Odmowa wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta), właściwy ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Wynika to wprost z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późń. zm.). Zgodnie z art. 18 ust. 3a tej ustawy warunkiem wydanie w/w zezwolenia jest uzyskanie pozytywnej opinii komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy. Ustęp 5 i 6 tego przepisu opisuje jakie wymogi formalne winien spełniać wniosek o wydanie w/w zezwolenia. Często jednak praktyce powstaje sytuacja, iż wnioskodawca uzyskuje pozytywną opinię w/w komisji, jego wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne, a pomimo tego nie uzyskuje zezwolenia. Powstaje w tedy pytanie, czy wójt w takiej sytuacji może odmówić wydania w/w zezwolenia.
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 15 kwietnia 2015 r., sygn. akt: I SA/Bk 19/15 (LEX nr 1712839) stwierdził, iż: „decyzja w przedmiocie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest decyzją częściowo związaną, o ograniczonym zakresie uznania administracyjnego. Oznacza to, że warunki wydania takiej decyzji są prawnie określone i spełnienie przez wnioskodawcę ustawowych warunków wiąże się z koniecznością wydania zezwolenia. Jedynie w sytuacji, gdy wnioskodawca nie uzyska pozytywnej opinii komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w przedmiocie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy (z uwagi na przekroczenie limitu punktów sprzedaży alkoholu, czy utytułowanie punktu sprzedaży alkoholu) możliwa jest decyzja odmawiająca przyznania zezwolenia.”
Wynika z powyższego, iż jedynie w sytuacji, gdy wnioskodawca nie uzyska pozytywnej opinii w/w komisji lub nie uzupełni braków formalnych swojego wniosku, możliwe jest wydanie przez wójta decyzji odmawiającej przyznania zezwolenia. W każdym innym przypadku wydanie takiej decyzji byłoby sprzeczne z cytowanymi wyżej przepisami. W konsekwencji, czego w przypadku uzyskania decyzji odmawiającej wydania zezwolenia, taki wnioskodawca winien złożyć odwołanie od takiej decyzji powołując się na naruszenie prawa materialnego poprzez niewłaściwe zastosowanie w/w przepisów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.