REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów: Teraz jest czas na budowanie silnej fizjoterapii w Polsce

Dziennikarka medyczno-prawna
Krajowa Izba Fizjoterapeutów: Teraz jest czas na budowanie silnej fizjoterapii w Polsce
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce na lepsze zmienia się postrzeganie zawodu fizjoterapeuty – podsumowali uczestnicy konferencji pn. „FIZJA. Wyższe kompetencje fizjoterapeuty – szersza opieka dla pacjenta”, która odbyła się 25 lipca br. w siedzibie Krajowej Izby Fizjoterapeutów. W trakcie spotkania podkreślano rolę szkoleń i współpracy fizjoterapeutów z lekarzami. 

Wzmacnianie znaczenia fizjoterapii w systemie ochrony zdrowia 

REKLAMA

W trakcie konferencji pn. „FIZJA. Wyższe kompetencje fizjoterapeuty – szersza opieka dla pacjenta”, akcent kładziono na wagę fizjoterapii we współczesnym świecie i potrzebę doskonalenia umiejętności, co przekłada się na podnoszenie jakości usług dla pacjenta. Zapowiedziano nowe szkolenia w ramach FIZJI – rozbudowywanej platformy szkoleniowej KIF, podkreślano ponadto współpracę z innymi zawodami medycznymi.

REKLAMA

Jak zauważyli uczestnicy spotkania, w kontekście zmian demograficznych, jak też zwiększającej się świadomości, co do roli fizjoterapii, należy się tej dziedzinie wzmacnianie i podkreślanie jej znaczenia w systemie ochrony zdrowia. Zwracano uwagę na dokonujący się postęp, rozwój nauki, zmieniające się trendy, a co za tym idzie – konieczność ustawicznego kształcenia, co naturalne jest dla zawodów medycznych.

Szkolenia i podniesienie poziomu kompetencji fizjoterapeutów to podstawa 

REKLAMA

Arkadiusz Dziubaszewski, w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów zajmujący się zarządzaniem projektami, przybliżył temat zawartości merytorycznej i pracy nad przygotowaniem i przeprowadzeniem szkoleń w ramach projektu FIZJO-LERNING na platformie FIZJA. 

– „Za pośrednictwem tego serwisu fizjoterapeuci uzyskują dostęp do docelowo 80 szkoleń online oraz mają możliwość zapisów na szkolenia stacjonarne. Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu kompetencji fizjoterapeutów w zakresie prowadzenia fizjoterapii pacjentów, rehabilitacji pochorobowej oraz fizjoprofilaktyki w kluczowych dziedzinach fizjoterapii – mówił Arkadiusz Dziubaszewski, wskazując, że jest to największy projekt edukacyjny w historii polskiej fizjoterapii.  „Tak duże przedsięwzięcie wymaga dobrego planowania i sprawnej logistyki. Przeprowadziliśmy m.in. 59 postępowań przetargowych, podpisaliśmy kilkadziesiąt umów z 27 głównymi partnerami oraz zgłosiliśmy do projektu 157 trenerów prowadzących szkolenia. Głównym czynnikiem programów szkoleń jest przygotowanie fizjoterapeutów do pracy z pacjentem w warunkach stacjonarnych, ambulatoryjnych i domowych” – tłumaczył ekspert. 

Obecnie trwa wzrost zapotrzebowania na usługi z zakresu fizjoterapii. Wykonywanie tego rodzaju świadczeń będzie dotyczyło coraz szerszych grup pacjentów, takich, którzy chorowali na COVID-19, ale także osób, które odczują negatywny wpływ na swoje zdrowie m.in. wskutek długotrwałej pracy/nauki zdalnej czy mniejszej aktywności fizycznej, czy też po przebytych chorobach oraz operacjach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Arkadiusz Dziubaszewski poinformował, że w ciągu kilku dni udostępniony zostanie pakiet 20 nowatorskich szkoleń z ortopedii, najpopularniejszej z dziedzin, zrealizowanych w ramach współpracy fizjoterapeutów oraz lekarzy. Pacjent bardzo często wymaga nie tylko pomocy lekarskiej, ale też fizjoterapii – fizjoterapia okazuje się nierzadko kluczowa w procesie powrotu do zdrowia, bywa niezbędna i należy wzmacniać jej rolę.

 „Szkolenia zostały przygotowane w oparciu o nasze doświadczenie akademickie i zawodowe, które pokazują jak ważne jest współdziałanie lekarzy i fizjoterapeutów” tłumaczyła Marta Jokiel, dr n. med. fizjoterapeutka. – „Szkolenia zostały podzielone na moduły, tak, aby każdy fizjoterapeuta miał możliwość zapoznania się ze szczegółami diagnostyki klinicznej, badania radiologicznego, badania ortopedycznego oraz leczenia zachowawczego i operacyjnego. Materiały te są unikalnym źródłem kompletnej wiedzy dotyczącej metod diagnostyki i leczenia pacjentów ze schorzeniami i urazami narządu ruchu”. Jak podkreśliła dr Marta Jokiel, wspólnie z ekspertami – ortopedami, radiologiem i fizjoterapeutami – starano się przedstawić w szkoleniach najnowsze wytyczne dotyczące diagnostyki, leczenia oraz postępowania pooperacyjnego. Dodatkowo wyjątkowym atutem jest możliwość zapoznania się ze szczegółami przebiegu diagnostyki obrazowej wykonanej przez radiologa oraz rożnego rodzaju operacji, które zostały wykonane w rzeczywistych warunkach sali operacyjnej z dokładnym przedstawieniem przebiegu operacji i komentarzem ekspertów. – „Po każdym elemencie szkolenia przedstawiono przykłady ćwiczeń oraz schematów postępowania. Przekłada się to bezpośrednio na podniesienie kompetencji fizjoterapeutów i zwiększenie jakości opieki nad naszymi pacjentami – zaznaczyła dr Jokiel.

Wiedza ze szkoleń w codziennej praktyce 

Uczestniczący w szkoleniach KIF fizjoterapeuci podkreślają, że takie szkolenia są bardzo przydatne. W szczególności dla fizjoterapeutów, którzy dopiero wkraczają w zawód. – „Mimo że uczestniczyłem w wielu szkoleniach, w FIZJI byłem w stanie odnaleźć nowe narzędzia pomocne w pracy z pacjentem. Uważam, że jeśli takie rozwiązania istniałyby 10 lat temu, gdy ja zaczynałem pracę w zawodzie, moja praca z pacjentem od początku byłaby bardziej efektywna” – mówi fizjoterapeuta Krzysztof Parysek, dodając, że oferta FIZJI jest imponująca zarówno pod względem różnorodności jak i poziomu. – „Mimo doświadczenia terapeutycznego, wiele zaczerpniętej tu wiedzy wykorzystuję w pracy z pacjentami” – podsumował. 

Czas na budowanie silnej fizjoterapii w Polsce 

 „Teraz jest doskonały czas na budowanie silnej fizjoterapii w Polsce. Na lepsze zmienia się postrzeganie naszego zawodu. Zawodu, którego wykonywanie opiera się na zaufaniu. W ramach tego zaufania niezmierne ważne jest zapewnienie pacjentom opieki na jak najwyższym poziomie i stałe podwyższanie swoich kompetencji, bycie na czasie z postępem nauki i rozwojem naszej dziedziny” – wskazuje dr Tomasz Dybek, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. – „Fizjoterapeuci uczą się, udoskonalają umiejętności całe życie, podobnie jak osoby wykonujące inne wysoce odpowiedzialne zawody. Jako samorząd dokładamy wszelkich starań, by zapewnić szeroki wachlarz szkoleń naszym członkom. Wdrożyliśmy i wciąż ulepszamy platformę FIZJA, dzięki której fizjoterapeuci mają bezpłatny dostęp do ciekawych, przydatnych szkoleń” – podkreślił. 

Każdy zainteresowany fizjoterapeuta może odwiedzić platformę Fizja.pl oraz skorzystać z oferty samorządu fizjoterapeutów, śledzić działania KIF i włączać się w realizowane, a także planowane projekty i przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje publikowane są na stronie internetowej KIF, samorządowym Portalu Fizjoterapeuty i w mediach społecznościowych. 

Projekt FIZJO-LERNING realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia, współfinansowanego z budżetu UE ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

Zobacz także: Akupresura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka zgadza się na nagrodę jubileuszową dla nauczycieli. Będzie 28 886,2 zł brutto i 350%? [Obliczenia]

W MEN plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. I szereg propozycji realizacji niektórych propozycji nauczycieli. Jednym z nich jest nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. 

Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

REKLAMA

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

REKLAMA