REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 mitów na temat "snusów"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
snus, woreczek nikotynowy, nikotyna, papierosy, dym
5 mitów na temat "snusów"
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W debacie publicznej coraz częściej słyszy się o "snusie" – produkcie, który rzekomo zyskuje popularność wśród osób uzależnionych od nikotyny. W rzeczywistości jednak termin ten jest bardzo często używany nieprawidłowo.

rozwiń >

Termin ten stosuje się w odniesieniu do dwóch różnych produktów: snusów i woreczków nikotynowych. Czego więc używają Polacy i jakie jest tego działanie? Lek. Stanisław Surma ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego obala popularne mity.

REKLAMA

Mit I: Polacy zamienili papierosy na snusy

Snus to tradycyjny, wilgotny tytoń w woreczkach, który pochodzi ze Szwecji. Zawiera tytoń i inne substancje pochodzenia roślinnego. Co ważne, jego sprzedaż jest zakazana w większości krajów Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Wyjątkiem jest Szwecja, która uzyskała w tym zakresie wyłączenie z unijnej dyrektywy regulującej zasady sprzedaży produktów nikotynowych. W Europie można go jeszcze nabyć w Norwegii i Szwajcarii. To co jest powszechnie dostępne w Polsce, to nie snus, a woreczki nikotynowe. Choć przypominają szwedzki specyfik formą, nie zawierają tytoniu. To małe saszetki wypełnione nikotyną (syntetyczną lub oczyszczoną), dodatkami smakowymi i bazą roślinną. Są legalnie dostępne w Polsce i wielu innych krajach UE. Nikotyna w nich zawarta wchłania się przez błonę śluzową jamy ustnej, co zapewnia szybki efekt – ale bez dymu i bez spalania.

Mit II: Woreczki nikotynowe nie uzależniają

Nikotyna, nawet bez tytoniu i dymu, jest substancją silnie uzależniającą. Woreczki nikotynowe mogą prowadzić do uzależnienia, zwłaszcza jeśli są stosowane regularnie lub w wysokich dawkach.

Nikotyna, niezależnie od formy podania, prowadzi do uzależnienia. Jednak forma podania ma wpływ na tempo i intensywność działania na ośrodek nagrody w mózgu. W przypadku saszetek tempo to jest wolniejsze niż przy np. papierosach i e-papierosach, w przypadku których nikotyna dostaje się do krwioobiegu bezpośrednio z płuc – powiedział lek. Stanisław Surma ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny.

Mit III: Woreczki nikotynowe są bezpieczne dla nieletnich

REKLAMA

Wszystkie produkty nikotynowe — w tym saszetki — nie są bezpieczne dla osób młodych, niezależnie od tego, czy zawierają tytoń. Nikotyna silnie wpływa na rozwijający się układ nerwowy, może zaburzać koncentrację, regulację emocji, pamięć i nastrój. Młody organizm jest szczególnie wrażliwy na jej działanie. Im wcześniej zaczyna się przyjmowanie nikotyny, tym większe ryzyko szybkiego uzależnienia oraz zmian neurologicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mózg dojrzewa do około 25. roku życia. Wprowadzenie nikotyny do organizmu nastolatka może zakłócić ten proces – szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji i kontrolę impulsów. Biorąc pod uwagę wnioski, które wyciągamy obserwując pojawienie się słodkich e-papierosów, należałoby rozważyć ograniczenie smaków do tych, które stosuje się w gumach nikotynowych – czyli smaki tytoniu, mentolu, mięty czy owocowy. Ograniczenie smaków może znacząco obniżyć atrakcyjność produktu dla najmłodszych i osób, które nie miały kontaktu z nikotyną – wyjaśnił ekspert.

Mit IV: Woreczki nikotynowe są ulubioną używką młodzieży

REKLAMA

W badaniu opublikowanym w oksfordzkim czasopiśmie naukowym „Nicotine & Tobacco Research”, przeprowadzonym wśród najmłodszej grupy dorosłych, wykazano, że e-papierosy dostarczały więcej satysfakcji i silniej redukowały objawy głodu nikotynowego niż produkty zawierające czystą nikotynę, takie jak saszetki. Z tego wynika, że saszetki są mniej atrakcyjne dla młodego pokolenia niż elektroniczne papierosy. Potwierdzają to lutowe badania PTPM, przeprowadzone w grupie najstarszych nastolatków, wg. których po smakowe e-papierosy sięgnęło już 63 proc. ankietowanej młodzieży w wieku 16–19 lat, a z woreczków korzystało tylko 3 proc badanych.

Z punktu widzenia atrakcyjności dla młodzieży, e-papierosy są bezkonkurencyjne. Intensywne, słodkie, owocowe smaki w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem i widowiskowym sposobem konsumpcji sprawia, że są odbierane bardziej jak deser niż produkt z nikotyną. Saszetki nikotynowe są zdecydowanie mniej angażujące sensorycznie – ocenił Surma.

Mit V: Woreczki z nikotyną nie pomagają wyjść z uzależnienia

Dla dorosłych, uzależnionych palaczy, którzy nie poradzili sobie z rzuceniem nałogu przy pomocy standardowych metod (np. plastrów czy gumy nikotynowej), woreczki nikotynowe mogą być formą mniej szkodliwej alternatywy. Dostarczają nikotynę bez dymu, substancji smolistych i tlenku węgla – czyli najbardziej szkodliwych elementów dostarczania nikotyny w czasie palenia papierosów. Ze względu na farmakopealną czystość stosowanej w nich nikotyny, taką jak w dostępnych w sprzedaży aptecznej gumach nikotynowych, umożliwiają kontrolę ilości przyjmowanej nikotyny.

Saszetki nikotynowe mogą odegrać wspierającą rolę w procesie ograniczenia palenia papierosów — zwłaszcza u osób, które nie chcą sięgać po wsparcie farmakologiczne, albo nie radzą sobie z tym wyzwaniem przy użyciu innych metod. Ale trzeba jasno powiedzieć: to nie jest produkt dla każdego. Osoby, które nigdy nie paliły, nie powinny po nie sięgać. To nie jest produkt obojętny dla zdrowia, szczególnie w przypadku najmłodszych. W ich przypadku ryzyko uzależnienia od nikotyny przewyższa jakiekolwiek korzyści – ocenia Surma.

Nowelizacja tzw. ustawy tytoniowej

21 maja 2025 r. Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy tytoniowej, która wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych osobom poniżej 18 lat bez względu na to, czy produkt ma w składzie nikotynę, czy też jej nie ma. W ustawie znalazły się także przepisy, na mocy których zakazana będzie m.in. sprzedaż woreczków nikotynowych osobom do lat 18.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

REKLAMA

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

REKLAMA