Jakie będą unijne środki na rozwój społeczeństwa informacyjnego
REKLAMA
Na tzw. rozwój społeczeństwa informacyjnego można uzyskać dofinansowanie w ramach funduszy europejskich i w zasadzie w ramach większości programów operacyjnych. Firmy mogą uzyskać dofinansowanie na unowocześnienie swojej działalności poprzez zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania (np. elektroniczny obieg dokumentów, workflow, crm itd.), infrastruktury, oferowanie nowych usług świadczonych drogą elektroniczną itp. Gdy przedsiębiorstwo oferuje klientom rozwiązania i systemy wspierające zarządzanie firmą w obszarze administracji, IT, a teraz też logistyki, również jego klienci mogą uzyskać współfinansowanie inwestycji z funduszy unijnych.
Wdrożenie tego typu systemów kwalifikuje się jako wdrożenie nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych prowadzących do poprawy produktywności i efektywności (w tym marketingowych, logistycznych, w zakresie dystrybucji, IT oraz zarządzania), przewidzianych w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG), Działanie 4.4. Firmy będą mogły starać się o dofinansowanie, o ile wartość projektu wyniesie co najmniej 8 mln zł. Warunek wejściowy dotyczący innowacyjności stanowi, że dane rozwiązanie musi być stosowane w Polsce w danej branży nie dłużej niż od trzech lat. Dodatkowo w ramach Priorytetu VII, Działanie 2 i 3, do dofinansowania kwalifikują się projekty: wsparcie działalności gospodarczej związanej z gospodarką elektroniczną oraz projekty na rzecz przedsiębiorców - elektroniczny biznes pomiędzy przedsiębiorstwami w oparciu o schemat B2B - business-to-business.
W regionalnych programach operacyjnych większość województw dla sektora MSP przewidziało podobne możliwości, ale na mniejszą skalę. Będzie możliwe realizowanie projektów polegających na stworzeniu zdolności przedsiębiorcy do świadczenia nowej e-usługi lub wprowadzeniu systemu informatycznego wspomagającego produkcję lub zarządzanie.
Projekty inwestycyjne, także dotyczące zakupu systemów tego typu, będą musiały spełniać kryteria tzw. inwestycji początkowej, tzn. dopuszczalne będą inwestycje w aktywa materialne oraz wartości niematerialne i prawne, związane z:
- utworzeniem nowego zakładu;
- rozbudową istniejącego zakładu;
- dywersyfikacją produkcji poprzez rozpoczęcie wytwarzania nowego produktu w istniejącym zakładzie;
- zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego stosowanego w istniejącym zakładzie.
Programy operacyjne (np. PO IG) przewidują także możliwość finansowania wdrażania tego typu systemów w administracji publicznej (zwłaszcza Działanie 7.1 budowa elektronicznej administracji - co powinno być szczególnie interesujące dla firm, do których klientów należą jednostki administracji publicznej).
W okresie programowania 2007-2013 będzie wiele szans na uzyskanie dofinansowania. Na inwestycje w zakresie społeczeństwa informacyjnego przeznaczona jest duża pula środków finansowych. Maksymalnie można otrzymać 70 proc. bezzwrotnego dofinansowania inwestycji (wartość współfinansowania zależy od rodzaju inwestycji, wielkości firmy, miejsca realizacji projektu).
MAGDALENA KRAŚNICKA
dyrektor departamentu doradztwa biznesowego, Doradztwo Gospodarcze DGA
REKLAMA
REKLAMA