REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
karta EKUZ
karta EKUZ
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

O tym nie zapomnij przed wyjazdem 

Nierzadko zdarza się, że wyjeżdżając na wypoczynek zapominamy o pewnych rzeczach. Ładowarka do telefonu, ciepła bluza, krem z filtrem. Cześć z nich można kupić na miejscu, bez niektórych można się obejść. Ale są takie, bez których nie warto nawet rozważać wyjazdu. Jedną z nich jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. 

REKLAMA

EKUZ - gdzie można skorzystać 

Dzięki EKUZ możemy liczyć na opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria) oraz w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

REKLAMA

EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które są niezbędne w aktualnym stanie zdrowia pacjenta do końca pobytu w danym kraju. Jeśli leczenie jest planowane EKUZ tego nie refunduje. Czyli np. złamanie nogi, udar, zatrucie - tak, NFZ pokryje koszty, ale już operacja plastyczna czy korekta zaćmy - za to trzeba zapłacić z własnej kieszeni. 

Część usług, które w Polsce są w ramach NFZ, za granicą może podlegać opłacie. To dlatego że pacjent z EKUZ jest przyjmowany na tych samych zasadach, co pacjent danego kraju. Jeśli w danym państwie częściowo płaci się za wizytę u lekarza, to będzie trzeba za nią zapłącić i NFZ nie pokryje tego wydatku. 

Przykład

Francja - płaci się 30% honorarium lekarza, Austria - wezwanie karetki kosztuje, Niemcy - płaci się 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. 

Jak wyrobić EKUZ

Kto może otrzymać kartę EKUZ? Każda osoba ubezpieczona w NFZ lub mająca prawo do korzystania z opieki medycznej na podstawie obowiązujących przepisów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura jest bardzo prosta, wystarczy złożyć wniosek o wydanie karty:

 • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ;

 • przez Internetowe Konto Pacjenta - należy wejść na swoje konto i wypełnić wniosek online, dołączając - jeśli to niezbędne - skany odpowiednich dokumentów (np. legitymację ucznia lub studenta);

 • za pośrednictwem ePUAP

 • pocztą tradycyjną (wniosek do pobrania na stronie NFZ);

 • pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ)

Zgłoszenie się w oddziale NFZ jest najszybszym sposobem, bo kartę otrzymuje się od ręki, można więc to zrobić nawet w dzień wyjazdu (jeśli to dzień roboczy). W przypadku wniosku wysłanego pocztą tradycyjną lub elektroniczną, trzeba czekać trochę dłużej. Rozpatrywany jest on w ciągu 5 dni roboczych, a od czerwca do września – w ciągu 10 dni roboczych, a karta wysyłana jest na wskazany adres. 

EKUZ dla osób niewidomych i niedowidzących jest oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a. Wcześniej należy zaznaczyć informację we wniosku: Karta dla osoby niewidomej/niedowidzącej.

Wyrobienie EKUZ jest nic nie kosztuje.

EKUZ - ile jest ważna 

REKLAMA

Karta może być ważna od 42 dni do nawet 20 lat. Tę najdłużej ważną mają emeryci pobierający świadczenie, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Osoby zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny (lub pobierające rentę) będą mieć kartę ważną do 18 r.ż. 

Osoby pobierające świadczenie emerytalne, ale niemające jeszcze 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn) otrzymają kartę ważną 5 lat. A osoby zatrudnione, prowadzące działalność pozarolniczą czy pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne - ważną 3 lata. 

Kolejny próg to 18 miesięcy - karta o tej ważności będzie wydana dla osób ubezpieczonych, które pobierają rentę i mają więcej niż 18 lat, są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 lat, są studentami, uczniami, doktorantami, są uczniami, mają więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia.

Dla nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży i porodu (posiadające obywatelstwo RP lub status uchodźcy), dzieci ze statusem uchodźcy, osób zatrudnionych na innej umowie niż umowa o pracę (również wykonujące pracę nakładczą) wydaje się kartę ważną 6 miesięcy. Kobiety w połogu mieszkające na terytorium RP (i posiadające obywatelstwo poslkie) mogą otrzymać kartę ważną 42 dni. 

Kartę EKUZ ważną 2 miesiące uzyskają bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, inni ubezpieczeni niewymienieni powyżej. 

Pozostałe przypadki, czyli osoby które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i są uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - karta ważna 90 dni.

Ważne

Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić ważność swojej karty. 

Utrata prawa do EKUZ

W tych przepadkach traci się prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ, w tym również do EKUZ: 

 • utrata pracy (dotyczy to osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, mianowania oraz żołnierzy i funkcjonariuszy)

 • urlop bezpłatny

 • zawieszenie lub zakończenie działalności  gospodarczej

 • utrata statusu osoby bezrobotnej

 • utrata prawa do emerytury lub renty albo zawieszenie tego prawa

 • utrata statusu rolnika

 • utrata prawa do świadczenia społecznego innego niż zasiłek dla osób bezrobotnych, emerytura lub renta – np. do zasiłku stałego z pomocy społecznej, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego czy świadczenia pielęgnacyjnego

 • rozwiązanie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ.

W takich przypadkach prawo do posługiwania się EKUZ lub Certyfikatem wygasa po 30 dniach. Dotyczy to również osób, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny.

Zobacz także: Czy szef może odwołać ci urlop, który był z nim uzgodniony i dawno temu zaplanowany? Warto wiedzieć przed majówką 2024
Majówka 2024. Tyle w tym roku kosztuje ubezpieczenie turystyczne

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA