Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile zarabia farmaceuta?

Dziennikarka medyczno-prawna
Czy opłaca się zostać farmaceutą?
Czy opłaca się zostać farmaceutą?
shutterstock

Ile zarabia farmaceuta zależy od stanowiska, lokalizacji, a w wielu wypadkach także i płci.  Dysproporcja płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami farmaceutami zgodnie z najnowszym zestawieniem w 2022 roku – wyniosła 12 proc. 

rozwiń >

Ścieżka zawodowa, czyli jak zostać farmaceutą? 

Chcąc zostać farmaceutą, należy ukończyć 5 letnie studia na kierunku farmacji. Przyszły farmaceuta uczy się chemii, biologii, a także wielu dyscyplin medycznych, jak fizjologia, anatomia. Studia są trudne i wymagają dużo ciężkiej pracy. Osoby podejmujące się nauki tego zawodu, muszą być przygotowane, że tak naprawdę przez całą swoją zawodową karierę będą musiały systematycznie uzupełniać wiedzę – farmacja to dziedzina wciąż się rozwijająca. Prawo do wykonania zawodu otrzymuje się po ukończeniu obowiązkowego 6 miesięcznego stażu.

Technik farmacji – jak to wygląda?

Aby zostać technikiem farmacji trzeba ukończyć policealne studium, które trwa dwa lata. Następnie zdać specjalny egzamin, przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Kolejnym etapem jest odbycie dwuletniego stażu w aptece lub punkcie aptecznym – w tym czasie praca technika odbywa się pod ścisłą kontrolą magistra farmacji. Ukończenie dwuletniego stażu daje technikom farmacji pełne uprawnienia do pracy w zawodzie.

Z jakimi zadaniami musi mierzyć się farmaceuta? 

Farmaceuta, który pracuje w aptece jest odpowiedzialny za wydawanie leków oraz realizację recept. Jego obowiązkiem jest nie tylko udzielanie konsultacji farmaceutycznych pacjentom, ale także czynności związane z przeglądem leków, dbaniem o ich stan magazynowy, zamawianie medykamentów, jak i ich wyrób zgodnie z receptą. Farmaceuta ponadto doradza pacjentom między innymi w temacie zamienników leków czy wyrobów medycznych, jakie mogą przyjmować na swoje dolegliwości. Do obowiązków farmaceuty należy także pomiar ciśnienia (niektóre apteki oferują taką usługę), opracowywanie indywidualnych planów opieki farmaceutycznej, przeprowadzanie nieskomplikowanych badań diagnostycznych związanych z farmakoterapią, zgłaszanie działań niepożądanych czy ocenienie jakości leków recepturowych, aptecznych i gotowych. 

Farmaceuci pracujący laboratoriach mają nieco inne obowiązki – pracownik jest odpowiedzialny za pomoc w prowadzeniu badań klinicznych nad lekami, opracowywaniu receptur leków i produktów kosmetycznych. Praca w laboratorium oparta jest na obserwacji, nadzorze, a także przeprowadzaniu eksperymentów medycznych.

 

W jakich miejscach może pracować technik farmacji? 

Technik farmacji może pracować w aptekach, punktach aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych, laboratoriach, a także w sklepach zielarsko-medycznych. Może zajmować się wytwarzaniem produktów medycznych, ale tylko pod nadzorem magistra farmacji. Do obowiązków technika farmacji należy ponadto informowanie pacjentów o tańszych zamiennikach, sporządzanie zamówienia leków, które skończyły się w aptece, w tym sprawdzanie terminów ważności leków, będących na stanie apteki. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres obowiązków technika farmaceutycznego różni się od zakresu obowiązków farmaceuty – technik może wykonywać w aptece wszelkie czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, jak i wydawaniu leków. Wyjątek stanowią leki zawierające w swoim składzie silne substancje psychoaktywne, odurzające, substancje silnie działające, które są określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

Ile zarabia farmaceuta? 

Najwyższe zarobki otrzymują farmaceuci województwie zachodniopomorskim (średnio niemal 4500 zł netto). Najmniejsze wynagrodzenia występują w województwie podlaskim (3000 zł netto). Wynagrodzenia w tej grupie zależą też od rodzaju apteki. Różnice w zarobkach w aptece prywatnej a największej sieci wynoszą do 300 zł netto (na korzyść tej drugiej). 

Magister farmacji – zarobki 

Ogólnopolskie mediany wynagrodzeń w oparciu o pełnioną funkcję w aptece dla kierownika apteki wynoszą (6000 zł netto), a dla magistra farmacji (4500 zł netto). Kierownicy aptek zarabiają najwięcej w województwie lubuskim (7000 zł netto) i zachodniopomorskim (6850 zł netto). Osoby z tytułem magistra farmacji najwięcej zarobią w województwie lubuskim i zachodniopomorskim (5500 zł netto) i mazowieckim (5000 zł netto). 

Jak wskazuje "Badanie Płac 2022", luka płacowa dla pracownika apteki wyniosła 12 proc. Została obliczona bez uwzględniania zajmowanego stanowiska pracy. Różnice zarobków można jednak zauważyć w przypadku konkretnych stanowisk: 

  • kierownika a kierowniczki apteki – 500 zł netto (8 proc. pensji kierownika-mężczyzny),
  • magistrów farmacji – 300 zł netto (6 proc. pensji magistra-mężczyzny).

Wynagrodzenie technika farmaceuty 

Tutaj także zauważalna jest jak w przypadku kierowników aptek i magistrów farmacji – dysproporcja w zarobkach pod względem płci. Jednakże wśród techników farmaceutycznych jest najwyższa spośród porównywanych stanowisk (10 proc. pensji technika-mężczyzny). Średnie uposażenie technika (3500 zł netto), techniczki (3137 zł netto). Technicy większe pensje otrzymują w aptece sieciowej (3200 zł netto), a niższe w prywatnej (3000 zł netto). 

Najniższe wynagrodzenie dla technika jest w województwie pomorskim (2700 zł netto), lubelskim (2740 zł netto), łódzkim (2900 zł netto) i świętokrzyskim (2900 zł netto). Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć technicy farmacji w województwie mazowieckim (3500 zł netto), zachodniopomorskim (3369 zł netto) i małopolskim (3300 zł netto).   

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Marzena
    2023-03-26 15:15:27
    Aptekarz to bardzo odpowiedzialny zawód. Lekarz może się pomylić, a Aptekarz już nie. Dlaczego więc wynagrodzenie jest tak urągające?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd przyznał 900 zł nagrody specjalnej dla każdego nauczyciela. A to nie koniec bonusów dla budżetówki

900 zł nagrody specjalnej dla nauczycieli z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jest to efekt porozumienia rządu i NSZZ "Solidarność.

Utrzymanie zdrowia stawów po 60. roku życia: przewodnik

Z wiekiem nasze stawy mogą stać się bardziej podatne na zużycie, co prowadzi do takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów i uszkodzenia chrząstki. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, aby utrzymać zdrowie. W tym „obszernym” przewodniku przedstawiamy najnowsze badania i zalecenia dotyczące utrzymania zdrowych stawów i zapobiegania schorzeniom związanym ze stawami.

Czy opłaca się studiować? Sprawdź w systemie ELA

6 czerwca 2023 roku Ośrodek Przetwarzania Informacji uruchomił na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) już ósmą edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

Akcja "Jak nie czytam, jak czytam" w 2023 r.

Dziś odbędzie się kolejna edycja akcji "Jak nie czytam, jak czytam", podczas której uczniowie w całej Polsce w tym samym czasie będą czytać dla przyjemności. Jej celem jest stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką.

 

Jak zamawiać e-recepty przez aplikację mojeIKP?

Pacjent, który stale przyjmuje leki na receptę, może teraz poprosić o ponowne ich wystawienie przez aplikację mojeIKP.

ZUS: dodatkowe 450 mld zł dla 24 mln Polaków. Koniecznie zajrzyj na swoje konto emerytalne
ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych. O 450 mld zł.
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA. PiS: dywersja i działanie antykonstytucyjne

Sąd Najwyższy uchylił 6 czerwca 2023 r. umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego. To jawna dywersja Sądu Najwyższego i działanie antykonstytucyjne, które ma doprowadzić do całkowitego chaosu prawnego - skomentował wyrok rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Apel pracodawców szpitali powiatowych do ministra zdrowia

Pracodawcy szpitali powiatowych apelują do ministra zdrowia – czego oczekują? OZPSP zwrócił się do ministra zdrowia o niezwłoczne podjęcie działań, które w realny sposób zmienią i poprawią sytuację finansową placówek medycznych w Polsce. Potrzeba realnych zmian. 

Ile kredyt studenckich zaciągnęli studenci w 2022 r.? Czy zmieni się kryterium dochodowe w 2023 r.?

W latach 1998-2022 banki udzieliły kredytu studenckiego blisko 409 tys. studentów i doktorantów. W roku 2022 zawarto 1 280 takich umów.

Czy warto studiować w 2023 r.?

Decyzja o podjęciu studiów jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak interesy, cele kariery, sytuacja finansowa i inne osobiste okoliczności.

Suplementacja chromem i lekkostrawna dieta korzystne dla wątroby

Wątroba to organ bardzo narażony na skutki wysokotłuszczowej diety. Badania naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wykazały, że najlepszym sposobem na poprawę jej funkcjonowania jest przejście na dietę lekkostrawną wraz z suplementowaniem chromu.

Kiedy pracownik zdalny otrzyma do pracy jednocześnie laptop i monitor stacjonarny?

Pracownicy pracujący przy użyciu laptopa powinni korzystać z monitora stacjonarnego. Pracodawca może alternatywnie wyposażyć stanowisko pracy w podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu laptopa tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. 

10 godzin pracy od poniedziałku do czwartku. Piątek wolny. Pracodawcy wprowadzają skompresowany tydzień pracy [4 dni pracy]

Deloitte testuje wdrożenie skompresowanego tygodnia pracy.

W 2023 r. od rządu 616 mln zł więcej dla rolników

Od 3 czerwca wyższa stawka zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego.

305 mln zł od rządu dla strażaków

Minister Moskwa: w tym roku 305 mln zł na wozy ratowniczo-gaśnicze dla OSP.

W Polsce sprzedano 200 000 pomp ciepła. Wiesz ile wyprodukowano w naszym kraju? [Wywiad]

W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.

Nowość: Krople do oczu spowalniają postęp krótkowzroczności u dzieci [Badania]

Krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka – informuje pismo „JAMA Ophthalmology”.

Sposób na rekreację ruchową: taniec

Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja. 

Do końca czerwca strażacy mogą otrzymać 10 000 zł na każdą jednostkę OSP

Jednostki OSP mogą do 10 000 zł w programie dofinansowania Fundacji Grupy PERN. 

Rak piersi: Moim zdaniem diagnostyka genetyczna leży [wywiad]

Dziś pacjentki mogą mieć szybki dostęp do terapii bez konieczności hospitalizacji, bez spotykania się z grupą pacjentów, bez wysłuchiwania trudnych historii korytarzowych w oczekiwaniu w kolejce. Idziemy na szybki zastrzyk i spędzamy bardzo mało czasu w miejscu leczenia - mówi Magdalena Kardynał (Fundacja OmeaLife)

Aerozol na migrenę. Kiedy pacjenci będą mogli skorzystać? [Badania]

Ketamina przyjmowana w postaci aerozolu do nosa może okazać się bezpieczną i skuteczną metodą terapii opornej na leczenie przewlekłej migreny - informuje najnowszy numer czasopisma „Regional Ansthetic & Pain Medicine”.

Nowe podręczniki HIT dla klasy II

Wydawnictwo Biały Kruk i WSiP ubiegają się o dopuszczenie podręczników do HiT dla klasy II

Rekrutacja na studia 2023 r. Nowe kierunki studiów. Ile miejsc dla studentów?

Nowe kierunki studiów: na Uniwersytecie Rzeszowskim - zarządzanie państwem, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - archeometria, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - gastronomia i catering dietetyczny.