REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadciśnienie tętnicze uderza w mózg, oko, nerki, kończyny. Ma je 10 mln Polaków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Nadciśnienie tętnicze uderza w mózg, oko, nerki, kończyny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze.

"Nadciśnienie tętnicze to cichy wróg Twojego zdrowia. Atakuje dyskretnie. Nieleczone może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Przed jego konsekwencjami może uchronić Cię regularna diagnostyka" - wskazuje NFZ.

REKLAMA

Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to: niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone, nadmierne spożycie soli i alkoholu, otyłość, palenie papierosów, brak ruchu i ćwiczeń fizycznych, stres, czynniki genetyczne (dziedziczne).

10 mln Polaków ma nadciśnienie tętnicze

Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce nadciśnienie tętnicze ma 10 mln dorosłych Polaków. Narodowy Fundusz Zdrowia szczególnie zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia.

REKLAMA

Nadciśnienie to trwałe podniesienie ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mm Hg. "Zwykle przez wiele lat nie powoduje objawów. Jeśli nie jest regularnie kontrolowane, zostaje wykryte dopiero wtedy, gdy pojawiają się powikłania" - zauważa NFZ.

Podaje, że objawy nadciśnienia mogą być niespecyficzne, m.in. są to: bóle, zawroty głowy, problemy ze snem, czasem bezsenność, uczucie zmęczenia, w tym łatwe męczenie się przy wysiłku, zaczerwienienie szyi i klatki piersiowej, kołatanie serca, ucisk w okolicy zamostkowej, duszność, nadmierna potliwość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazuje, że regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.

Jak zmierzyć prawidłowo ciśnienie?

"Aby dobrze wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, przestrzegaj kilku zasad: 30 minut przed wykonaniem pomiaru nie pij kawy i nie pal tytoniu; odpocznij 5 minut przed pomiarem; najlepiej mierz ciśnienie rano, na czczo, przed przyjęciem leków; mierz ciśnienie w pozycji siedzącej, z opartymi plecami; opaskę ciśnieniomierza zakładaj na nagie ramię – około 1,5 cm powyżej zgięcia łokcia; oprzyj rękę na stole lub łóżku – pamiętaj, że powinna znajdować się na wysokości serca; mierz ciśnienie zawsze na tej samej ręce" - tłumaczy NFZ.

"Jeśli powtarzają się wartości ciśnienia powyżej 140/90 mm Hg, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)" - apeluje NFZ.

Nadciśnienie tętnicze uderza w mózg, oko, nerki, kończyny

Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko rozwoju: udaru mózgu, uszkodzeń naczyń siatkówki oka, uszkodzeń kłębuszków nerkowych, opuchnięcia kończyn, niewydolności nerek, niewydolności i zawału serca.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK), adresowanego do osób od 35. do 65. roku życia.

REKLAMA

Zachęca też do pomiarów w tzw. Kiosku Profilaktycznym. W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznym bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu www.diety.nfz.gov.pl.

"Skosztuj zdrowego planu żywieniowego DASH Nadciśnienie na portalu Diety NFZ, przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), która polega na: spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ryb i owoców morza, produktów zbożowych pełnoziarnistych i nasion, redukcji spożycia czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier, zmniejszeniu spożycia soli kuchennej" - zachęca NFZ. "Zadbaj również o aktywność fizyczną. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale Akademia NFZ w serwisie YouTube" - dodaje.

Materiały edukacyjne, przygotowane przez ekspertów NFZ dotyczące profilaktyki nadciśnienia tętniczego, są do pobrania pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/aktualnosci/aktualnosci_oddzialow/szp_17.05._nadcisnienie_tetnicze_12.05.pdf

Na kanale YouTube Akademia NFZ można zobaczyć film, w którym można zobaczyć film jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi https://www.youtube.com/watch?v=NJi9OtbpbFg&t=2s oraz film, w którym o zapobieganiu i leczeniu choroby wieńcowej mówi kardiolog, lek. med. Edyta Anielską–Michalak z Oddziału Kardiologii Szpitala MSWiA w Białymstoku https://www.youtube.com/watch?v=degsJDXDsmU

W ramach cyklicznej akcji "Środa z Profilaktyką" Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się różnymi aspektami zdrowia.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji "Środa z Profilaktyką" są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA