REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów: Teraz jest czas na budowanie silnej fizjoterapii w Polsce

Dziennikarka medyczno-prawna
Krajowa Izba Fizjoterapeutów: Teraz jest czas na budowanie silnej fizjoterapii w Polsce
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce na lepsze zmienia się postrzeganie zawodu fizjoterapeuty – podsumowali uczestnicy konferencji pn. „FIZJA. Wyższe kompetencje fizjoterapeuty – szersza opieka dla pacjenta”, która odbyła się 25 lipca br. w siedzibie Krajowej Izby Fizjoterapeutów. W trakcie spotkania podkreślano rolę szkoleń i współpracy fizjoterapeutów z lekarzami. 

Wzmacnianie znaczenia fizjoterapii w systemie ochrony zdrowia 

REKLAMA

W trakcie konferencji pn. „FIZJA. Wyższe kompetencje fizjoterapeuty – szersza opieka dla pacjenta”, akcent kładziono na wagę fizjoterapii we współczesnym świecie i potrzebę doskonalenia umiejętności, co przekłada się na podnoszenie jakości usług dla pacjenta. Zapowiedziano nowe szkolenia w ramach FIZJI – rozbudowywanej platformy szkoleniowej KIF, podkreślano ponadto współpracę z innymi zawodami medycznymi.

REKLAMA

Jak zauważyli uczestnicy spotkania, w kontekście zmian demograficznych, jak też zwiększającej się świadomości, co do roli fizjoterapii, należy się tej dziedzinie wzmacnianie i podkreślanie jej znaczenia w systemie ochrony zdrowia. Zwracano uwagę na dokonujący się postęp, rozwój nauki, zmieniające się trendy, a co za tym idzie – konieczność ustawicznego kształcenia, co naturalne jest dla zawodów medycznych.

Szkolenia i podniesienie poziomu kompetencji fizjoterapeutów to podstawa 

REKLAMA

Arkadiusz Dziubaszewski, w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów zajmujący się zarządzaniem projektami, przybliżył temat zawartości merytorycznej i pracy nad przygotowaniem i przeprowadzeniem szkoleń w ramach projektu FIZJO-LERNING na platformie FIZJA. 

– „Za pośrednictwem tego serwisu fizjoterapeuci uzyskują dostęp do docelowo 80 szkoleń online oraz mają możliwość zapisów na szkolenia stacjonarne. Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu kompetencji fizjoterapeutów w zakresie prowadzenia fizjoterapii pacjentów, rehabilitacji pochorobowej oraz fizjoprofilaktyki w kluczowych dziedzinach fizjoterapii – mówił Arkadiusz Dziubaszewski, wskazując, że jest to największy projekt edukacyjny w historii polskiej fizjoterapii.  „Tak duże przedsięwzięcie wymaga dobrego planowania i sprawnej logistyki. Przeprowadziliśmy m.in. 59 postępowań przetargowych, podpisaliśmy kilkadziesiąt umów z 27 głównymi partnerami oraz zgłosiliśmy do projektu 157 trenerów prowadzących szkolenia. Głównym czynnikiem programów szkoleń jest przygotowanie fizjoterapeutów do pracy z pacjentem w warunkach stacjonarnych, ambulatoryjnych i domowych” – tłumaczył ekspert. 

Obecnie trwa wzrost zapotrzebowania na usługi z zakresu fizjoterapii. Wykonywanie tego rodzaju świadczeń będzie dotyczyło coraz szerszych grup pacjentów, takich, którzy chorowali na COVID-19, ale także osób, które odczują negatywny wpływ na swoje zdrowie m.in. wskutek długotrwałej pracy/nauki zdalnej czy mniejszej aktywności fizycznej, czy też po przebytych chorobach oraz operacjach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Arkadiusz Dziubaszewski poinformował, że w ciągu kilku dni udostępniony zostanie pakiet 20 nowatorskich szkoleń z ortopedii, najpopularniejszej z dziedzin, zrealizowanych w ramach współpracy fizjoterapeutów oraz lekarzy. Pacjent bardzo często wymaga nie tylko pomocy lekarskiej, ale też fizjoterapii – fizjoterapia okazuje się nierzadko kluczowa w procesie powrotu do zdrowia, bywa niezbędna i należy wzmacniać jej rolę.

 „Szkolenia zostały przygotowane w oparciu o nasze doświadczenie akademickie i zawodowe, które pokazują jak ważne jest współdziałanie lekarzy i fizjoterapeutów” tłumaczyła Marta Jokiel, dr n. med. fizjoterapeutka. – „Szkolenia zostały podzielone na moduły, tak, aby każdy fizjoterapeuta miał możliwość zapoznania się ze szczegółami diagnostyki klinicznej, badania radiologicznego, badania ortopedycznego oraz leczenia zachowawczego i operacyjnego. Materiały te są unikalnym źródłem kompletnej wiedzy dotyczącej metod diagnostyki i leczenia pacjentów ze schorzeniami i urazami narządu ruchu”. Jak podkreśliła dr Marta Jokiel, wspólnie z ekspertami – ortopedami, radiologiem i fizjoterapeutami – starano się przedstawić w szkoleniach najnowsze wytyczne dotyczące diagnostyki, leczenia oraz postępowania pooperacyjnego. Dodatkowo wyjątkowym atutem jest możliwość zapoznania się ze szczegółami przebiegu diagnostyki obrazowej wykonanej przez radiologa oraz rożnego rodzaju operacji, które zostały wykonane w rzeczywistych warunkach sali operacyjnej z dokładnym przedstawieniem przebiegu operacji i komentarzem ekspertów. – „Po każdym elemencie szkolenia przedstawiono przykłady ćwiczeń oraz schematów postępowania. Przekłada się to bezpośrednio na podniesienie kompetencji fizjoterapeutów i zwiększenie jakości opieki nad naszymi pacjentami – zaznaczyła dr Jokiel.

Wiedza ze szkoleń w codziennej praktyce 

Uczestniczący w szkoleniach KIF fizjoterapeuci podkreślają, że takie szkolenia są bardzo przydatne. W szczególności dla fizjoterapeutów, którzy dopiero wkraczają w zawód. – „Mimo że uczestniczyłem w wielu szkoleniach, w FIZJI byłem w stanie odnaleźć nowe narzędzia pomocne w pracy z pacjentem. Uważam, że jeśli takie rozwiązania istniałyby 10 lat temu, gdy ja zaczynałem pracę w zawodzie, moja praca z pacjentem od początku byłaby bardziej efektywna” – mówi fizjoterapeuta Krzysztof Parysek, dodając, że oferta FIZJI jest imponująca zarówno pod względem różnorodności jak i poziomu. – „Mimo doświadczenia terapeutycznego, wiele zaczerpniętej tu wiedzy wykorzystuję w pracy z pacjentami” – podsumował. 

Czas na budowanie silnej fizjoterapii w Polsce 

 „Teraz jest doskonały czas na budowanie silnej fizjoterapii w Polsce. Na lepsze zmienia się postrzeganie naszego zawodu. Zawodu, którego wykonywanie opiera się na zaufaniu. W ramach tego zaufania niezmierne ważne jest zapewnienie pacjentom opieki na jak najwyższym poziomie i stałe podwyższanie swoich kompetencji, bycie na czasie z postępem nauki i rozwojem naszej dziedziny” – wskazuje dr Tomasz Dybek, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. – „Fizjoterapeuci uczą się, udoskonalają umiejętności całe życie, podobnie jak osoby wykonujące inne wysoce odpowiedzialne zawody. Jako samorząd dokładamy wszelkich starań, by zapewnić szeroki wachlarz szkoleń naszym członkom. Wdrożyliśmy i wciąż ulepszamy platformę FIZJA, dzięki której fizjoterapeuci mają bezpłatny dostęp do ciekawych, przydatnych szkoleń” – podkreślił. 

Każdy zainteresowany fizjoterapeuta może odwiedzić platformę Fizja.pl oraz skorzystać z oferty samorządu fizjoterapeutów, śledzić działania KIF i włączać się w realizowane, a także planowane projekty i przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje publikowane są na stronie internetowej KIF, samorządowym Portalu Fizjoterapeuty i w mediach społecznościowych. 

Projekt FIZJO-LERNING realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia, współfinansowanego z budżetu UE ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

Zobacz także: Akupresura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA