REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
karta EKUZ
karta EKUZ
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

O tym nie zapomnij przed wyjazdem 

Nierzadko zdarza się, że wyjeżdżając na wypoczynek zapominamy o pewnych rzeczach. Ładowarka do telefonu, ciepła bluza, krem z filtrem. Cześć z nich można kupić na miejscu, bez niektórych można się obejść. Ale są takie, bez których nie warto nawet rozważać wyjazdu. Jedną z nich jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. 

REKLAMA

EKUZ - gdzie można skorzystać 

Dzięki EKUZ możemy liczyć na opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria) oraz w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

REKLAMA

EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które są niezbędne w aktualnym stanie zdrowia pacjenta do końca pobytu w danym kraju. Jeśli leczenie jest planowane EKUZ tego nie refunduje. Czyli np. złamanie nogi, udar, zatrucie - tak, NFZ pokryje koszty, ale już operacja plastyczna czy korekta zaćmy - za to trzeba zapłacić z własnej kieszeni. 

Część usług, które w Polsce są w ramach NFZ, za granicą może podlegać opłacie. To dlatego że pacjent z EKUZ jest przyjmowany na tych samych zasadach, co pacjent danego kraju. Jeśli w danym państwie częściowo płaci się za wizytę u lekarza, to będzie trzeba za nią zapłacić i NFZ nie pokryje tego wydatku. 

Przykład

Francja - płaci się 30% honorarium lekarza, Austria - wezwanie karetki kosztuje, Niemcy - płaci się 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. 

Jak wyrobić EKUZ

Kto może otrzymać kartę EKUZ? Każda osoba ubezpieczona w NFZ lub mająca prawo do korzystania z opieki medycznej na podstawie obowiązujących przepisów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura jest bardzo prosta, wystarczy złożyć wniosek o wydanie karty:

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ;

  • przez Internetowe Konto Pacjenta - należy wejść na swoje konto i wypełnić wniosek online, dołączając - jeśli to niezbędne - skany odpowiednich dokumentów (np. legitymację ucznia lub studenta);

  • za pośrednictwem ePUAP

  • pocztą tradycyjną (wniosek do pobrania na stronie NFZ);

  • pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ)

Zgłoszenie się w oddziale NFZ jest najszybszym sposobem, bo kartę otrzymuje się od ręki, można więc to zrobić nawet w dzień wyjazdu (jeśli to dzień roboczy). W przypadku wniosku wysłanego pocztą tradycyjną lub elektroniczną, trzeba czekać trochę dłużej. Rozpatrywany jest on w ciągu 5 dni roboczych, a od czerwca do września – w ciągu 10 dni roboczych, a karta wysyłana jest na wskazany adres. 

EKUZ dla osób niewidomych i niedowidzących jest oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a. Wcześniej należy zaznaczyć informację we wniosku: Karta dla osoby niewidomej/niedowidzącej.

Wyrobienie EKUZ jest nic nie kosztuje.

EKUZ - ile jest ważna 

REKLAMA

Karta może być ważna od 42 dni do nawet 20 lat. Tę najdłużej ważną mają emeryci pobierający świadczenie, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Osoby zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny (lub pobierające rentę) będą mieć kartę ważną do 18 r.ż. 

Osoby pobierające świadczenie emerytalne, ale niemające jeszcze 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn) otrzymają kartę ważną 5 lat. A osoby zatrudnione, prowadzące działalność pozarolniczą czy pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne - ważną 3 lata. 

Kolejny próg to 18 miesięcy - karta o tej ważności będzie wydana dla osób ubezpieczonych, które pobierają rentę i mają więcej niż 18 lat, są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 lat, są studentami, uczniami, doktorantami, są uczniami, mają więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia.

Dla nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży i porodu (posiadające obywatelstwo RP lub status uchodźcy), dzieci ze statusem uchodźcy, osób zatrudnionych na innej umowie niż umowa o pracę (również wykonujące pracę nakładczą) wydaje się kartę ważną 6 miesięcy. Kobiety w połogu mieszkające na terytorium RP (i posiadające obywatelstwo polskie) mogą otrzymać kartę ważną 42 dni. 

Kartę EKUZ ważną 2 miesiące uzyskają bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, inni ubezpieczeni niewymienieni powyżej. 

Pozostałe przypadki, czyli osoby które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i są uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - karta ważna 90 dni.

Ważne

Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić ważność swojej karty. 

Utrata prawa do EKUZ

W tych przepadkach traci się prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ, w tym również do EKUZ: 

  • utrata pracy (dotyczy to osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, mianowania oraz żołnierzy i funkcjonariuszy)

  • urlop bezpłatny

  • zawieszenie lub zakończenie działalności  gospodarczej

  • utrata statusu osoby bezrobotnej

  • utrata prawa do emerytury lub renty albo zawieszenie tego prawa

  • utrata statusu rolnika

  • utrata prawa do świadczenia społecznego innego niż zasiłek dla osób bezrobotnych, emerytura lub renta – np. do zasiłku stałego z pomocy społecznej, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego czy świadczenia pielęgnacyjnego

  • rozwiązanie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ.

W takich przypadkach prawo do posługiwania się EKUZ lub Certyfikatem wygasa po 30 dniach. Dotyczy to również osób, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny.

Zobacz także: Czy szef może odwołać ci urlop, który był z nim uzgodniony i dawno temu zaplanowany? Warto wiedzieć przed majówką 2024
Majówka 2024. Tyle w tym roku kosztuje ubezpieczenie turystyczne

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

REKLAMA

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

REKLAMA