach cyklicznej akcji "Środa z Profilaktyką" Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się różnymi aspektami zdrowia.
Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji "Środa z Profilaktyką" są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow.
REKLAMA
REKLAMA