REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie fundusze europejskie wspierają pomoc społeczną

Łs

REKLAMA

Z jakich funduszy i programów operacyjnych jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać wsparcie finansowe dla realizowanych przez siebie zadań z obszaru polityki społecznej? Czy znane są wysokości i warunki otrzymania wsparcia finansowego z funduszy unijnych?

PAULINA OŻAROWSKA

kierownik działu ds. funduszy unijnych Empirio

Wraz z rokiem 2007 Polska weszła w nowy okres finansowania projektów realizowanych w ramach funduszy strukturalnych. Dotychczasowe programy operacyjne zostaną zastąpione nowymi. Niestety, większość dokumentów programowych jest w fazie opracowywania, dlatego trudno o jednoznaczne i szczegółowe informacje na temat zasad otrzymywania wsparcia.

Na postawie projektów programów operacyjnych można stwierdzić, że w nowym okresie finansowania jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne będą miały możliwość skorzystania z bogatej oferty dofinansowania. Realizacja projektów społecznych jest możliwa w ramach kilku programów.

I tak Program Operacyjny Kapitał Ludzki skierowany jest do projektów z całego kraju. W ramach poszczególnych działań dofinansowaniu będą podlegać projekty zorientowane na:

n podniesienie poziomu lokalnej oferty edukacyjnej, jak również umożliwienie powrotu do edukacji osobom znajdującym się poza systemem szkolnictwa,

n realizację działań szkoleniowych dla mieszkańców danego regionu w celu zwiększenia aktywizacji zawodowej, subsydiowanie zatrudnienia, udzielanie poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, organizacja warsztatów aktywnego poszukiwania pracy,

n promocję samozatrudnienia i aktywizacji zawodowej lokalnej ludności,

n aktywizację zawodową grup zagrożonych marginalizacją przez oferowanie poradnictwa psychologicznego, zawodowego i psychospołecznego,

n promocję edukacji, w tym również tworzenie ośrodków wychowania przedszkolnego głównie na terenach wiejskich,

n upowszechnianie kształcenia ustawicznego.

W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dofinansowane będą działania społeczne realizowane z uwzględnieniem regionalnych problemów. Przykładowo, województwo mazowieckie przewiduje realizację jednego działania skierowanego na podniesienie standardów ochrony zdrowia i życia oraz upowszechnienie leczenia (w tym specjalistycznego), poprawę jakości infrastruktury służącej opiece społecznej oraz edukacyjnej. Podmiotami uprawnionymi do występowania w ramach tego działania są jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. W ramach projektu będzie możliwa modernizacja i wyposażenie ośrodków opieki społecznej i ośrodków zdrowia w odpowiedni sprzęt (informatyczny, transportowy i medyczny). Przewiduje się również dofinansowanie projektów budowy, rozbudowy lub modernizacji obiektów edukacyjnych i im towarzyszących - jak przedszkola, szkoły, uczelnie, przyszkolne obiekty sportowe i inne.

Poakcesyjny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to działania skierowane do 500 wybranych gmin z terenu całej Polski. Gmina kwalifikująca się do wsparcia może liczyć na wsparcie w wysokości 20 tys. euro rocznie (w latach 2006-2009) na realizację projektów społecznych. Główne wsparcie w ramach tego programu będzie skierowane na: pomoc osobom starszym, pomoc dla dzieci i młodzieży, jak również pomoc rodzinom z dziećmi.

Szczegółowe dane dotyczące wysokości i warunków otrzymania wsparcia w każdym z powyższych programów będą przedstawione w ostatecznych dokumentach programowych. Niestety, na dzień dzisiejszy nie jest znana data ich opracowania. Prawdopodobnie będzie to miało miejsce w tym roku po zakończeniu okresu wakacyjnego.

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

REKLAMA