REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zadania wojewody wynikające z ustawy o zarządzaniu kryzysowym

_ ŁS

REKLAMA

Kto może wchodzić w skład wojewódzkich zespołów reagowania kryzysowego? Jak będą podzielone kompetencje pomiędzy komórki urzędów wojewódzkich, właściwe w sprawach zarządzania kryzysowego? Jakie elementy powinny się znaleźć w wojewódzkim planie ochrony infrastruktury krytycznej?

Jednoznacznie zdefiniowano, że wojewoda jest organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego na terenie województwa, a jego organem pomocniczym jest wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego, który funkcjonował dotychczas pod zbliżoną nazwą wojewódzki zespół reagowania kryzysowego - w myśl przepisów o stanie klęski żywiołowej. Jednakże ustawa o zarządzaniu kryzysowym daje całkowitą dowolność kreowania przez przewodniczącego (którym z mocy ustawy jest wojewoda), struktury, jak i dobierania obsady osobowej zespołu. W skład zespołu mogą wchodzić zarówno przedstawiciele administracji rządowej, jak i samorządowej oraz inne zaproszone osoby przez przewodniczącego. Członkowie wojewódzkiego zespołu pełnią swoje obowiązki bez pobierania honorarium.

Swoje zadania w zakresie zarządzania kryzysowego wojewoda realizuje poprzez właściwą komórkę organizacyjną urzędu wojewódzkiego oraz przy pomocy zespolonych służb, inspekcji i straży. W tym miejscu powstał rozdział kompetencji pomiędzy komórki urzędów wojewódzkich, właściwe w sprawach zarządzania kryzysowego, którymi są wydziały zarządzania kryzysowego, a wojewódzkimi zespołami zarządzania kryzysowego (WZZK). Dodatkowo, w ramach urzędów wojewódzkich w wydziałach zarządzania kryzysowego, ustawa tworzy wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego (WCZK), które istnieją i zostały utworzone na podstawie ustawy o stanie klęski żywiołowej. Należy stwierdzić, że ustawa łączy w sobie zadania, jakie ciążą na wojewodzie w zakresie obrony narodowej (stałe dyżury, NSPK) z zadaniami obrony cywilnej (nadzór nad wojewódzkimi systemami ostrzegania i alarmowania) oraz z głównymi zadaniami określonymi w ustawie, tj. związanymi z planowaniem cywilnym, ochroną infrastruktury krytycznej, a nade wszystko kierowaniem działaniami w przypadku powstania sytuacji kryzysowych. Tym samym wskazuje się jedną komórkę operacyjną (wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego) jako punkt zbierania danych, informacji, miejsce uruchamiania zaplanowanych procedur na wszelkie okoliczności, w jakich może funkcjonować wojewoda, w tym sytuacje kryzysowe i stany nadzwyczajne. Na koniec należy zauważyć, że ustawa dokonuje zmiany w dekrecie z dnia 23 kwietnia 1953 r. o świadczeniach w celu zwalczania klęsk żywiołowych, co potwierdza, że dekret ten jest nadal fundamentalnym aktem prawnym w zakresie zarządzania kryzysowego.

Nowym obszarem zadaniowym, jaki określa ustawa do realizacji na poziomie wojewódzkim przez wojewodę, jest ochrona infrastruktury krytycznej. W tym obszarze tematycznym głównym przedsięwzięciem jest opracowanie wojewódzkiego planu ochrony infrastruktury krytycznej. Ponadto plan ochrony infrastruktury krytycznej musi zawierać warianty działania w sytuacji zagrożeń lub zakłócenia jej funkcjonowania, warianty odtwarzania infrastruktury krytycznej oraz zasady współpracy administracji publicznej z właścicielami oraz posiadaczami samoistnymi i zależnymi obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury w zakresie jej ochrony, w tym zasady przekazywania informacji. Ustawa nie rozstrzyga, jakie obiekty mają być ujęte w planie wojewódzkim, a jakie w krajowym. Nie wiadomo także, czy obiekty mogą zaistnieć w dwóch planach jednocześnie.


Waldemar Paternoga

zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Podstawa prawna

l Art. 5 oraz 14-16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz.U. nr 89, poz. 590).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    REKLAMA

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA