REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 mitów na temat "snusów"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
snus, woreczek nikotynowy, nikotyna, papierosy, dym
5 mitów na temat "snusów"
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W debacie publicznej coraz częściej słyszy się o "snusie" – produkcie, który rzekomo zyskuje popularność wśród osób uzależnionych od nikotyny. W rzeczywistości jednak termin ten jest bardzo często używany nieprawidłowo.

rozwiń >

Termin ten stosuje się w odniesieniu do dwóch różnych produktów: snusów i woreczków nikotynowych. Czego więc używają Polacy i jakie jest tego działanie? Lek. Stanisław Surma ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego obala popularne mity.

REKLAMA

Mit I: Polacy zamienili papierosy na snusy

Snus to tradycyjny, wilgotny tytoń w woreczkach, który pochodzi ze Szwecji. Zawiera tytoń i inne substancje pochodzenia roślinnego. Co ważne, jego sprzedaż jest zakazana w większości krajów Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Wyjątkiem jest Szwecja, która uzyskała w tym zakresie wyłączenie z unijnej dyrektywy regulującej zasady sprzedaży produktów nikotynowych. W Europie można go jeszcze nabyć w Norwegii i Szwajcarii. To co jest powszechnie dostępne w Polsce, to nie snus, a woreczki nikotynowe. Choć przypominają szwedzki specyfik formą, nie zawierają tytoniu. To małe saszetki wypełnione nikotyną (syntetyczną lub oczyszczoną), dodatkami smakowymi i bazą roślinną. Są legalnie dostępne w Polsce i wielu innych krajach UE. Nikotyna w nich zawarta wchłania się przez błonę śluzową jamy ustnej, co zapewnia szybki efekt – ale bez dymu i bez spalania.

Mit II: Woreczki nikotynowe nie uzależniają

Nikotyna, nawet bez tytoniu i dymu, jest substancją silnie uzależniającą. Woreczki nikotynowe mogą prowadzić do uzależnienia, zwłaszcza jeśli są stosowane regularnie lub w wysokich dawkach.

Nikotyna, niezależnie od formy podania, prowadzi do uzależnienia. Jednak forma podania ma wpływ na tempo i intensywność działania na ośrodek nagrody w mózgu. W przypadku saszetek tempo to jest wolniejsze niż przy np. papierosach i e-papierosach, w przypadku których nikotyna dostaje się do krwioobiegu bezpośrednio z płuc – powiedział lek. Stanisław Surma ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny.

Mit III: Woreczki nikotynowe są bezpieczne dla nieletnich

REKLAMA

Wszystkie produkty nikotynowe — w tym saszetki — nie są bezpieczne dla osób młodych, niezależnie od tego, czy zawierają tytoń. Nikotyna silnie wpływa na rozwijający się układ nerwowy, może zaburzać koncentrację, regulację emocji, pamięć i nastrój. Młody organizm jest szczególnie wrażliwy na jej działanie. Im wcześniej zaczyna się przyjmowanie nikotyny, tym większe ryzyko szybkiego uzależnienia oraz zmian neurologicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mózg dojrzewa do około 25. roku życia. Wprowadzenie nikotyny do organizmu nastolatka może zakłócić ten proces – szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji i kontrolę impulsów. Biorąc pod uwagę wnioski, które wyciągamy obserwując pojawienie się słodkich e-papierosów, należałoby rozważyć ograniczenie smaków do tych, które stosuje się w gumach nikotynowych – czyli smaki tytoniu, mentolu, mięty czy owocowy. Ograniczenie smaków może znacząco obniżyć atrakcyjność produktu dla najmłodszych i osób, które nie miały kontaktu z nikotyną – wyjaśnił ekspert.

Mit IV: Woreczki nikotynowe są ulubioną używką młodzieży

REKLAMA

W badaniu opublikowanym w oksfordzkim czasopiśmie naukowym „Nicotine & Tobacco Research”, przeprowadzonym wśród najmłodszej grupy dorosłych, wykazano, że e-papierosy dostarczały więcej satysfakcji i silniej redukowały objawy głodu nikotynowego niż produkty zawierające czystą nikotynę, takie jak saszetki. Z tego wynika, że saszetki są mniej atrakcyjne dla młodego pokolenia niż elektroniczne papierosy. Potwierdzają to lutowe badania PTPM, przeprowadzone w grupie najstarszych nastolatków, wg. których po smakowe e-papierosy sięgnęło już 63 proc. ankietowanej młodzieży w wieku 16–19 lat, a z woreczków korzystało tylko 3 proc badanych.

Z punktu widzenia atrakcyjności dla młodzieży, e-papierosy są bezkonkurencyjne. Intensywne, słodkie, owocowe smaki w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem i widowiskowym sposobem konsumpcji sprawia, że są odbierane bardziej jak deser niż produkt z nikotyną. Saszetki nikotynowe są zdecydowanie mniej angażujące sensorycznie – ocenił Surma.

Mit V: Woreczki z nikotyną nie pomagają wyjść z uzależnienia

Dla dorosłych, uzależnionych palaczy, którzy nie poradzili sobie z rzuceniem nałogu przy pomocy standardowych metod (np. plastrów czy gumy nikotynowej), woreczki nikotynowe mogą być formą mniej szkodliwej alternatywy. Dostarczają nikotynę bez dymu, substancji smolistych i tlenku węgla – czyli najbardziej szkodliwych elementów dostarczania nikotyny w czasie palenia papierosów. Ze względu na farmakopealną czystość stosowanej w nich nikotyny, taką jak w dostępnych w sprzedaży aptecznej gumach nikotynowych, umożliwiają kontrolę ilości przyjmowanej nikotyny.

Saszetki nikotynowe mogą odegrać wspierającą rolę w procesie ograniczenia palenia papierosów — zwłaszcza u osób, które nie chcą sięgać po wsparcie farmakologiczne, albo nie radzą sobie z tym wyzwaniem przy użyciu innych metod. Ale trzeba jasno powiedzieć: to nie jest produkt dla każdego. Osoby, które nigdy nie paliły, nie powinny po nie sięgać. To nie jest produkt obojętny dla zdrowia, szczególnie w przypadku najmłodszych. W ich przypadku ryzyko uzależnienia od nikotyny przewyższa jakiekolwiek korzyści – ocenia Surma.

Nowelizacja tzw. ustawy tytoniowej

21 maja 2025 r. Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy tytoniowej, która wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych osobom poniżej 18 lat bez względu na to, czy produkt ma w składzie nikotynę, czy też jej nie ma. W ustawie znalazły się także przepisy, na mocy których zakazana będzie m.in. sprzedaż woreczków nikotynowych osobom do lat 18.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

REKLAMA