Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"
REKLAMA
REKLAMA
- Oznakowanie apteki jest dobrowolne
- 1050 aptek w programie
- Komu farmaceuta może sprzedać pigułkę "dzień po"?
Projekt naklejki został przesłany przez Ministerstwo Zdrowia i zatwierdzony przez dział prawny Głównego Inspektoratu Farmaceutyczny. Naklejki informacyjne będą dystrybuowane przez oddziały NFZ i przeznaczone są do oznakowania aptek uczestniczących w pilotażowym projekcie Ministra Zdrowia dotyczącym sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych awaryjnych.
REKLAMA
Oznakowanie apteki jest dobrowolne
Oznakowanie jest to dobrowolne i całkowicie zależy od indywidualnej decyzji każdej apteki – powiedział Konrad Madejczyk, rzecznik Naczelnego Stowarzyszenia Producentów Farmaceutycznych. Apteki mają pełną swobodę w decydowaniu o umieszczaniu takiego oznakowania.
GIF stwierdził, że eksponowanie naklejki w aptekach nie naruszy zakazu reklamy w aptekach wynikającego z art. 1 ustawy o lekach – podała Naczelna Izba Farmaceutyczna. Artykuł 94a ustawy o lekach.
GIF w swojej decyzji ostrzega: Znak nie może zawierać żadnych dodatkowych treści recenzyjnych ani symboli graficznych, które mogłyby stanowić zachętę do skorzystania z usług i oferty apteki. Prosimy o przestrzeganie niniejszych wytycznych, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień i problemów prawnych.
📢 Apteki uczestniczące w pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego – naklejki informacyjne będą dystrybuowane przez oddziały@NFZ_GOV_PL ! Szczegóły 👉https://t.co/YOJanWs7rg pic.twitter.com/6QP1Sw41yv
June 13, 2024
1050 aptek w programie
Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia dotyczący sprzedaży awaryjnych tabletek antykoncepcyjnych rozpoczął się 1 maja br. Do udziału w programie zapisało się około 1050 aptek (w Polsce jest ich ponad 12 000).
Komu farmaceuta może sprzedać pigułkę "dzień po"?
Program opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia zakłada, że farmaceuci w aptekach biorących udział w pilotażu będą mogli następnego dnia sprzedawać tabletki pacjentom powyżej 15. roku życia. W ramach tego farmaceuci przeprowadzają wywiady z pacjentami i wypisują recepty. Zgoda lub obecność opiekuna małoletniego nie jest wymagana (w odróżnieniu od recepty lekarskiej). Farmaceuci obawiali się, że rozwiązanie jest nielegalne, dlatego apteki powoli składały wnioski o udział w programie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.