REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarb Państwa i jednostki samorządu nie mogą być wspólnikami w osobowych spółkach handlowych

Marcin Przychodzki

REKLAMA

Skarb państwa i jednostki samorządu terytorialnego uczestniczą w prowadzeniu działalności gospodarczej za pośrednictwem innych podmiotów, które mają osobowość prawną, takich jak: spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorstwo państwowe.
Osobowe spółki handlowe (spółka jawna, spółka komandytowa, spółka partnerska, spółka komandytowo-akcyjna) są formami prowadzenia działalności gospodarczej nastawionymi na stałe i osobiste zaangażowanie wspólników w taką działalność. Taka forma działalności wiąże się też z ich osobistą odpowiedzialnością za zobowiązania spółki. Zaangażowanie skarbu państwa czy jednostek samorządu terytorialnego w działalność gospodarczą polega na przekazaniu na ten cel części własności publicznej w postaci na przykłąd własności nieruchomości, środków finansowych, akcji lub udziałów w spółkach handlowych czy też innych praw majątkowych z przeznaczeniem na zawiązanie spółki lub też przystąpienie do niej.
Osobista odpowiedzialność wspólników w spółkach osobowych (w spółce jawnej – wszystkich wspólników; w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej – komplementariuszy; w spółce partnerskiej – partnerów), a więc odpowiedzialność całym swoim obecnym i przyszłym swoim majątkiem jest istotną przeszkodą w angażowaniu się skarbu państwa i jednostek samorządu terytorialnego w takiego rodzaju spółki. Majątek publiczny jest zabezpieczeniem prawidłowego wykonywania przez organy władzy publicznej ich funkcji i nie powinien służyć realizacji innych celów niż publiczne.
Istotną przeszkodą w angażowaniu się władz publicznych w takie spółki jest również wymóg osobistej pracy na rzecz takiej spółki w postaci prowadzenia spraw spółki i jej reprezentacji. Trudno sobie wyobrazić, na czym mógłby polegać osobisty wkład pracy np. ministra – członka rządu, w takiej spółce. Skądinąd przepisy antykorupcyjne – ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne – zakazują funkcjonariuszom publicznym prowadzenia działalności gospodarczej osobiście i na rzecz spółek handlowych.
Z tych względów skarb państwa i jednostki samorządu terytorialnego uczestniczą w prowadzeniu działalności gospodarczej za pośrednictwem innych podmiotów, które mają osobowość prawną, takich jak: spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorstwo państwowe i za zobowiązania których – co do zasady – ani skarb państwa, ani jednostki samorządu terytorialnego nie ponoszą odpowiedzialności. Ryzyko w takiej działalności ograniczone jest bowiem do niepowodzenia całej inwestycji i utraty wyłożonego kapitału, bez konieczności angażowania majątku publicznego.
Na takim też założeniu oparte są przepisy art. 1 ust. 1 i art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji, które dopuszczają komercjalizację przedsiębiorstwa państwowego jedynie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną.
Z oczywistych względów ani skarb państwa, ani jednostki samorządu terytorialnego nie mogą zostać partnerami w spółce partnerskiej, gdyż jest to spółka wyłącznie dla osób fizycznych i to wykonujących swoją działalność w ramach tzw. wolnych zawodów.
Teoretycznie istnieje za to możliwość udziału skarbu państwa i jednostek samorządu terytorialnego w spółce komandytowo-akcyjnej, jako akcjonariusz, gdyż nie odpowiadają oni za zobowiązania takiej spółki handlowej, a jedynie są dostarczycielami kapitału.


Marcin Przychodzki
radca Prokuratorii Generalnej
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZNP wysłał list do MEN. Co zrobi min. B. Nowacka? Zapobiegnie zwolnieniom z pracy nauczycieli? Jak zachować liczbę godzin lekcyjnych?

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    REKLAMA

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    REKLAMA

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA