reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Czy palenie e-papierosów w miejscu pracy będzie jeszcze dopuszczalne

Czy palenie e-papierosów w miejscu pracy będzie jeszcze dopuszczalne

Nie będzie można palić e-papierosów w miejscach pracy. W wyniku nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych został wprowadzony zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych oraz na terenie pomieszczeń w zakładach pracy.

Zmiana przepisów dotyczących palenia e-papierosów jest spowodowana koniecznością wdrożenia regulacji unijnych przyjętych w 2014 r. w tzw. dyrektywie tytoniowej (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów oraz uchylającej dyrektywę 2001/37/WE). Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od opublikowania nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

Według dotychczasowych przepisów pojęcie „wyroby tytoniowe” obejmowało wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę (art. 2 pkt 2 ustawy o ochronie zdrowia...). Nie obejmowało ono e-papierosów.

W wyniku nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych dodano nowe pojęcie „nowatorskiego wyrobu tytoniowego”, którym jest wyrób tytoniowy inny niż papieros, tytoń do samodzielnego skręcania papierosów, tytoń fajkowy, tytoń do fajki wodnej, cygaro, cygaretka, tytoń do żucia, tytoń do nosa lub tytoń do stosowania doustnego (art. 2 pkt 11 znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia...). Nowatorskim wyrobem tytoniowym jest wyrób wprowadzony do obrotu po 19 maja 2014 r.

Na mocy ustawy nowelizującej określono również definicję palenia papierosów elektronicznych. Przez palenie papierosów elektronicznych należy rozumieć spożycie pary zawierającej nikotynę, wydzielanej przez papieros elektroniczny (art. 2 pkt 17 znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia...). Z kolei papieros elektroniczny – zgodnie z nowelizacją – to wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika, lub wszystkie elementy tego wyrobu, w tym kartridże, zbiorniki i urządzenia bez kartridża lub zbiornika. Papierosy elektroniczne mogą być jednorazowego użytku albo wielokrotnego napełniania za pomocą pojemnika zapasowego lub zbiornika albo do wielokrotnego ładowania za pomocą kartridży jednorazowych (art. 2 pkt 20 znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia...).

W wyniku omawianej nowelizacji została również wprowadzona definicja „palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych”. Należy zauważyć, że definicją wyrobu tytoniowego są objęte zarówno wyrób tytoniowy, z którym nie wiąże się proces spalania, zwany „wyrobem tytoniowym bezdymnym”, jak i wyrób tytoniowy inny niż wyrób tytoniowy bezdymny, zwany „wyrobem tytoniowym do palenia”. W związku z tym przez wyroby tytoniowe należy rozumieć każdy z wymienionych wyrobów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama