REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szpitalne oddziały ratunkowe mają więcej czasu na dostosowanie się do wymagań

Dziennikarka medyczno-prawna
SOR
SOR
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szpitalne odziały ratunkowe mają więcej czasu. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło okres spełnienia przez placówki wymagań dotyczących szpitalnych oddziałów ratunkowych SOR. Wszystko w związku z kłopotami placówek w tym zakresie. Skąd opóźnienia w realizacji planów? 

Nowe terminy dla SOR na dostosowanie się do wymagań

Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, umożliwia podmiotom leczniczym dostosowanie się do wymagań określonych w rozporządzeniu SOR w zakresie

REKLAMA

 • organizacji w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do dnia 31 grudnia 2023 roku;
 • zapewnienia specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) szpitalnego oddziału ratunkowego do dnia 30 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 30 czerwca br. 

REKLAMA

– „Zgodnie z § 15 pkt 4a rozporządzenia SOR, obowiązek spełnienia wymagania w zakresie zapewnienia w lokalizacji SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, powinien zostać zrealizowany do dnia 30 czerwca 2023 r. Obecnie w kraju funkcjonuje 246 szpitalnych oddziałów ratunkowych, z których 42 oddziały nie spełniają tego wymagania. Oznacza to, że przy utrzymaniu obecnych przepisów, po dniu 30 czerwca 2023 r., 17% aktualnie funkcjonujących SOR nie będzie spełniało wymagań w zakresie organizacji w SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wydłużenie do dnia 31 grudnia 2023 r. terminu określonego w § 15 pkt 4a rozporządzenia SOR umożliwi podmiotom leczniczym dostosowanie SOR do wymagania w zakresie posiadania miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej” – czytamy w rozporządzeniu.

W temacie wymagania dotyczącego zatrudnienia na stanowisku ordynatora SOR (lekarza kierującego oddziałem) lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej, dokument mówi, że należy wskazać, że zgodnie z danymi przekazanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na 246 SOR: 

 • w 163 kierownikiem jest lekarz specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej (66,1 proc.); 
 • w 12 kierownikiem jest lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej (4,9 proc.); 
 • w 71 kierownikiem jest lekarz innej specjalizacji (29,0 proc.).

Z czego wynikają opóźnienia?

MZ wskazało, że opóźnienia inwestycji to skutek obowiązującego do końca czerwca br. stanu epidemii spowodowanego wirusem SARS-CoV-2, a także wzrost cen materiałów budowlanych i co za tym idzie usług, co wywołało wstrzymanie bądź spowolnienie rozpoczętych inwestycji. Nie można zapominać też o problemie braku specjalistów medycyny ratunkowej i tym, że nadmierne obciążenie SOR pacjentami nie zachęca lekarzy do pracy w tych oddziałach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak czytamy w nowelizacji rozporządzenia, podmiotom leczniczym powinno się zagwarantować dodatkowy czas na dokończenie inwestycji, bez sankcji, jak rozwiązanie umów z oddziałami wojewódzkimi Narodowego Funduszu Zdrowia na funkcjonowanie SOR. 

– „Wejście w życie projektu rozporządzenia spowoduje, że podmioty lecznicze będą miały realną możliwość wywiązania się z obowiązku zapewnienia właściwej organizacji SOR, zgodnej z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu SOR, w dłuższej perspektywie czasowej. Projekt rozporządzenia może oddziaływać na sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw przez umożliwienie funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych, które po 30 czerwca 2023 r. nie spełnią wszystkich wymagań rozporządzenia SOR” – wskazano w dokumencie. 

SOR bez dostępu do lotnisk

Według danych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), na 245 szpitalnych oddziałów ratunkowych, 25 jest bez dostępu do lotniska (dwa z tych szpitali posiadają już gotowe, jeszcze nieuruchomione lądowiska). 11 SOR posiada lub uzgadnia z LPR projekty nowych lądowisk. Jeden SOR rozważa możliwość korzystania z lądowiska innego pobliskiego szpitala. 

Do 31 grudnia 2024 roku został przedłużony wymóg dotyczący lotniska lub lądowiska – każdy szpitalny oddział ratunkowy będzie musiał mieć własne całodobowe lotnisko, lądowisko, dostęp do lądowiska albo dostęp takiego miejsca, do którego dojazd nie zajmie dłużej niż 5 minut.

Brakuje specjalistów 

Dyrektorzy szpitali zgłaszali resortowi zdrowia trudności w pozyskaniu odpowiedniej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej, którzy byliby zainteresowani pracą na stanowisku ordynatora SOR. Stąd zasadne było wydłużenie terminu określonego w § 16 ust. 1 rozporządzenia SOR, w temacie dostosowania do tego wymagania, jak również dopuszczenie zatrudnienia na tym stanowisku lekarza po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie, pod warunkiem, że kontynuuje on szkolenie specjalizacyjne – zmiana § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia SOR. 

Kto może być kierownikiem SOR?

MZ przesuwa kolejny raz termin, od którego ordynatorami SOR muszą być wyłącznie specjaliści medycyny ratunkowej – znowu nie udało się, by we wszystkich SOR ordynatorami oddziału byli wyłącznie lekarze specjaliści w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Obowiązek zatrudniania przez szpitale specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora SOR miał wejść w życie 30 czerwca br. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego przesuwa jednak termin o rok, czyli do dnia 30 czerwca 2024 roku. 

Niedobór specjalistów jest bardzo dotkliwy, MZ ma w planach możliwość zatrudniania na stanowisku ordynatora lekarza po 2. roku specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej, pod warunkiem, że kontynuuje on szkolenie specjalizacyjne. Możliwość zostania ordynatorem teoretycznie już w wieku 28 lat, ma skusić lekarzy do pracy w SOR. 

Środowisko lekarzy sceptycznie podchodzi do projektu MZ, twierdząc, że jest to jednak przesada – medycyna idzie do przodu, ale organizacja ochrony zdrowia nie nadąża – piszą młodzi lekarze na portalach społecznościowych.   

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Decimus Maximus
  2023-07-11 07:21:45
  Wygodnie jest znaleźć wymówkę w postaci pandemii, albo wojny. Kpina i hańba. Powodem jest wieloletnie kumoterstwo, olewatorstwo i spychologia! Do pieniędzy wszyscy jak jeden mąż się pchają, ale do roboty i odpowiedzialności za olanie problemu, nikt się nie garnie. Dlaczego? Bo członkowie kółeczka wzajemnej adoracji zawsze mogą liczyć na miejsce w szpitalu na specjalnych warunkach, jak w Legnicy. A jak szambo się wyleje to wszyscy kłamią czytając z kartek.... banda wydmuszek ze zgniłych jaj....
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA