REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostanie uproszczona procedura ubiegania się o dofinansowanie

_ JG

REKLAMA

Dla projektodawców najważniejsze są szczegółowe zasady ubiegania się o dotację. W latach 2004-2006 w Sektorowym Programie Operacyjnym Rozwój Zasobów Ludzkich były one skomplikowane i często się zmieniały. Jakie zmiany zostaną wprowadzone w porównaniu z poprzednią perspektywą finansową?

Obowiązująca w latach 2004-2006 procedura ubiegania się o dofinansowanie zostanie znacznie uproszczona w ramach programów operacyjnych na lata 2007-2013.

Po pierwsze, uznaliśmy, że zasadą powinien być otwarty charakter konkursu. Wnioski będą przyjmowane bez przerwy aż do wyczerpania dostępnych środków (w danym roku lub okresie dłuższym niż rok) i są też na bieżąco weryfikowane pod względem formalnej poprawności. Nie będzie konieczności parafowania każdej strony wniosku. Nie będzie też potrzeby dostarczania wszystkich niezbędnych załączników już w momencie składania wniosku. Na tym etapie wystarczą oświadczenia projektodawcy, zaś złożenie załączników będzie wymagane dopiero przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.

Po drugie, będzie możliwość uzyskania premii punktowej za projekty, które spełniają, tzw. strategiczne kryteria. Jeśli np. na obszarze pewnego województwa utrzymuje się bezrobocie długoterminowe, wówczas samorząd województwa (jako Instytucja Pośrednicząca) może podjąć decyzję o preferowaniu tych projektów, których ostatecznymi beneficjentami są osoby długotrwale bezrobotne. Kryteria strategiczne mogą dotyczyć także np. preferowania jako grup docelowych osób powyżej 45. roku życia, kobiet, osób posiadających niskie wykształcenie i kwalifikacje. Jednak niespełnienie kryteriów strategicznych nie wyklucza uzyskania maksymalnej liczby punktów za ogólne kryteria merytoryczne.

Po trzecie, dla zapewnienia większej przejrzystości i jawności pracy Komisji Oceny Projektów (KOP) chcielibyśmy wprowadzić obowiązek podawania do publicznej wiadomości jej składu osobowego. Wniosek byłby jednak przydzielany danemu członkowi KOP w drodze losowania, a informacja, która osoba weryfikuje jaki wniosek, nie zostanie ujawniona.

Po czwarte, w celu wyboru jak najlepszych projektów w pracach KOP będą mogły uczestniczyć osoby posiadające bogate doświadczenie w zakresie objętym programami operacyjnymi współfinansowanymi z Europejskiego Funduszu Społecznego, tzw. asesorzy.

Po piąte, beneficjent, któremu przyznano niższą od wnioskowanej kwotę dofinansowania ze względu na zidentyfikowanie wydatków niekwalifikowalnych (nieuprawnionych, nieuzasadnionych lub zawyżonych w porównaniu ze stawkami rynkowymi), o ile dysponuje istotnymi argumentami świadczącymi o prawidłowości swoich założeń budżetowych, będzie miał prawo podjąć negocjacje z właściwą instytucją. Ale nowością jest to, że negocjacje będą też mogły dotyczyć zwiększenia wydatków kwalifikowalnych projektu o maksymalnie 5 proc.; inicjatywa będzie tu należała do osoby weryfikującej wniosek.

Po szóste, ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju przewiduje specjalnę procedurę odwoławczą dla projektodawców, których wnioski nie otrzymają dofinansowania. Będą oni mogli w ciągu 14 dni od otrzymania niepomyślnej dla siebie informacji na ten temat wnieść protest do instytucji organizującej konkurs (tzw. instytucji pośredniczącej lub instytucji pośredniczącej II stopnia).


PAWEŁ CHORĄŻY

dyrektor departamentu zarządzania EFS, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA