Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób
REKLAMA
REKLAMA
Mikroplastik jest wszędzie
REKLAMA
Większość cząsteczek mikroplastiku jest niewidoczna gołym okiem, chociaż niektóre można już zauważyć. Mogą mieć średnicę od jednej tysięcznej milimetra do 5 milimetrów. Zanieczyszczenie wody z sieci wodociągowej nano- i mikroplastikiem (NMP) staje się, niestety, coraz bardziej powszechne. Choć wpływ tych zanieczyszczeń na ludzki organizm nie został dokładnie zbadany, to dostępne wyniki badań sugerują, że ich spożycie może mieć wpływ na mikrobiom jelitowy.
REKLAMA
Nano- i mikroplastik jest już właściwie wszędzie – w wodzie, glebie, powietrzu, ludzkim łożysku... Pozbycie się mikroplastiku może się wydawać niewykonalne, tymczasem - jak wynika z chińskich badań, opublikowanych w piśmie “Environmental Science & Technology Letters”- gotowanie, a następnie filtrowanie wody z kranu zawierającej wapń, pozwala usunąć niemal 90 proc. obecnego w niej nano- i mikroplastiku.
Jak zredukować mikroplastik w wodzie
Naukowcy od jakiegoś czasu szukają sposobów na redukcję mikroplastiku. Zhanjun Li, Eddy Zeng i ich współpracownicy z chińskiego Jinan University chcieli sprawdzić, czy gotowanie może być skuteczną metodą usuwania NMP zarówno z twardej, jak i miękkiej wody z kranu.
Próbki twardej wody z kranu zostały pobrane w Guangzhou w Chinach, po czym dodano do nich różne ilości NMP. Próbki były gotowane przez pięć minut, po czym pozostawiono je do ostygnięcia. Następnie naukowcy zmierzyli zawartość swobodnie unoszącego się plastiku.
REKLAMA
Co się okazało? W procesie wrzenia twardej wody, bogatej w substancje mineralne, na drobinach plastiku odkłada się węglan wapnia (CaCO3, czyli typowy “kamień”). Warstwa inkrustowanego plastikiem węglanu wapnia odkłada się wewnątrz czajnika, skąd można ją usunąć. Drobne cząsteczki unoszące się w wodzie można odfiltrować na przykład przelewając wodę z czajnika przez filtr do kawy.
Im twardsza woda, tym większa eliminacja plastiku. Z próbki zawierającej 300 miligramów CaCO3 na litr wody po przegotowaniu udało się usunąć aż 90 proc. NMP. W przypadku miękkiej wody (mniej niż 60 miligramów CaCO3 na litr) gotowanie nadal usuwało około 25 proc. NMP.
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ bar/
Zobacz także: Antyoksydanty w diecie – jakie produkty są bogate w antyoksydanty?
Chcesz być zdrowy? Lekarka przestrzega: nie jedz sam i unikaj posiłków o tej porze
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA