reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Ministerstwa straciły ponad 70 mln zł unijnych dotacji

Ministerstwa straciły ponad 70 mln zł unijnych dotacji

Ponad 70 mln zł z funduszy unijnych zostało odebranych resortom gospodarki i finansów z powodu opóźnień w realizacji projektów informatycznych. Pieniądze trafią na wsparcie dla przedsiębiorców.

Trzy resorty nie potrafią sobie poradzić z realizacją projektów informatycznych, na które dostały unijne dotacje. Chodzi o resort gospodarki, który miał przygotować jedno okienko, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (system PESEL 2) oraz resort finansów (e-Deklaracja).

Realizacja tych inwestycji znacząco się opóźnia.

Jak mówi Tomasz Nowakowski, wiceminister rozwoju regionalnego, chodzi łącznie o ponad 70 mln zł dotacji.

- Zdecydowaliśmy o odebraniu części dotacji, bo te projekty nie idą tak sprawnie, jak zakładaliśmy, i pojawiła się groźba, że Polska będzie musiała zwrócić niewykorzystane na czas fundusze unijne - podkreśla wiceminister.

Zgodnie z unijnymi zasadami musiałyby one zostać wydane do przyszłego roku.

Odebranie części środków nie oznacza, że te projekty informatyczne nie zostaną zrealizowane. Będą one finansowane w ramach środków unijnych na lata 2007-2013.

Co się stanie z tymi ponad 70 mln zł?

Zostały przesunięte do wykorzystania w innych działaniach w ramach programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw (WKP), takich jak finansowanie parków przemysłowych czy też projektów badawczych.

To nie jest pierwszy przypadek odebrania resortom unijnych dotacji. Podobnie stało się w grudniu 2006 r., gdy ponad 160 mln zł zostało przesunięte na dotacje inwestycyjne w Działaniu 2.3. SPO WKP.

Według początkowych zamierzeń w latach 2004-2006 na informatyzację urzędów centralnych miało pójść ponad 400 mln zł. Po dwukrotnym zmniejszaniu tej puli zostało do wydania tylko około 160 mln zł. Czy i te pieniądze się nie zmarnują?

- Jeśli okazałoby się, że wolna realizacja projektów informatycznych dalej będzie groziła utratą środków unijnych, to nie zawaham się odebrać kolejną część dotacji - mówi Tomasz Nowakowski.

Powodem innych przesunięć pieniędzy były oszczędności w realizacji tych projektów, których budowa idzie sprawnie. Według Grzegorza Bliźniuka, wiceministra spraw wewnętrznych, ok. 8 mln zł udało się zaoszczędzić na systemie ePUAP (elektroniczna platforma usług administracji publicznej).

- W przyszłym tygodniu, po rozstrzygnięciu ostatnich odwołań, rozstrzygniemy przetarg na wykonanie ePUAP. Ale już teraz wiemy, że trzy z czterech złożonych ofert są niższe niż planowane nakłady na realizację systemu - mówi wiceminister. Resort wnioskował o 24 mln zł na realizację systemu. Tymczasem najniższa ze złożonych ofert opiewa na 13 mln zł.

160 mln zł ma być ostatecznie wydane z funduszy unijnych na lata 2004-2006 na informatyzację administracji publicznej

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W latach 2007-2013 na informatyzację i rozwój społeczeństwa informacyjnego zostanie wydanych z funduszy unijnych ponad 13 mld zł. Ponad 3,5 mld zł ma pójść na realizację kilkudziesięciu dużych inwestycji w dziedzinie informatyzacji administracji rządowej. Z Planu Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010 wynika, że w tym roku ma ruszyć 16 projektów o wartości 2,2 mld zł.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama