REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile zarabia farmaceuta?

Dziennikarka medyczno-prawna
Czy opłaca się zostać farmaceutą?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile zarabia farmaceuta zależy od stanowiska, lokalizacji, a w wielu wypadkach także i płci.  Dysproporcja płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami farmaceutami zgodnie z najnowszym zestawieniem w 2022 roku – wyniosła 12 proc. 
rozwiń >

Ścieżka zawodowa, czyli jak zostać farmaceutą? 

Chcąc zostać farmaceutą, należy ukończyć 5 letnie studia na kierunku farmacji. Przyszły farmaceuta uczy się chemii, biologii, a także wielu dyscyplin medycznych, jak fizjologia, anatomia. Studia są trudne i wymagają dużo ciężkiej pracy. Osoby podejmujące się nauki tego zawodu, muszą być przygotowane, że tak naprawdę przez całą swoją zawodową karierę będą musiały systematycznie uzupełniać wiedzę – farmacja to dziedzina wciąż się rozwijająca. Prawo do wykonania zawodu otrzymuje się po ukończeniu obowiązkowego 6 miesięcznego stażu.

REKLAMA

Technik farmacji – jak to wygląda?

Aby zostać technikiem farmacji trzeba ukończyć policealne studium, które trwa dwa lata. Następnie zdać specjalny egzamin, przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Kolejnym etapem jest odbycie dwuletniego stażu w aptece lub punkcie aptecznym – w tym czasie praca technika odbywa się pod ścisłą kontrolą magistra farmacji. Ukończenie dwuletniego stażu daje technikom farmacji pełne uprawnienia do pracy w zawodzie.

Z jakimi zadaniami musi mierzyć się farmaceuta? 

REKLAMA

Farmaceuta, który pracuje w aptece jest odpowiedzialny za wydawanie leków oraz realizację recept. Jego obowiązkiem jest nie tylko udzielanie konsultacji farmaceutycznych pacjentom, ale także czynności związane z przeglądem leków, dbaniem o ich stan magazynowy, zamawianie medykamentów, jak i ich wyrób zgodnie z receptą. Farmaceuta ponadto doradza pacjentom między innymi w temacie zamienników leków czy wyrobów medycznych, jakie mogą przyjmować na swoje dolegliwości. Do obowiązków farmaceuty należy także pomiar ciśnienia (niektóre apteki oferują taką usługę), opracowywanie indywidualnych planów opieki farmaceutycznej, przeprowadzanie nieskomplikowanych badań diagnostycznych związanych z farmakoterapią, zgłaszanie działań niepożądanych czy ocenienie jakości leków recepturowych, aptecznych i gotowych. 

Farmaceuci pracujący laboratoriach mają nieco inne obowiązki – pracownik jest odpowiedzialny za pomoc w prowadzeniu badań klinicznych nad lekami, opracowywaniu receptur leków i produktów kosmetycznych. Praca w laboratorium oparta jest na obserwacji, nadzorze, a także przeprowadzaniu eksperymentów medycznych.

 

W jakich miejscach może pracować technik farmacji? 

REKLAMA

Technik farmacji może pracować w aptekach, punktach aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych, laboratoriach, a także w sklepach zielarsko-medycznych. Może zajmować się wytwarzaniem produktów medycznych, ale tylko pod nadzorem magistra farmacji. Do obowiązków technika farmacji należy ponadto informowanie pacjentów o tańszych zamiennikach, sporządzanie zamówienia leków, które skończyły się w aptece, w tym sprawdzanie terminów ważności leków, będących na stanie apteki. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres obowiązków technika farmaceutycznego różni się od zakresu obowiązków farmaceuty – technik może wykonywać w aptece wszelkie czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, jak i wydawaniu leków. Wyjątek stanowią leki zawierające w swoim składzie silne substancje psychoaktywne, odurzające, substancje silnie działające, które są określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

Ile zarabia farmaceuta? 

Najwyższe zarobki otrzymują farmaceuci województwie zachodniopomorskim (średnio niemal 4500 zł netto). Najmniejsze wynagrodzenia występują w województwie podlaskim (3000 zł netto). Wynagrodzenia w tej grupie zależą też od rodzaju apteki. Różnice w zarobkach w aptece prywatnej a największej sieci wynoszą do 300 zł netto (na korzyść tej drugiej). 

Magister farmacji – zarobki 

Ogólnopolskie mediany wynagrodzeń w oparciu o pełnioną funkcję w aptece dla kierownika apteki wynoszą (6000 zł netto), a dla magistra farmacji (4500 zł netto). Kierownicy aptek zarabiają najwięcej w województwie lubuskim (7000 zł netto) i zachodniopomorskim (6850 zł netto). Osoby z tytułem magistra farmacji najwięcej zarobią w województwie lubuskim i zachodniopomorskim (5500 zł netto) i mazowieckim (5000 zł netto). 

Jak wskazuje "Badanie Płac 2022", luka płacowa dla pracownika apteki wyniosła 12 proc. Została obliczona bez uwzględniania zajmowanego stanowiska pracy. Różnice zarobków można jednak zauważyć w przypadku konkretnych stanowisk: 

  • kierownika a kierowniczki apteki – 500 zł netto (8 proc. pensji kierownika-mężczyzny),
  • magistrów farmacji – 300 zł netto (6 proc. pensji magistra-mężczyzny).

Wynagrodzenie technika farmaceuty 

Tutaj także zauważalna jest jak w przypadku kierowników aptek i magistrów farmacji – dysproporcja w zarobkach pod względem płci. Jednakże wśród techników farmaceutycznych jest najwyższa spośród porównywanych stanowisk (10 proc. pensji technika-mężczyzny). Średnie uposażenie technika (3500 zł netto), techniczki (3137 zł netto). Technicy większe pensje otrzymują w aptece sieciowej (3200 zł netto), a niższe w prywatnej (3000 zł netto). 

Najniższe wynagrodzenie dla technika jest w województwie pomorskim (2700 zł netto), lubelskim (2740 zł netto), łódzkim (2900 zł netto) i świętokrzyskim (2900 zł netto). Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć technicy farmacji w województwie mazowieckim (3500 zł netto), zachodniopomorskim (3369 zł netto) i małopolskim (3300 zł netto).   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA