REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szpitalne oddziały ratunkowe mają więcej czasu na dostosowanie się do wymagań

Dziennikarka medyczno-prawna
SOR
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szpitalne odziały ratunkowe mają więcej czasu. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło okres spełnienia przez placówki wymagań dotyczących szpitalnych oddziałów ratunkowych SOR. Wszystko w związku z kłopotami placówek w tym zakresie. Skąd opóźnienia w realizacji planów? 

Nowe terminy dla SOR na dostosowanie się do wymagań

Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, umożliwia podmiotom leczniczym dostosowanie się do wymagań określonych w rozporządzeniu SOR w zakresie

REKLAMA

  • organizacji w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do dnia 31 grudnia 2023 roku;
  • zapewnienia specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) szpitalnego oddziału ratunkowego do dnia 30 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 30 czerwca br. 

REKLAMA

– „Zgodnie z § 15 pkt 4a rozporządzenia SOR, obowiązek spełnienia wymagania w zakresie zapewnienia w lokalizacji SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, powinien zostać zrealizowany do dnia 30 czerwca 2023 r. Obecnie w kraju funkcjonuje 246 szpitalnych oddziałów ratunkowych, z których 42 oddziały nie spełniają tego wymagania. Oznacza to, że przy utrzymaniu obecnych przepisów, po dniu 30 czerwca 2023 r., 17% aktualnie funkcjonujących SOR nie będzie spełniało wymagań w zakresie organizacji w SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wydłużenie do dnia 31 grudnia 2023 r. terminu określonego w § 15 pkt 4a rozporządzenia SOR umożliwi podmiotom leczniczym dostosowanie SOR do wymagania w zakresie posiadania miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej” – czytamy w rozporządzeniu.

W temacie wymagania dotyczącego zatrudnienia na stanowisku ordynatora SOR (lekarza kierującego oddziałem) lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej, dokument mówi, że należy wskazać, że zgodnie z danymi przekazanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na 246 SOR: 

  • w 163 kierownikiem jest lekarz specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej (66,1 proc.); 
  • w 12 kierownikiem jest lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej (4,9 proc.); 
  • w 71 kierownikiem jest lekarz innej specjalizacji (29,0 proc.).

Z czego wynikają opóźnienia?

MZ wskazało, że opóźnienia inwestycji to skutek obowiązującego do końca czerwca br. stanu epidemii spowodowanego wirusem SARS-CoV-2, a także wzrost cen materiałów budowlanych i co za tym idzie usług, co wywołało wstrzymanie bądź spowolnienie rozpoczętych inwestycji. Nie można zapominać też o problemie braku specjalistów medycyny ratunkowej i tym, że nadmierne obciążenie SOR pacjentami nie zachęca lekarzy do pracy w tych oddziałach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak czytamy w nowelizacji rozporządzenia, podmiotom leczniczym powinno się zagwarantować dodatkowy czas na dokończenie inwestycji, bez sankcji, jak rozwiązanie umów z oddziałami wojewódzkimi Narodowego Funduszu Zdrowia na funkcjonowanie SOR. 

– „Wejście w życie projektu rozporządzenia spowoduje, że podmioty lecznicze będą miały realną możliwość wywiązania się z obowiązku zapewnienia właściwej organizacji SOR, zgodnej z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu SOR, w dłuższej perspektywie czasowej. Projekt rozporządzenia może oddziaływać na sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw przez umożliwienie funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych, które po 30 czerwca 2023 r. nie spełnią wszystkich wymagań rozporządzenia SOR” – wskazano w dokumencie. 

SOR bez dostępu do lotnisk

Według danych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), na 245 szpitalnych oddziałów ratunkowych, 25 jest bez dostępu do lotniska (dwa z tych szpitali posiadają już gotowe, jeszcze nieuruchomione lądowiska). 11 SOR posiada lub uzgadnia z LPR projekty nowych lądowisk. Jeden SOR rozważa możliwość korzystania z lądowiska innego pobliskiego szpitala. 

Do 31 grudnia 2024 roku został przedłużony wymóg dotyczący lotniska lub lądowiska – każdy szpitalny oddział ratunkowy będzie musiał mieć własne całodobowe lotnisko, lądowisko, dostęp do lądowiska albo dostęp takiego miejsca, do którego dojazd nie zajmie dłużej niż 5 minut.

Brakuje specjalistów 

Dyrektorzy szpitali zgłaszali resortowi zdrowia trudności w pozyskaniu odpowiedniej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej, którzy byliby zainteresowani pracą na stanowisku ordynatora SOR. Stąd zasadne było wydłużenie terminu określonego w § 16 ust. 1 rozporządzenia SOR, w temacie dostosowania do tego wymagania, jak również dopuszczenie zatrudnienia na tym stanowisku lekarza po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie, pod warunkiem, że kontynuuje on szkolenie specjalizacyjne – zmiana § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia SOR. 

Kto może być kierownikiem SOR?

MZ przesuwa kolejny raz termin, od którego ordynatorami SOR muszą być wyłącznie specjaliści medycyny ratunkowej – znowu nie udało się, by we wszystkich SOR ordynatorami oddziału byli wyłącznie lekarze specjaliści w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Obowiązek zatrudniania przez szpitale specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora SOR miał wejść w życie 30 czerwca br. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego przesuwa jednak termin o rok, czyli do dnia 30 czerwca 2024 roku. 

Niedobór specjalistów jest bardzo dotkliwy, MZ ma w planach możliwość zatrudniania na stanowisku ordynatora lekarza po 2. roku specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej, pod warunkiem, że kontynuuje on szkolenie specjalizacyjne. Możliwość zostania ordynatorem teoretycznie już w wieku 28 lat, ma skusić lekarzy do pracy w SOR. 

Środowisko lekarzy sceptycznie podchodzi do projektu MZ, twierdząc, że jest to jednak przesada – medycyna idzie do przodu, ale organizacja ochrony zdrowia nie nadąża – piszą młodzi lekarze na portalach społecznościowych.   

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

REKLAMA

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

REKLAMA

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

D. Trump: rozważę wycofanie się z NATO, jeśli Europejczycy nie będą traktować nas uczciwie

Jeśli Europejczycy będą traktować nas uczciwie, zostaniemy w NATO, ale jeśli nie, absolutnie rozważę wyjście z Sojuszu - oświadczył prezydent elekt USA Donald Trump w wywiadzie w NBC. Trump powiedział też, że Ukraina może spodziewać się mniejszego wsparcia i że "aktywnie" stara się doprowadzić do końca wojny.

REKLAMA